Seimo teisininkai teigia, jog "tvarkiečio" Petro Gražulio pataisos dėl draudimo įsivaikinti homoseksualiems asmenims prieštarautų Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai.
i
© Reuters/Scanpix

Pagal P.Gražulio projektą, būtų draudžiama įsivaikinti "Lietuvos piliečius tos pačios lyties asmenų poroms". Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadoje pažymima, kad įstatyme įrašytas toks draudimas neatitinka konvencijos straipsnių, kuriais įtvirtinta teisė į privataus gyvenimo gerbimą ir diskriminacijos uždraudimas.

Savo išvadoje Seimo teisininkai remiasi ir Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) praktika. Išvadoje kaip pavyzdys pateikiama 2008 metų byla, kurioje EŽTT konstatavo pažeidimą dėl diskriminacijos, neleidus įsivaikinti homoseksualios orientacijos asmeniui.

EŽTT pažymėjo, jog motyvuojant sprendimą neduoti leidimo įsivaikinti diskriminacinis pagrindas nebuvo išreikštas tiesiogiai, bet pareiškėjos homoseksualumas turėjo lemiamos reikšmės, ir tai laikytina straipsnių dėl diskriminacijos draudimo ir asmens teisės į privatumą pažeidimu.

"Atsižvelgus į tai, kad siūlomas skirtingas teisinis reguliavimas yra susijęs išimtinai su asmens lytine orientacija, manytina, jog aptariamas siūlymas neatitinka konvencijos 8 ir 14 straipsnių", - išvadą P.Gražulio projektui teikia Seimo kanceliarijos Teisės departamentas.

Seimo teisininkai pažymi, kad šiuo metu Lietuvos Civilinis kodeksas numato, kad įvaikintojais gali būti pilnamečiai abiejų lyčių asmenys, teisę įvaikinti turi sutuoktiniai ir tik išimtiniais atvejais leidžiama įvaikinti nesusituokusiam asmeniui ar vienam iš sutuoktinių, o nesusituokę asmenys to paties vaiko įvaikinti negali. Taigi pagal dabar galiojantį teisinį reguliavimą nėra nustatyta reikalavimų įvaikintojų lyčiai.

Pasak teisininkų, atsižvelgus į kartu su pataisa pateikto aiškinamojo rašto turinį, svarstytina, ar pagal teikiamą siūlymą nebūtų siekiama drausti vienam iš tos pačios lyties asmenų poros asmenų įsivaikinti. Šiame kontekste pažymima, jog CK nenumato draudimo įvaikinti vienam asmeniui iš tos pačios lyties asmenų poros, jei būtų tenkinami visi kiti reikalavimai.

Valdančiosios frakcijos "Tvarka ir teisingumas" seniūnas P.Gražulis įregistravo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisą, kurioje sakoma, kad likęs be tėvų vaikas gali būti įvaikinamas bet "draudžiama įsivaikinti Lietuvos Respublikos piliečius tos pačios lyties asmenims".

Pasak P.Gražulio, šią pataisą parengti jį paskatino situacijos, kada Lietuvos piliečiai kitose valstybėse yra atimami iš teisėtų vaiko atstovų ir juos įsivaikina tos pačios lyties asmenys.

"Lietuvos vaikai yra atimami ir perduodami homoseksualams kitose valstybėse prisidengiant kitų valstybių įstatymais, tačiau niekas negina vaikų teisių ir jų teisėtų interesų. Man tokios situacijos primena vaikų prekybą iškrypėliams", - frakcijos pranešime spaudai pataisos motyvus nurodė "tvarkietis".

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (554)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (163)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Prezidentės patarėjas: lenkų mažumos klausimas neturi užgožti strateginių tikslų su Lenkija (15)

Lenkų tautinės mažumos klausimas nebus esminis Lietuvos ir Lenkijos prezidentų susitikime ir jis...

Buvusio Janukovyčiaus apsauginio pasakojimas: Ukrainos teritorijoje – Rusijos sraigtasparniai (119)

Buvęs buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus apsaugos darbuotojas, Valstybės apsaugos...

„Ikea“ valdo 15 tūkst. ha – 0,7 proc. Lietuvos miškų (22)

Švedijos baldų pramonės ir prekybos grupė „Ikea“ per pastaruosius 12 mėnesių valdomus...

Netikra naujiena apie Karoblį: išplatinti ir laiškai su kenkėjiška programa (2)

Ketvirtadienio vakarą įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt ir paskelbus išgalvotą žinią apie...

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja rekordo link, atnaujinta 06.59 (296)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Mokslininkai išsiaiškino, kokio mikroelemento trūkumas itin svarbus vėžio išgyvenamumui (38)

Neseniai su krūties vėžiu sergančiomis lenkėmis atlikto tyrimo metu atskleista, kad moterys,...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (219)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...