aA
Kritikuodama Kauno miesto savivaldybės ketinimus prijungti prie miesto dalį Kauno rajono, Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narė Raminta Popovienė turi kitą pasiūlymą: gal ir Kauno rajonas galėtų prisijungti kai kurias Kauno miesto teritorijas, pasiūlyti žmonėms mažesnius mokesčius, geresnes sąlygas smulkiajam verslui ir darnų bendradarbiavimą su bendruomenėmis?
Raminta Popovienė
© DELFI / Domantas Pipas

„Kai visoje Europoje vyksta decentralizacijos procesai, siekiant priartinti valdžią prie žmonių, Lietuvoje kelią skinasi precedento neturintis atvejis: vienos savivaldybės taryba perbraižo žemėlapius ir skelbia apklausą kitoje savivaldybėje. Tai – Kauno miesto savivaldybės paskelbtas planas prijungti prie miesto 99 Kauno rajono miestelius ir kaimus iš 13 seniūnijų“, – trečiadienį spaudos konferencijoje Seime sakė parlamentarė R. Popovienė.

Jos nuomone, tokius klausimus reikėtų spręsti atlikus mokslinę studiją, išnagrinėjus galimas pasekmes ir pasitarus su gyventojais.

„Nemanau, kad tokių eksperimentų reikia Lietuvai. Esu įsitikinusi, kad diskutuoti dėl geresnio savivaldos modelio ir administracinės reformos būtina, tačiau tai reikėtų daryti kompleksiškai, visos Lietuvos mastu, sprendžiant visų žiedinių savivaldybių klausimą atlikus mokslinę studiją, išnagrinėjus galimas pasekmes ir pasitarus su gyventojais. Juk permainos paliestų kelių šimtų tūkstančių žmonių interesus – ne tik Kauno rajone, bet ir pačiame Kauno mieste“, – sako R. Popovienė.

Todėl ji kreipiasi į Vyriausybę, į Vidaus reikalų ministeriją, į kolegas Seimo narius, kviesdama stabdyti „šį chaotišką, darnios savivaldos modelį ardantį procesą, kuris paliks negrįžtamas pasekmes ne tik Kauno regionui, bet ir Lietuvos savivaldai“.

Parlamentarės teigimu, tai išskirtinės svarbos klausimas, paliesiantis ne tik 70 tūkst. Kauno rajono gyventojų, bet ir Kauno miesto gyventojus, kuris nebuvo svarstomas Kauno miesto savivaldybės komitetuose.

„Nevyko jokia diskusija ir debatai. Neaptarta Regiono plėtros taryboje, Lietuvos savivaldybių asociacijoje. Žmonės neturi jokios argumentuotos informacijos, kad galėtų priimti sąmoningą sprendimą, nes iš karto siūloma rengti apklausą“, – sako R. Popovienė.

Ji pažymi, kad Teisėkūros įstatymas numato, jog privalo būti numatytos būsimo teisės akto pasekmės, įskaitant neigiamas pasekmes ir riziką, turi būti atlikta naudos ir kaštų analizė, išklausytos interesų grupės, svarstomo teisės akto alternatyvos, palikta pakankamai laiko viešam teisės akto svarstymui.

„Skubotai sukurptame žemėlapyje visa teritorija suplėšyta į „geidžiamas“ teritorijas su dideliu gyventojų skaičiumi, verslo įmonėmis bei investicijomis ir „negeidžiamas“: sodus, atokius kaimelius, kapines. Ir štai šį riebiausią kąsnį su 70 tūkstančių gyventojų siūloma jungti prie Kauno miesto, o likusi dalis su „kaimiečiais“ paliekama. Ar tai ne kelias į žmonių supriešinimą ir didesnę socialinę atskirtį Lietuvoje? Kodėl staiga reikia žlugdyti sėkmingai veikiantį administracinį darinį?“, – svarstė R. Popovienė.

Jos teigimu, pagal Lietuvos savivaldybių indeksą, teikiamas viešąsias paslaugas, pritrauktas investicijas, turto valdymą, Kauno rajonas daug metų yra tarp pirmaujančių Lietuvos savivaldybių.
Socialdemokratės R. Popovienės nuomone, prieš imantis administracinių pertvarkymų, pirmiausia turime galvoti ir pasakyti žmonėms, kaip pasikeis jų gyvenimas. „Ar miesteliuose ir kaimuose išliks mokyklos, medicinos punktai, bibliotekos, kultūros įstaigos, mėgėjų meno kolektyvai? Kas ir kaip padės žemdirbiui, pensininkui, neįgaliajam, kas padengs žmonėms dokumentų keitimo išlaidas?“, – svarstė R. Popovienė.

Pasak parlamentarės, dirbtinai nukėlus tvorą, kaimai ir miesteliai su savo specifinėmis problemomis dar netaps miestu, o problemų tik padaugės, nes surinkti mokesčiai vargu ar bus skiriami jų gyvenimo kokybei gerinti.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
4.2800

Top naujienos

Mokslų daktarės analizė: kas geriau – sviestas ar margarinas? (226)

Diskusijos apie tai, kas tinkamiau jūsų sveikatai, – margarinas ar sviestas , tęsiasi jau...

Mokyklos valgyklos maiste – gyvos kirmėlės (179)

Vakar Radviliškio rajono Lizdeikos gimnazijoje pietavusi moksleivė perlinių kruopų košėje rado...

Atsakymas į amžiną lietuvių klausimą: kas pigiau – statyti namą pačiam ar jį nusipirkti (198)

Daugelis svajoja apie nuosavą būstą, tačiau tokias mintis dažnai sutrikdo klausimas, kas pigiau...

Šilumos sulauksime daugiau, tačiau geros naujienos tuo ir baigiasi (2)

Artimiausią parą per šalį slinks atmosferos frontas. Naktį dangus bus niūrus ir pilkas....

Ekspertai įvertino apkalbas sukėlusį įvaizdį: prašauta, ir tai – ne dėl apnuogintos krūtinės (280)

Gili iškirptė – anokia naujiena tarp Lietuvos ar užsienio pramogų pasaulio žvaigždžių; ir...

Penki belgės įvarčiai nublanko prieš lietuvės smūgį į savo vartus, kuris sudrebino internetą epizodo įrašas (66)

Europos moterų futbolo čempionato atrankos H grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė Levene net 0:6...

Kauniečius piktinęs pastatas „vaiduoklis“ pagaliau turi naujus savininkus (64)

Kaune, Savanorių prospekte ne vienerius metus stūksantis apleistas prekybos centras...

Mokslininkai nustatė „aukso trejetą“, kuris tikrai padės jūsų partnerei pasiekti orgazmą (58)

Paprastai sakoma, kad visokios spragos ar atotrūkiai yra blogis. Juk žinome, koks baisus dalykas yra...

„Netflix“ filmas įsiūbavo įsiūčio audrą Lenkijoje, premjeras reikalauja pakeitimų (70)

Lenkijos premjeras parašė internetinės televizijos platformai „ Netflix “ reikalaudamas, kad...