aA
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį pakoregavo tyrimo dėl Seimo narės Irinos Rozovos ryšių su rusų diplomatais klausimus – juose nebelieka vertinimo, ar turimos informacijos pakanka apkaltai.
Dainius Gaižauskas
© DELFI / Domantas Pipas

„Lieka pagrindinės trys kryptys: ar Rusija darė įtaką Lietuvos politinei sistemai, antra, kodėl nesuveikė prevencinė sistema, gavus tam tikras informacijas apie galimas grėsmes, trečia, ar nebuvo manipuliuojama žvalgybine informacija, siekiant asmeninių politinių tikslų“, – NSGK sprendimą po posėdžio žurnalistams komentavo pirmininkas Dainius Gaižauskas.

„Tos trys kryptys liko, objektai tie patys, tik vienas (iš pakeitimų – BNS), kad neieškosime, kam gresia apkalta. (...) Apkaltos komisija pagal Seimo statutą yra kita, ji yra specialioji apkaltos komisija, ir ji turės nustatyti, ar yra šiurkščiai sulaužyta priesaika“, – pažymėjo komiteto vadovas.

Pagal Teisės departamento siūlymus pakoreguotam projektui buvo pritarta valdančiųjų balsais. Opozicijos atstovai nuogąstauja, jog, aiškinantis ne tik I. Rozovos, bet ir medžiaga apie ją disponavusių politikų veiksmus, tyrimas taps politinio susidorojimo įrankiu.

Konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis siūlė atskirti tyrimus, NSGK paliekant aiškintis I. Rozovos ryšių galimai keliamą grėsmę, o įslaptintos informacijos naudojimo klausimus pavedant aiškintis Seimo Etikos ir procedūrų komisijai. Tam komitete nebuvo pritarta.

„Išlieka didelė grėsmė, kad tyrimas bus politizuotas. Vakar D. Gaižausko Seimo salėj pasakyti žodžiai, kad netirsim Seimo narių, paaiškėjo, kad yra netiesa, tirsim Seimo narius, tirsim Seimo pirmininką. Iš trijų nustatytų krypčių dvi yra susijusios su informacijos valdymu, realiai tai – Seimo narių tyrimas, ir tik vienas trečdalis bus skirtas realiai grėsmei, kuri yra pagrindinė, mano supratimu“, – žurnalistams po posėdžio sakė G. Landsbergis.

D. Gaižauskas tuo tarpu tvirtina, kad „komitetas neieškos kaltų“, bet norint išsiaiškinti, „kodėl nesuveikė prevencinė sistema“, būtina tirti „galimas spragas Seime, kodėl politikai nesiima veiksmų, kurių, ko gero, pagal pareigas turi imtis“.

Trečiadienio posėdyje valdantiesiems ir opozicijai susirėmus dėl tyrimo klausimų, buvo pereita iki aštraus žodžių karo su siūlymais pasišalinti iš posėdžio.

Konservatorių vadovas G. Landsbergis per diskusiją teigė, jog tyrimu „valstiečiai“ tikisi iš pareigų išversti Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį.

„Dar kartą pakartosiu, ką mes ruošiamės tirti, aš pasakysiu atvirai taip, prasčiokiškai. Yra žmonių, kurie tikisi šituo tyrimu nuimti V. Pranckietį, kad jis neinformavo valdybos, turėdamas informaciją. Aš jums sakau, kad šituo tyrimu mes tirsime premjerą S. Skvernelį, kaip jis sudarė su lenkais koaliciją, žinodamas šitą informaciją. Todėl mano klausimas – ar tie, kurie veda šitą tyrimą savo asmeninės politinės darbotvarkės vedami, supranta, į kokią gilią pelkę jie įtemps NSGK?“ – kalbėjo opozicijos atstovas.

Apeliuodamas į NSGK vadovo D. Gaižausko buvusį darbą policijoje konservatorių vadovas sakė: „Jei jūs manote, kad čia Marijampolės tardymo izoliatoriaus principais vadovaujant šitai komisijai bus galima numaldyti žmones, kad jie neuždavinėtų klausimų ir nekeltų nepatogių dalykų, to nebus“.

Tuomet sureagavo D. Gaižauskas: „Ačiū už jūsų iškalbą, jūs tam ir esat vienos iš opozicinės didžiausios partijos lyderis, nes labai gerai įvaldęs liežuvio meną“.

Konservatoriui Arvydui Anušauskui pasipiktinus, „kas čia per komentarai“, D. Gaižauskas siūlė, jei nepatinka, palikti posėdį.

„Nepatiks, galėsit palikt šitą komitetą. Jei jūs trukdysit vest posėdį, aš paprasčiausiai paprašysiu jus palikti komiteto posėdį“, – A. Anušauskui sakė NSGK vadovas D. Gaižauskas.

Seimo NSGK trečiadienį svarstė nutarimo projektą, pagal kurį jam būtų pavesta atlikti tyrimą dėl I. Rozovos veiklos ir ryšių galbūt keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui. Dėl tyrimo galutinai apsispręs Seimas, svarstymas numatytas ketvirtadienį.

Komitetas turėtų atsakyti, ar I. Rozovos ryšiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ar tinkamai į Valstybės saugumo departamento (VSD) informaciją reagavo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, tuometinis NSGK vadovas Vytautas Bakas, ar žvalgybine informacija nebuvo manipuliuojama.

NSGK nusprendė inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl I. Rozovos nuslėptų ryšių su Rusijos diplomatais, kai susipažino su 2018 metų sausį Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui išsiųsta VSD pažyma apie parlamentarę. Joje rekomenduojama neišduoti politikei leidimo dirbti su įslaptinta informacija.

Dokumente rašoma apie tarimąsi su Rusijos diplomatais dėl finansinės paramos Rusų aljansui. I. Rozova yra šios partijos narė, rašoma apie Seimo narės bendravimą su iš Lietuvos 2014 metais išsiųstu Rusijos generaliniu konsulu Vladimiru Malyginu.

Seime I. Rozova priklauso Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.7500

Top naujienos

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (16)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Lietuviams siūlo pasinaudoti šeichams skirta prabanga ir malonumais: visa tai nemokamai (22)

Prabangiausi pasaulyje viešieji tualetai, švariausi pasaulyje paplūdimiai, gatves puošiantys super...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Nepailstantis Leonavičius – apie 30 metų treniruojant vaikus ir sprendimą, kurio iki šiol nepamiršta Marčiulionis

„Neseniai skridau į Romą ir taip išėjo, kad susėdome šalia su Šarūnu Marčiulioniu, kuris...

Verslininko atsakas besiskundžiantiems pinigų stygiumi: tikriausiai jūsų abi rankos kairios „Atsakingas požiūris“ su Rimvydas Valatka

Šios savaitės DELFI TV laidoje „ Atsakingas požiūris “ žurnalistas Rimvydas Valatka kalbina...

Lietuvius užgrius naujovių banga: kas pajus keičiamų mokesčių naudą, o kas – naštą (304)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė laidoje „...

Tolimųjų reisų vairuotojas prabilo apie darbo sąlygas: ar tikrai esame verti tik tiek?

Profesijoje, turbūt kokia ji bebūtų, galime rasti pliusų ir minusų, taip pat kiekviena iš jų...

Telšiuose stovi turbūt pati natūraliausia eglė visoje Lietuvoje: ji puošta vien tik kankorėžiais (39)

Kol didieji šalies miestai eina iš proto dėl Kalėdų simbolių originalumo, o maži miesteliai...

Draugiškoje Europos valstybėje amerikietė patyrė tikrą košmarą (5)

Prieš dvejus metus Brooke Harrington pateko į absurdiškus imigracijos spąstus Danijoje....