Seimas antradienį patvirtino naują vaiko priežiūros išmokų tvarką. Ji įsigalios nuo 2023 metų sausio.

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos, be to, numato, kad tėvai galės dirbti, bet jų darbo užmokestis negalės viršyti iki susilaukiant vaiko gauto atlyginimo.

Už balsavo 88 Seimo nariai, prieš buvo 15, o 23 susilaikė.

Vieni parlamentarai teigė, kad naujas vaiko priežiūros atostogų modelis yra palankesnis šeimai, o kiti piktinosi, kad jis pablogins sąlygas tėvams.

„Geriausio, tobuliausio, modelio, kuris galiotų universaliai vienodai gerai visose valstybėse, nėra. Mes turime bendromis jėgomis ieškoti tokio, kuris tiktų mūsų valstybei“, – atsakydama į kai kurių opozicijos atstovų priekaištus, kad nauja vaiko priežiūros tvarka blogesnė nei kitose šalyse, sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

„Darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė pripažino, kad naujoje tvarkoje yra labai daug gerų dalykų, bet „mažas šaukštelis deguto sugadino statinę“.

„Riboja galimybes užsidirbti, ypač dirbantiems pagal darbo sutartis“, – teigė ji.

Konservatorius Kristijonas Bartoševičius naują tvarką vadino „subalansuota ir visaapimančia“ bei padėsiančia pagilinti vaikų ryšį su tėvais.

„Tokiais įstatymo projektais stengiamasi gimstamumą padidinti“, – teigė jis.

Seimas įteisino ir neperleidžiamas dviejų mėnesių tėvystės atostogas, jomis galėtų pasinaudoti tik vaiko tėvai, jas būtų galima imti visas iš karto arba dalimis, pakaitomis. Jei kuris nors iš tėvų nepasinaudotų savo atostogų dalimi, kitas jos perimti negalėtų ir mokamų atostogų trukmė sumažėtų.

Tokias atostogas tėvai galės pasiimti bet kokiu metu praėjus dviem mėnesiams nuo vaiko gimimo, kol jam sukaks dveji metai.

Neperleidžiamuoju laikotarpiu mokama vaiko priežiūros išmoka būtų šiek tiek didesnė nei iki vaiko gimimo gautas darbo užmokestis, o tai reiškia, kad renkantis skirtingus laikotarpius šioms atostogoms finansiškai šeimoms būtų palankiau negu dabar.

Jei vaiką augins tik vienas iš tėvų, jis galės gauti išmoką ir už papildomą dviejų mėnesių atostogų dalį, tai yra už keturis mėnesius.

Neperleidžiamais atostogų mėnesiais išliktų galimybė dirbti, tačiau papildomos pajamos proporcingai sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Jei pajamos būtų didesnės už išmoką, ji nebūtų mokama.

Šiuo metu vaiko priežiūros išmoka siekia 100 proc. atlyginimo (po mokesčių, arba 77,58 proc. iki mokesčių), jei atostogos trunka vienus metus, o jei dvejus, pirmaisiais metais – 70 proc. (54,31 proc.), antraisiais – 40 proc. (31,03 proc.) atlyginimo.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)