Parlamentarai ketvirtadienį atmetė Konstitucijos pataisos projektą, kuriuo siūlyta perpus sumažinti piliečių parašų skaičių, reikalingą Seimui teikti įstatymo projektą.
© DELFI / Tomas Vinickas

Seimo dauguma pritarė Teisės ir teisėtvarkos komiteto nuomonei nepritarti minėtam grupės Seimo narių pasiūlymui. Už tai buvo 40 parlamentarų, prieš 18, susilaikė aštuoni.

Komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko teigimu, Konstitucijos pataisos iniciatoriai nepateikė pagrįstų argumentų, kodėl reikia keisti dabar galiojančią normą.

Grupė parlamentarų dar prieš trejus metus parengė projektą, kad įstatymų leidybos iniciatyvos teisė būtų suteikta 25 tūkst. piliečių, turinčių rinkimų teisę. Šiuo metu Konstitucijoje numatyta, kad Seimui teikti įstatymo projektą gali ne mažiau kaip 50 tūkst. rinkėjų. Šį parašų būtina surinkta per du mėnesius.

„Konstitucijos pakeitimus turi lemti objektyvūs socialinio gyvenimo tikrovės pokyčiai. Nekvestionuojant fakto, kad faktinis Lietuvos gyventojų skaičius yra sumažėjęs, tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad įstatymų leidybos iniciatyvos teisę turi būtent 50 tūkst. Lietuvos piliečių, turinčių rinkimų teisę, o ne Lietuvos gyventojai. Tai, kad dalis Lietuvos piliečių faktiškai Lietuvoje negyvena, darbo ar kitais tikslais yra emigravę į užsienio valstybes, neatima iš jų teisės dalyvauti įgyvendinant piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę“, – teigiama komiteto išvadoje.

Joje taip pat pareikšta, kad „itin sumažintas piliečių parašų skaičius, reikalingas piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos teisei realizuoti, galėtų iššaukti socialinį ir politinį konfliktą, būtų sudarytos sąlygos kilti konfrontacijai tarp didelių, tam tikrą idėją palaikančių bei atitinkamą įstatymo projektą parėmusių piliečių grupių ir įstatymų leidžiamosios valdžios“.

Vienas iš projekto autorių Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas stebėjosi, kodėl Seimas nenori sulaukti iš piliečių daugiau įstatymų projektų.

„Pilietinės visuomenės kūrimas yra vienas iš svarbiausių uždavinių tiek Seimo, tiek Vyriausybės, tiek pačios visuomenės, – sakė jis. – Nežinau, dėl ko baiminamasi, kad 25 tūkst. piliečių inicijuos įstatymo projektą, kuris nėra privalomas Seimui.“

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys teigė, kad šiuo balsavimu Seimo nariai parodė, jog „bijo žmonių, kurie juos išrinko“.

Keisti Konstituciją ir perpus sumažinti piliečių parašų skaičių, reikalingą Seimui pateikti įstatymo projektą, iniciatoriai grindė sumažėjusiu Lietuvos gyventojų skaičiumi.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje gyvena apie 2,9 mln. žmonių. Tuo metu daugiau kaip 8 mln. gyventojų turinčioje Austrijoje įstatymų iniciatyvos teisė priklauso 100 tūkst. rinkėjų, Italijoje – 50 tūkst., ir panašiai.

„Patariamosioms iniciatyvoms dabartinis įstatymas yra per griežtas (...). Siūlomomis Konstitucijos pataisomis siekiama, kad piliečiai turėtų realią galimybę išreikšti savo nuomonę, siūlyti įstatymų projektus Seimui. Dabartinis teisinis reglamentavimas, kai norint pateikti Seimui įstatymo projektą, būtina surinkti 50 tūkst. piliečių parašų, varžo ir daro neįmanomą Tautos valios pareiškimą“, – teigta projekto aiškinamajame rašte.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nežinantiems valdiškos tvarkos gresia didžiuliai įsiskolinimai (57)

Pagal galiojančius įstatymus, mokantiems „Sodros“ įmokas priklauso nustatytos išmokos. Jų...

Gyvenimą iš esmės pakeitė vos viena žinutė (14)

Lygiai prieš metus kauniečio Justino Grigaičio širdį draskė prieštaringi jausmai – vaikinas...

Rusija – nauja geriausia Lotynų Amerikos šalių draugė? (29)

Venesuela – ne vienintelė regiono šalis, kurioje Vladimiro Putino Rusija nori išplėsti savo...

Orai: maloniomis permainomis džiaugsimės ne vieną dieną (7)

Pagaliau apie orus galima pasakyti vien geras žinias. Na, beveik. Artimiausiomis dienomis įkyrus...

Šiaurės Korėja pagrasino išbandyti vandenilinę bombą virš Ramiojo vandenyno (2)

Šiaurės Korėjos diplomatijos vadovas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis gali išbandyti...

„Real“ treneris sukasi iš padėties: prieš pirmas rungtynes „atkabino“ J. Mačiulį (24)

Po nesėkmingo Europos krepšinio čempionato ne itin maloniai Jonui Mačiuliui prasideda ir sezonas...

Daržovė, kuri labai naudinga norintiems mesti rūkyti (1)

Moksliniai tyrimai patvirtino, kad baklažanai turi gydomųjų savybių. Tai – nekaloringa...

„Mėlynojo banginio“ žaidimas trylikametės gyvenimą pavertė pragaru: už grotų – kėdainiškis (164)

Mirtį sėjantį žaidimą „ Mėlynasis banginis “ žaidusios Kėdainiuose gyvenančios...

Pastebėjo išsiskiriantį Z kartos elgesį su socialiniais tinklais (2)

Nors Lietuvoje populiariausiu socialiniu tinklu išlieka „Facebook“ , kai kurios visuomenės...

Iš Skandinavijos – neslopstantys NT burbulo signalai Iš konferencijos „Lūžio taškas 2017“ (114)

Kaistanti nekilnojamojo turto ( NT ) situacija ir nuolatinės kalbos apie besiformuojantį NT burbulą...