„Prezidentui (...) labai svarbu, kad būtų atliekami darbai būtent dėl moterų smurto prevencijos, kuriuos ir numato konvencija. Matome, šie darbai yra atliekami, o visi ideologiniai ir vertybiniai mūšiai – visus klausimus ir visuomenės įtikinimus turi atlikti Seimas“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė I. Segalovičienė, klausiama, ar, prezidento nuomone, Lietuvai reikėtų ratifikuoti Stambulo konvenciją.

„Ar ratifikuota, ar neratifikuota ši konvencija – matome, netrukdo tiems konkretiems politikų praktiniams sprendimams, padedant moterims, užtikrinant pagalbą ir smurto prevenciją“, – aiškino ji.

Prezidento patarėjos teigimu, praktinių žingsnių, siekiant apsaugoti moteris nuo smurto, atliko tiek buvusi Sauliaus Skvernelio, tiek dabartinė Ingridos Šimonytės Vyriausybės. Tačiau kalbant apie vertybinį konvencijos aspektą – sutarimo nėra, pažymėjo I. Segalovičienė.

„Šiandienai svarbiausi Stambulo konvencijos aspektai yra du, kuriuos mes matome. Pirmasis – ideologinis, vertybinis, etinis mūšis ir abejonės visuomenėje, ir, akivaizdu, tarp politikų“, – pastebėjo ji.

„Akivaizdu, kad bendro sutarimo ir bent jau minimalios daugumos tautos atstovai neturi“, – konstatavo šalies vadovo patarėja.

Visgi, aiškiai neatsakydama, ar, prezidento įsitikinimu, Lietuvoje būtina ratifikuoti Stambulo konvenciją, I. Segalovičienė pažymėjo – žmonės turi teisę į nuomonę. Todėl, akcentavo ji, G. Nausėda nesirenka pusių, ką palaiko – ar konvencijos skeptikus, ar rėmėjus.

„Prezidentas nesirenka pusių. Prezidentas yra visos tautos atstovas, kiekvieno prezidentas“, – tvirtino patarėja, akcentuodama, jog būtent Seime turi būti pasvertos visos nuomonės ir priimti sprendimai, jas atliepiant.

ELTA primena, kad Lietuva Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo pasirašė 2013 m. birželį, tačiau iki šiol Seimas konvencijos nėra ratifikavęs.

Visuomenėje ir tarp politikų nerandant sutarimo dėl poreikio ratifikuoti šį dokumentą, Seimas pernai rudenį kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Stambulo konvencijos atitikimo Konstitucijai. Teismo prašoma įvertinti konvencijos nuostatas, kuriose kalbama apie lytį socialiniu aspektu, smurtą prieš moteris dėl lyties ir apie tai, kad į oficialią švietimo programą būtų įtraukta medžiaga apie nestereotipinius lyčių vaidmenis.

Vis dėlto, kai kurie atstovai Seime tikina, kad šiuo metu Lietuvoje jau veikia pakankamai teisinių įrankių kovoti su smurtu artimoje aplinkoje. Todėl, anot Stambulo konvencijos skeptikų, dokumento ratifikavimas Lietuvai nereikalingas.

Segalovičienė: abejotina, ar Konstitucija turėtų būti kaitaliojama, neperžiūrėjus parlamentinių lėšų reguliavimo tvarkos

Prezidento vyriausioji patarėja I. Segalovičienė mano, kad nereikėtų skubėti keisti Konstitucijos ir atsisakyti parlamentinių lėšų. Anot jos, peržiūrint šiuo metu galiojančią parlamentinių lėšų tvarką, yra ypač svarbi Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen lyderystė.

„Tikrai labai abejotina, ar Konstitucija turėtų būti kaitaliojama, kai tiesiog nesugebama susitvarkyti su žemesniais teisės aktais ir tvarkomis, neišnaudojus visų reguliavimo opcijų, kitaip tariant, elementariai neįvedant paprasčiausios tvarkos“, – „Žinių radijui“ teigė I. Segalovičienė.

Pasak jos, peržiūrint parlamentinių išlaidų reguliavimą ypač svarbus yra Seimo pirmininkės vaidmuo.

„Trumpuoju laikotarpiu akivaizdu, kad reikia sprendimų, išlaidų už parlamentinę veiklą atlyginimų tvarkos pakeitimų, kurie bus sisteminiai. Būtent Seimo pirmininko vaidmuo, valdybos vaidmuo yra esminis, jie galėtų ir turėtų inicijuoti ir nustatyti, ar penktas kompiuteris ir trečias telefonas tikrai yra parlamentinės veiklos išlaidos ir kada parlamentinės išlaidos peržengia tą ribą ir tampa prabangos išlaidomis“, – sakė I. Segalovičienė.

„Akivaizdu, kad Seimo vadovybė, kanceliarija turi priimti naujas tvarkas, išaiškinimus, ką galima, ko negalima daryti, taip palengvinti situaciją Seimo nariams ir apsaugoti reputaciją bei valstybės biudžeto lėšas“, – pridūrė ji.

Šalies vadovo patarėjos buvo pasiteirauta ir apie tai, ar iniciatyvai „Skaidrinam“ pasiekus Prezidentūrą, institucijoje veikiantis išlaidų panaudojimo reguliavimas, atitiktų visas skaidrumo normas.

„Negaliu atsakyti į šitą klausimą. Esu tikra, kad mūsų kanceliarija laikosi visų skaidrumo standartų maksimaliai“, – atsakė prezidento patarėja.

ELTA primena, kad akcijos „Skaidrinam“ iniciatorius, visuomenininkas Andrius Tapinas paskelbė, kad per trejus metus parlamentarai iš Seimo sandėlio pasiėmė suvenyrų ir reprezentacinių dovanų už daugiau kaip 483 tūkst. eurų.

Daugiausia suvenyrams ir dovanoms išleido Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Valius Ąžuolas. Iš viso per trejus metus iš Seimo sandėlio jis pasiėmė 8459 daiktus už beveik 29 tūkst. eurų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)