SADM parengtame Vyriausybės nutarimo projekte sakoma, kad Seime svarstomomis Konstitucijos pataisomis valstybė reguliuoja tik teisinius šeimos santykius ir nesikiša į privatų asmenų gyvenimą.

Be to, šios pataisos esą "neužkerta kelio valstybei vienodai ir nediskriminuojant saugoti vaikų, nesvarbu, ar jie gimė susituokusiems ar nesusituokusiems tėvams", nes Konstitucijoje vaikystė įvardijama savarankišku valstybės saugomu ir globojamu institutu.

Dėl Vyriausybės išvados prieš teikiant ją Seimui dar turės sutarti Ministrų kabinetas.

Valdantieji konservatoriai po Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo, jog santuoka yra išskirtinės vertės, bet ne vienintelis šeimos modelis, siekia pakeisti Konstituciją, joje įrašant tiesioginę šeimos kilmės iš santuokos nuostatą. Šiam projektui po pateikimo jau pritarta Seime.

Pataisa numato, kad "šeima sukuriama laisvu vyro ir moters sutarimu sudarius santuoką".

Pataisą 98 parlamentarai pateikė po to, kai KT rugsėjį paskelbė, jog 2008 metais priimtos Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima pripažįstančios tik gyvenančius santuokoje žmones, prieštarauja Konstitucijai.

Nutarime KT pabrėžė, kad santuokos institutas yra "istoriškai susiklostęs šeimos modelis, neabejotinai turintis išskirtinę vertę visuomenės gyvenime, užtikrinantis tautos ir valstybės gyvybingumą bei istorinį išlikimą". Tačiau tuo pačiu teismas paskelbė, kad šeima gali būti sukurta ne tik santuokos pagrindu, o santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi.

Šiuo metu Konstitucijos 38 straipsnis sako, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.

BNS užsakymu spalį atliktos visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, 46 proc. apklaustų gyventojų remia KT poziciją, jog šeima gali būti sudaryta ne tik santuokos pagrindu, tuo metu 41 proc. tokiam apibrėžimui nepritaria. Likę 13 proc. šiuo klausimu neturėjo nuomonės.

Bendrovės RAIT atliktas tyrimas atskleidė, kad šeimos apibrėžimą tik per santuoką labiau palaiko vyresni žmonės. KT išaiškinimui pritarė 64 proc. nuo 25 iki 34 metų apklaustųjų. Tarp 65-74 metų žmonių pritariančiųjų buvo 24 procentai.