Lietuvos katalikų bažnyčios vadovai siekia pakeisti įstatymus, kurie pažeidžia būsimų akušerių ginekologų ir kitų medicinos darbuotojų teisę dėl įsitikinimų atsisakyti atlikti abortus, sterilizacijas ir dirbtinio apvaisinimo procedūras.
Ričardas Doveika
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vyskupų konferencijos ir Vyriausybės atstovų susitikime kelerius metus neišspręstas klausimas pajudėjo iš mirties taško: premjero siūlymu, drauge su Sveikatos apsaugos ministerija artimiausiu metu bus inicijuota atsisakymo teisę įtvirtinanti Medicinos normos įstatymo pataisa.

Kaip DELFI informavo Lietuvos vyskupų konferencijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas Ričardas Doveika, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Bažnyčios atstovai yra vieningi: nėštumas nėra liga, kuri gydoma abortu.

„Automatiškai, abortas neturėtų patekti į medicinos paslaugų spektrą, juolab, turint omenyje, kad šiuo metu taip stinga lėšų sunkių ligonių, vaikų gydymui“, - atkreipė dėmesį dvasininkas.

Pasak R. Doveikos, oficialiai Lietuvoje įtvirtinta gydytojo sąžinės laisvė. Medicinos praktikos įstatymas numato galimybę atsisakyti teikti tas paslaugas, kurios, mediko įsitikinimu, nesuderinamos su medicinos etikos principais, tačiau kasdieninėje gydytojų praktikoje būna ir kitaip.

Kaip yra teigęs Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, neretai „akušeriai ginekologai, tik pasirinkę specializaciją, verčiami prieš savo sąžinę atlikti abortus. Nepaklusę rafinuotai vadovų ir kolegų prievartai, rizikuoja negauti gydytojo diplomo arba prarasti darbą“.

Sielovadoje dvasininkai susiduria su faktais, kad gydytojai, neatlaikę spaudimo žudyti negimusią gyvybę, verčiau pasirenka išvykti iš Lietuvos ir įsidarbina svetur, kur jų teisė nesielgti prieš sąžinę yra gerbiama.

Kitų šalių patirtis rodo, jog tokia prievarta akušerijoje ir ginekologijoje nuvertina pačią specialybę. Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės Karališkoji ginekologų ir akušerių kolegija pripažįsta, jog dėl šios priežasties, studijuojantieji medicinos mokslus nesirenka akušerijos ir ginekologijos specialybės.

Suvokdami, kokia jauna yra Lietuvos demokratija, Lietuvos katalikų bažnyčios vadovai teigė su dideliu susirūpinimu vertinę Sveikatos apsaugos ministerijoje rengiamą medicinos normą „Gydytojas akušeris ginekologas“.

„Visada supratome šią specialybę kaip labiausiai padedančią ateiti į pasaulį naujai gyvybei. Tuo tarpu rengiamame dokumente ketinta įtvirtinti asmens, norinčio užsiimti akušerio ginekologo praktika, pareigą gebėti atlikti nėštumo nutraukimo operacijas iki 22 savaitės, sterilizaciją bei dirbtinį (pagalbinį) apvaisinimą. Tokių procedūrų privalomumas mokymo ar mokymosi procese pavers akušerio ginekologo specialybę neprieinama daugeliui jaunuolių, kurie mielai rinktųsi kelią tarnauti gyvybei globojant ją pačiu jautriausiu – prenataliniu – laikotarpiu, arba vers būsimuosius medikus elgtis prieš sąžinę“, – buvo akcentuojama ankstesniam Sveikatos apsaugos ministrui Rimvydui Turčinskui adresuotame laiške.

Įpareigojimas gydytojams išmokti atlikti minėtas procedūras, vyskupų nuomone, keltų ir sudėtingų teisinių klausimų, susijusių su medicinos normos atitikimu Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (130)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (16)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Testas: 9 simptomai – gripas ar peršalimas? (3)

Devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą . Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai...

Orai: grįš šaltis (17)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Kokie naminiai gyvūnai Lietuvoje gali žiemą gyventi be tvarto (4)

Žiemos sezonas – tikras išbandymas tiek ūkininkui, tiek jo guvulių bandai. Iki 15 laipsnių...

Užsikimšo vamzdžiai? Iš jų sklinda blogas kvapas? Padėti gali ir naminės priemonės (1)

Jūsų namuose iš kanalizacijos vamzdžių gana dažnai gali pasklisti blogas kvapas. Paprastai nosį...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs techninis krachas, greičiausias – Juknevičius atnaujinta 06.48 val. (455)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Po 11-ojo etapo Žala prabilo apie ribą tarp sporto ir išgyvenimo (3)

Fiambalos miestelio apylinkėse vykęs 11-as Dakaro ralio greičio ruožas, pavadintas „Super...

Mokslininkai išsiaiškino, kokia paslaptinga liga pražudė actekus (14)

1545 m. Meksikoje gyvenančius actekus užpuolė nežinoma liga – žmonėms užkildavo aukšta...