aA
Tarptautinių santykių ekspertas Raimundas Lopata teigia, kad tarp Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Vakarų šiuo metu vyksta klasikinis viščiuko žaidimas, kuris išbando priešininkų kantrybę, bet galiausiai parodys, kas laimės, o kas pralaimės.
Vladimiras Putinas
© AP/Scanpix

Šiame kontekste jis vertina ir garsaus politikos eksperto Zbigniewo Brzezinskio pasisakymą Senato Ginkluotųjų pajėgų komitetui, kai sakė nerimaujantis, kad V. Putinas gali pamėginti užimti Baltijos šalis žaibišku veiksmu, o Vakarai nieko negalėtų padaryti nerizikuodami branduoliniu karu.

„Tarptautiniuose santykiuose yra neblogų metaforų, kurios padeda suvokti, kas vyksta tarptautinių santykių srityje. Pavyzdžiui, yra tokia metafora – viščiuko žaidimas. Jo esmė šiuo atveju tokia: sakykime, turime vienos juostos kelią. Vienos juostos kelio gale stovi „Ferrari“, į ją įsėda V. Putinas ir paspaudžia pedalą. Ir važiuoja vis įgaudamas pagreitį. Kitoje pusėje pastato „Ferrari“, į jį ilgai niekas nesėda, bet galiausiai atsisėda Vakarai. Irgi spaudžia pedalą ir vis greitėja. Klausimas, kas pasitrauks iš trasos pirmasis. Tai ir yra visa to žaidimo esmė“, - sakė R. Lopata.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto mokslininko teigimu, Lietuva kartu su Vakarais irgi sėdi automobilyje, tik nevairuoja.

„Visas tas kalbas, mano supratimu, reikia vertinti būtent per šitą prizmę. Tada lengviau. Kitaip tariant, bandomi visi būdai, kurie padėtų kitą vairuotoją išsukti iš trasos arba sustoti“, - pridūrė politologas.

Raimundas Lopata
Raimundas Lopata
© DELFI / Valdas Kopūstas

Šiame kontekste jis vertina ir Z. Brzezinskio žodžius apie Rusijos atgrasinimo sustiprinimą, siūlymus iš anksto dislokuoti Baltijos šalyse šiek tiek pajėgų, kad V. Putinas suprastų, jog įsiveržęs, pavyzdžiui, į Estiją, jis susidurs su Amerikos pajėgomis, galbūt šiek tiek vokiečių, prancūzų ir britų pajėgų.

Klausiamas, ar tai reiškia, kad didėja įsitikinimas, kad esamo atgrasymo nebeužtenka, R. Lopata buvo konkretus: „Kol kas nepanašu. Tas kitas feraris, kur sėdi V. Putinas, nesustoja“.

R. Lopata sako, kad karinis atgrasymas NATO pafrontės valstybėse yra vienas iš svarbiausių būdų stabdyti V. Putino ferarį.

„Kai paaiškės, ar sustojama, ar staigiai pasukama į šalį, tada ir suprasime, kuo pasibaigs visa ši istorija“, - sakė politologas.

Jis priminė, kad Vakaruose esama kalbų apie ferario stabdymą ir nusileidimą V. Putinui, tačiau JAV šiuo atveju laikosi kur kas aštresnės pozicijos. „Dėl Amerikos aš mažiau abejonių turiu nei anksčiau turėdavau, ypač po paskutinių Amerikos preiškimų, veiksmų ir turint omenyje situaciją Kongrese“, - teigė pašnekovas.

Kaip žinoma, abiejuose Kongreso rūmuose JAV daugumą užsitikrino respublikonai, kurie paprastai linkę labiau konfrontuoti su Rusija ir įsitraukti į tarptautinius reikalus tiesiogiai.

DELFI primena, kad JAV indėlis taip pat buvo svarbus užtikrinant karinį Rusijos atgrasymą rytinėse NATO valstybėse. JAV nusiuntė savo pajėgas į Estiją, Latviją, Lietuvą ir Lenkiją tęstinėms pratyboms, prie iniciatyvos prisidėjo ir kai kurios kitos NATO šalys.

Klausiamas apie tai, kiek JAV pajėgų reikia pafrontės valstybėse, kad Rusija galutinai patrauktų nagus, R. Lopata teigė, kad tai labiau matematika.

„Klausimas, kiek jų reikia? Ar užtenka vieno, ar reikia daugiau? Koks turi būti skaičius ameriketiškų žūčių – tariant grubiai ir ciniškai – kad Amerika iš tikrųjų galvotų tai, ką sakė George'as Bushas Vilniuje. Bet tai matematinis klausimas, simbolinis dalyvavimas jau daug ką reiškia“, - teigė R. Lopata.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apkartusi „svajonių Australija“: tolimą šalį pasiekia jau gerokai papurtę piniginę, bet tai būna dar tikrai ne pabaiga

„Svajonių Australija “ – taip vadinasi tinklapis, kurį atsiverčia dažnas, svajojantis apie...

Indrė Makaraitytė. Vaizdas pro Paryžiaus taikos forumo langą: Kremliaus troliai ir nesulijęs Putinas (61)

„Kodėl Macronas neįsakė išsklaidyti lietaus debesų ? Susikvietė viso pasaulio lyderius ir...

Šalia verslo centro nenorintys gyventi vilniečiai liko it musę kandę: į jokius pasiūlymus atsižvelgta nebus (37)

Sėlių g. 29 namo gyventojai su nerimu laukia priešais juos esančio sklypo likimo. Šiuo metu ten...

Nufilmavo įžūlų „Opel“ vairuotojo manevrą: pėstieji vos spėjo pasitraukti iš po ratų (9)

Raudonas šviesoforo signalas – nė motais. Panašu, tokiu devizu vadovavosi melsvo „ Opel “...

Sukrečianti byla: moteris dvejus metus slėpė vaiką automobilio bagažinėje (3)

Prancūzijoje, Tiulio mieste teisiama 50 m. Rosa Maria Da Cruz. Ji kaltinama slėpusi kūdikio...

Į išskirtinį Lietuvos miestą plūsta nostalgijos išsiilgę turistai: vienas žmogus palieka po maždaug 40 eurų (1)

Vasaromis Klaipėdos senamiestyje dažnai išgirsi užsienio kalba įspūdžiais besidalijančius...

Theresai May – skaudūs smūgiai: pasitraukė jau penki ministrai nuolat atnaujinama (70)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį patyrė itin skaudų smūgį,...

Užmigę vagys Jonavoje buvo sulaikyti greičiau, nei pastebėta pati vagystė

Antradienį, lapkričio 13 d., apie 9 val. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (Kauno...

Priverstinis eilių mažinimas poliklinikose ir konsultavimas telefonu: kas gresia? (27)

Eilės poliklinikose, norint užsirašyti arba patekti pas gydytoją, matyt, ne tik kad erzina...

„Ekoagros“ įklimpo Ukrainoje – veikla stabdoma (2)

Trečiadienį „ Ekoagros “ kreipėsi į Europos Komisiją ir paprašė patikslinti, kokia sankcija...