Politiko nuomone, išimčių labiausiai reiktų kultūros sektoriui, kuriam svarbi nuostata, jog nuo šių metų valstybinio socialinio draudimo (VSD) mokesčiai pagal autorines sutartis mokami nuo 100 proc. pajamų, o ne nuo 50 proc., kaip buvo anksčiau. Tai galioja tik tiems, kurie neturi darbo sutarčių, taip pat jau turintiems socialinį draudimą pensininkams ar studentams.

Bet R. Karbauskis pripažįsta, kad visuomenės grupės turi būti apdraustos socialiniu draudimu. Būtent dėl to nuo sausio mėnesio padidėjo kai kurie mokesčiai dirbantiems pagal verslo liudijimą, kurie bus draudžiami papildomai pensijos daliai, o gaunantys pajamas iš sporto ar atlikėjo veiklos, vykdantys individualią veiklą ar individualią žemės ūkio veiklą iki 4 žemės ūkio valdos dydžių (EDV) bus draudžiami ligos draudimu.

Lygiai taip pat individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų ar ūkinių bendrijų nariai bus draudžiami ligos, motinystės ir nedarbo draudimu, gaunantys atlygį ar tantjemas už darbą stebėtojų tarybose, mažųjų bendrijų vadovai apdrausti pensijų draudimu.

Tiesa, visi pokyčiai liečia tuos žmones, kurie neturi jokių darbo sutarčių.

„Dabar bandome aiškintis. Yra labai daug argumentų iš „Sodros“, iš socialinės garantijų pusės. Tie argumentai labai svarbūs. Žmonės turi būti apsaugoti. Kita vertus, yra argumentai, kas atsitiks su kultūros sektoriumi“, - sako politikas.

R. Karbauskis aiškina, kad žmonės turi būti apdrausti ir tai labai svarbu. „Tikslas yra, kad žmonės būtų apdrausti“, - teigia pašnekovas.

„Jei šnekėtume apie kultūrą, čia problemų yra daugiau“, - sako Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas.

Anot politiko, bus sudaryta darbo grupė iš Kultūros, Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų, kuri turi pateikti sprendimo variantus: ar ką nors reikia keisti, ar ne.

Kas ir kokios grupėms pasikeitė:

1. Mažųjų bendrijų nariai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai, individualių įmonių savininkai

Šios gyventojų grupės papildomai pradedamos drausti ligos, motinystės bei nedarbo valstybiniu socialiniu draudimu.

Dėl šios priežasties VSD įmokų tarifas nuo 26,3 proc. didėja iki 30,8 proc. (papildomai nekaupiantiems II pakopos pensijų fonde).

Keičiamos ir įmokų „lubos“ – per metus įmokų bazė negalės viršyti 28 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU). Iki šiol įmokos buvo mokamos nuo sumos ne didesnės negu 48 draudžiamųjų pajamų dydžiai (DPD) per metus.

2. Verslo liudijimai

Pagal verslo liudijimą dirbantys asmenys pradedami drausti visai pensijai (o ne tik pagrindinei pensijos daliai). Todėl VSD ir PSD įmokos bus skaičiuojamos nuo minimalios mėnesio algos (380 EUR). VSD įmokų dydis pasieks 99,94 EUR. ŠI naujovė galios asmenims, kurie dirba su verslo liudijimu, bet nedirba tuo pačiu metu ir pagal darbo sutartį.

Iki šiol VSD dydis buvo lygus pusei bazinės pensijos ir 2016 m. siekė 54 EUR. Nuo šių metų verslo liudijimai, kurie suteikia teisę teikti paslaugas neribojant veiklos teritorijos, brangsta 99 EUR – iki 684 EUR.

Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje 2016 m. apie 100 tūkst. asmenų vykdė veiklą pagal verslo liudijimą, todėl pokyčiai palies didelę savarankiškai dirbančių šalies gyventojų dalį. Verslo liudijimo kaina priklauso nuo MMA.

3. Autorinės sutartys

Jei autorius nedirba pagal darbo sutartį ir nėra valstybės tarnautojas, įmokos bus skaičiuojamos nuo 100 proc. gaunamų pajamų. Iki šiol jos buvo skaičiuojamos nuo 50 proc. pajamų pagal autorinę sutartį sumos.

Keičiasi ir įmokų „lubos“ – per metus įmokų bazė negalės viršyti 28 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU). Iki šiol įmokos buvo mokamos nuo sumos ne didesnės negu 48 draudžiamųjų pajamų dydžiai (DPD) per metus.

4. Individuali veikla

Asmenys, vykdantys individualią veiklą, pradedami papildomai drausti ligos valstybiniu socialiniu draudimu. VSD įmokų tarifas nuo 28,5 proc. padidėja iki 29,7 proc. (papildomai nekaupiantiems II pakopos pensijų fonde).

Keičiasi ir įmokų „lubos“ – per metus įmokų bazė negalės viršyti 28 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU).

Iki šiol įmokos buvo mokamos nuo sumos ne didesnės negu 48 draudžiamųjų pajamų dydžiai (DPD) per metus.

5. Išmokos valdybų nariams

Valdybos nariams mokesčių našta nuo 2017 m. didės – valdybos, stebėtojų tarybos nariai, gaunantys tantjemas ar savo pobūdžiu panašių išmokų, nuo jų turės mokėti socialinio draudimo įmokas. Šiuo metu pensijų socialinio draudimo įmokų tarifas yra lygus 26,3 proc. (23,3 proc. – mokėtojo dalis, 3 proc. – gavėjo dalis).

6. Bedarbio išmokų apmokestinimas

Pakeitus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą nuo 2017 m. sausio 1 d. nedarbo išmokos apmokestinamos 15 proc. pajamų mokesčiu.

7. Sporto ar atlikėjo veikla

Asmenys, kurie gauna pajamas iš sporto ar atlikėjo veiklos ir yra nesusiję su draudėju darbo santykiais, papildomai pradedami drausti ligos valstybiniu socialiniu draudimu. Dėl šios priežasties VSD įmokų tarifas padidėja nuo 28,5 proc. iki 29,7 proc. (jei papildomai nekaupiama II pakopos pensijų fonde).

8. Individualią žemės ūkio veiklą vykdantys ne GPM mokėtojai

Individualią žemės ūkio veiklą vykdantys asmenys papildomai pradedami drausti ligos valstybiniu socialiniu draudimu.

Dėl šios priežasties VSD įmokų tarifas padidėja nuo 28,5 proc. iki 29,7 proc. (jei papildomai nekaupiama II pakopos pensijų fonde).

9. Individualią žemės ūkio veiklą vykdantys GPM mokėtojai

Individualią žemės ūkio veiklą iki 4 EDV vykdantys asmenys (kurie yra GPM mokėtojai) papildomai pradedami drausti ligos valstybiniu socialiniu draudimu.

Dėl šios priežasties VSD įmokų tarifas padidėja nuo 28,5 proc. iki 29,7 proc. (jei papildomai nekaupiama II pakopos pensijų fonde). Tiesa, numatomos 7 praėjusių metų VDU dydžio įmokų „lubos“. Iki šiol įmokos buvo mokamos nuo sumos, ne mažesnės nei 12 MMA ir ne didesnės negu einamųjų metų 12 DPD.

Tiesa, jeigu asmuo jau moka VSD įmokas nuo sumos, ne mažesnės nei MMA, yra pensinio amžiaus ar yra laisvės atėmimo vietoje ar teismo sprendimu priverstinai gydomas specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose, šių įmokų jis galės nemokėti.

10. Šeimynų dalyviai

Šeimynų dalyviai papildomai pradedami drausti ligos valstybiniu socialiniu draudimu.

Dėl šios priežasties VSD įmokų tarifas padidėja nuo 28,5 proc. iki 29,7 proc. (jei papildomai nekaupiama II pakopos pensijų fonde). Mokestis mokamas nuo einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio (2017 m. – 476 EUR).

11. Terminuotos darbo sutartys

Nuo liepos mėnesio dvigubai padidės nedarbo draudimo tarifas terminuotoms darbo sutartims (nuo 1,1 proc. (galiojusio 2016 m.) iki 3,2 proc.).