aA
Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Marijampolėje ketinama įkurti Pusiaukelės namus, kuriuose mažiau pavojingi ir motyvuoti integruotis į visuomenę kaliniai, likus pusmečiui iki paleidimo iš įkalinimo įstaigos, galėtų gyventi laisvesnėmis sąlygomis.
© DELFI / Tomas Vinickas

Į Pusiaukelės namus bus perkeliami tik tie nuteistieji, kurie patys motyvuoti integruotis į visuomenę - siekia mokytis, dirbti ar užsiimti kita pozityvia veikla. Į Pusiaukelės namus negalės būti perkeliami asmenys, teisti už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, seksualiniai nusikaltėliai, pavojingi recidyvistai ir panašūs.

Projektu siekiama sukurti kuo artimesnes gyvenimo laisvėje sąlygas, kurios padėtų visuomenei nepavojingiems nuteistiesiems lengviau adaptuotis, atgauti socialinius įgūdžius. Po bausmės atlikimo jie nebedarys naujų nusikaltimų - kas padidins visos visuomenės saugumą.

Pavyzdžiui, Norvegijos sostinėje pusiaukelės namai yra įkurti daugiabučio gyvenamojo namo pirmajame aukšte, viename iš brangesnių Oslo rajonų, gyvenamųjų namų kvartale, ir vietos bendruomenei tai nesukelia jokių papildomų nepatogumų, teigiama pranešime spaudai.

Pasak paminėtoje įstaigoje dirbančių pareigūnų, priešingai nei galvojama ar bandoma teigti, visuomenės saugumas yra kur kas didesnis nei tuose kvartaluose, kuriuose panašaus pobūdžio įstaigos nėra.

Be to, šis ar panašūs modeliai vykdomi Vakarų šalyse, kaip Austrija, Vokietija (kai kuriose žemėse), Skandinavijos šalys, Jungtinė Karalystė ir kt.

Panašaus modelio įstaigą turime ir šiuo metu Lietuvoje, tai yra Pravieniškių atviroji kolonija, kurioje nuteisti asmenys dirba ir mokosi laisvėje ir tik nakčiai grįžta į pataisos namus.

Be to, ir kituose pataisos namuose kalintys asmenys, kurie gerai elgiasi, neturi drausminių nuobaudų, iš pataisos namų be sargybos išleidžiami į darbą ar mokymo įstaigą, taip pat turi teisę į trumpalaikes išvykas į namus. Kaip praktika rodo, tokių asmenų buvimas bendruomenėje nekelia absoliučiai jokių rūpesčių visuomenės saugumui.

Pusiaukelės namuose gyvenantys asmenys bus nuolat kontroliuojami - turės išvykti ir parvykti nustatytu laiku, bus nuolat tikrinami dėl narkotikų ar alkoholio vartojimo, dirbti ar mokytis, tvarkytis buityje, su jais dirbs socialiniai darbuotojai ir psichologai, teigiama pranešime spaudai.

Kalėjimo departamento atstovai pažymi, kad, jei atsitiks taip, kad nuteistasis pažeis bent menkiausias nustatytas taisykles, bus nedelsiant grąžintas atgal į uždaro tipo pataisos namus.

Pusiaukelės namuose visą parą budės pareigūnai, todėl tai užtikrins ne tik pačių nuteistųjų priežiūrą, bet ir kaimynystėje gyvenančių gyventojų saugumą.

Svarstoma galimybė, kad atrenkant nuteistuosius, kurie gali būti perkelti į pataisos namus, šiame procese dalyvautų ir vietos bendruomenių atstovai.

Iniciatyva trečiadienį buvo pristatyta Šiauliuose. Jų kūrimas finansuojamas 2009-2014 metų Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis.

Šiauliečiai priešinasi

Šiauliečiai priešinasi Kalėjimų departamento planams pačiame miesto centre įkurdinti Pusiaukelės namus.

Žinią, kad pastate pačiame miesto centre, greta trijų mokyklų, vaikų darželio ir naktinio klubo savivaldybė Kalėjimų departamentui pasiūlė įsteigti Pusiaukelės namus, šiauliečiai sutiko priešiškai. Patikinimai, kad tarp kalinių nebus recidyvistų ar už seksualinius nusikaltimus kalinčiųjų, o tik kaliniai, įvykdę lengvus nusikaltimus, jų neįtikino.

„Mes ne prieš pusiaukelės namus apskritai, mes prieš vietą, nes iš tikrųjų tarp keturių mokyklų tokia įstaiga, kaip ją bepavadintum, iš tiesų asocijuojasi su kalėjimu“, – sako Didždvario gimnazijos direktorius Vitalis Balsevičius.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Reitingų piramidėje – įspūdingi šuoliai ir nuosmukiai: politologai rado paaiškinimą Nausėdos sėkmei (80)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra vienas...

Urėdijų drama: vadovas prabilo apie buvusių valdžių iššvaistytą milijardą (275)

Valstybinių miškų urėdijos vadovo poste vis dar likęs Marius Pulkauninkas , įvertinęs...

DELFI TV šuolis: po įspūdingų augimo metų tapo populiariausia interneto televizija Lietuvoje (1)

Naujienų portalo DELFI strategija investuoti į video formato turinio stiprinimą pasiteisino: kaip...

Po Krymo aneksijos Rusijai užvertas kelias – vėl atidarytas Ukraina: tai neleistina nuolaida Rusijai (104)

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja ( ETPA ) antradienį sutarė leisti Rusijos įstatymų...

Panevėžio medikas įžūliai apmulkino ligoninę: gydė „mirusias sielas“ ir už tai gavo pinigus

Prokuratūra sukčiavusiam Panevėžio gydytojui prašo skirti 3 tūkst. eurų baudą, antradienį...

Kaune užspausta svarbi transporto arterija – uždarytas Vytauto Didžiojo tiltas (9)

Antradienio rytą ne vienam iš Kauno centro į Aleksotą ir atvirkščiai norėjusiam patekti...

Dėl atimtų vaikų septynis mėnesius kovojusi šeima sulaukė dar vieno smūgio (59)

Bylą prieš Vaiko teisių apsaugos specialistus laimėjusi kretingiškių šeima džiaugėsi, kad...

Skvernelis apie partijų pageidavimus: kai kurie ne visai adekvačiai vertina situaciją papildyta Karbauskio komentaru (12)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad derybos dėl valdančiosios koalicijos juda į priekį, ir...

Sunkią depresiją išgyvenęs Andrius Rimiškis: tai, kaip aš elgiausi, buvo žemiau negu žema (38)

„Kai tu save ramini alkoholyje, tau nebėra skirtumo, dabar vakaras ar rytas, - gyvenimo būdo...

Kelyje Prienai-Išlaužas avarija užblokavo kelią, susidarė didžiulė spūstis spūstis – kone iki Kauno (10)

Pirmadienio rytą Alytaus apskrityje, Prienų rajone, netoli posūkio į Rokus, per avariją...