aA
Kone pora šimtų žmonių pirmadienio pavakare susirinko šalia Vilniuje esančios vyriausybės, Vinco Kudirkos aikštėje, kur protestavo prieš valdžios inicijuojamus žiniasklaidos suvaržymus. Registrų centrui įvedus ribojimus neatlygintinai teikti duomenis, žurnalistai ir opozicijos atstovai juos ragina atšaukti teigdami, kad taip nepagrįstai varžoma žiniasklaidos laisvė.
© DELFI / Robertas Narmontas

Registrų centro atstovų teigimu, ankstesnė praktika, užtikrinusi laisvą priėjimą prie duomenų, neteisėta, nes nėra numatyta įstatymuose. Premjeras yra sakęs, kad žurnalistams už duomenis Registrų centrui mokėti nereikės, sprendimas turėtų būti priimtas šią savaitę.

Be to, pirmadienį paaiškėjo, kad vyriausybėje buvo sunaikintas įrašas iš vyriausybės pasitarimo, kuriame premjeras Saulius Skvernelis aršiai pasisakė apie žiniasklaidos laisvę.

R. Staselis: tai akibrokštas ir arogancija

Žurnalistas Rytas Staselis sakė, kad tokie valdžios užmojai yra įžūlus akibrokštas.

„Mums parodė mūsų vietą, kur mes turėtume būti. Dėl to mes dabar atėjome čia. Tai nėra dėl užčiaupimo, tai yra tiesiog akibrokštas. Tame pasitarime premjeras nebuvo labai mandagus žiniasklaidos atžvilgiu ir, ko gero, tikrai nenorėjo, kad įrašas būtų išviešintas“, – sakė R. Staselis.

Paklaustas, kaip vertina šios valdžios santykius su žiniasklaida, R. Staselis kalbėjo, kad kiekviena Seimo dauguma turėjo iniciatyvų, kurių tikslas buvo apriboti žiniasklaidos laisvę ir galimybes dirbti.

„Man toks įspūdis, kad ši daro žingsnius visiškai nusispjaudami į mūsų ir viešąją nuomonę. Visi politikai savotiškai bijo žiniasklaidos, bet nesakyčiau, kad tai, kas vyksta dabar, yra iš baimės. Tai yra akibrokštas ir arogancija“, – kalbėjo žurnalistas.

Prie vyriausybės rūmų susirinkusi minia uždegė žvakeles žiniasklaidos laisvei
© DELFI / Robertas Narmontas

Su demokratija nedera

LRT žurnalistė Rita Miliūtė teigė, kad protestas vyksta ne tik dėl žurnalistų teisės gauti informaciją, bet dėl teisės informuoti visuomenę.

„Šiandien mes čia susirinkome po to, kai sužinojome, kad vyriausybės rūmuose buvo sunaikintas įrašas, kurio prašė daugybė žurnalistų. Tai niekaip nedera su jokiomis demokratinės valstybės normomis“, – LRT.lt sakė R. Miliūtė.

Anot žurnalistės, kiekvienoje valdžioje buvo žmonių, kurie supranta, kokia yra žiniasklaidos reikšmė ir tokių, kurie nesupranta.

„Bet jei kalbėtume apie tendencijas, tai ir tą sunaikintą įrašą, ir Registrų centro duomenų ribojimą žurnalistams, nes padaryti juos mokamus yra ribojimas, taip pat ir LRT įstatymo pataisos, rodo tendencija, kad ši valdžia įsivaizduoja, kad gali pažiūrėti, kiek toli jai bus leista eiti.

Tai jei mes, žurnalistai, su visuomene neleisime, tai gal ir neis toliau, bet jei leisime, tikrai eis“, – kalbėjo R. Miliūtė.

Prie vyriausybės rūmų susirinkusi minia uždegė žvakeles žiniasklaidos laisvei
© DELFI / Robertas Narmontas

Sunaikintas įrašas – būtinas visuomenei

Tuo tarpu žurnalistas Edmundas Jakilaitis kalbėjo, kad Lietuvos žurnalistams norima atimti teisę, kurią turi net tokių valstybių kaip Rusija žurnalistai.

„Registrų centro duomenys yra labai svarbūs visai visuomenei ir tai nėra joks Lietuvos žurnalistų kaprizas gauti tuos duomenis, jie yra vieši visose civilizuotos valstybėse. Net Rusijoje registrų duomenys yra vieši. Žurnalistai tikrai turi turėti tokią galimybę prieiti prie tų duomenų ir skleisti visuomenei informaciją apie sprendimų priėmėjų interesus“, – LRT.lt kalbėjo E. Jakilaitis.

Taip pat, pasak jo, ne mažiau svarbus yra įrašo sunaikinimo faktas. Anot žurnalisto, tai gali būti ir tam tikra konstitucingumo problema. E. Jakilaitis kalbėjo, kad tokiu sprendimu yra aiškiai apribojama visuomenės teisė gauti informaciją.

„Jei jau jis yra, jei iškilo visuomenės akivaizdus visuomenės poreikis tą įrašą gauti, tai jis tikrai turėtų būti visai visuomenei pasiekiamas, tam kad visuomenė turėtų galimybę susipažinti su tuo, kokius argumentus naudojo valstybės institucijos priimdamos sprendimas“, – sakė E. Jakilaitis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (61)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (14)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (13)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Laukiantiems didžiųjų metų švenčių – puikios žinios: galite turėti 11 laisvadienių (12)

Kalėdos ir Naujųjų metų sutikimas šįmet gali tapti itin įsimintinas. Ypač tiems, kurie yra...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (3)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

„Hugo Boss“ griebiasi šiaudo: taisys juos persekiojusias mados pasaulio klaidas

„ Hugo Boss AG“, sekdama Ispanijos drabužių parduotuvių tinklo „Zaros“ savininkės...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (499)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Buto pirkimas miesto centre: ekspertė išvardijo didžiausius privalumus (24)

Mes gyvename amžiuje, kai informacijos srautai kasdien tik didėja ir tam, kad neatsiliktume, turime...

Ar iš tiesų kaime sunku rasti darbo? (20)

Skurdas, nedarbas, alkoholizmas – tokiais žodžiais dažnai apibūdinamas šiandieninis Lietuvos...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (171)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...