Iš viso Vasario 16-osios proga paskelbtu dekretu Prezidentas apdovanojo 89 Lietuvos Respublikai nusipelniusius žmones, tarp jų – 13 užsienio valstybių piliečių.

Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi O. Zelenską prezidentas apdovanojo už indėlį kartu su visa ukrainiečių tauta kovojant už laisvę, Ukrainos valstybės suverenitetą ir teritorinį vientisumą, už nuopelnus plėtojant Lietuvos ir Ukrainos tarpvalstybinius santykius.

Tuo metu Vokietijos užsienio reikalų ministrė A. Baerbock buvo apdovanota ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi. Šis apdovanojimas jai buvo įteiktas už Lietuvos ir Vokietijos dvišalio bendradarbiavimo stiprinimą, už paramą Lietuvos siekiams saugumo politikos srityje.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi apdovanota operos solistė, profesorė Irena Milkevičiūtė, už išskirtinę pedagoginę veiklą, už suformuotą savitą operinio dainavimo mokyklą, už išugdytus iškilius menininkus.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi apdovanotas akademikas, profesorius, habilituotas daktaras Valentinas Mikelėnas, kūręs Lietuvos privatinės teisės sistemą, vystęs privatinės teisės ir civilinio proceso teisės mokslą.

Prezidentas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžiumi apdovanojo rabiną Andrew Bakerį už tarptautinių Holokausto epochos problemų Europoje sprendimą ir kovą su antisemitizmu.

„Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi apdovanota advokatė, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiais apdovanoti poetas, prozininkas, dramaturgas Juozas Erlickas; ilgametė „Lietuvos Carito“ darbuotoja Snieguolė Rudzinskienė; rankinio meistras, nusipelnęs treneris, profesorius emeritas Antanas Skarbalius; dailininkas ir rašytojas Mikalojus Povilas Vilutis; futbolininkas, treneris, sporto organizatorius Benjaminas Zelkevičius.

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanota architektūros istorikė, kuratorė, profesorė, mokslų daktarė Marija Drėmaitė, teatro kritikė, rašytoja, mokslų daktarė Audronė Girdzijauskaitė, ekonomistas, sociologas, profesorius, mokslų daktaras Boguslavas Gruževskis, Jungtinių Amerikos Valstijų Stanfordo universiteto tarptautinių santykių profesorius Michaelas Anthony McFaulas, choreografė, šiuolaikinio šokio pradininkė, pedagogė, profesorė Aira Naginevičiūtė-Adomaitienė, pianistas ir kompozitorius Andrius Žlabys.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis įteiktas asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovei Linai Sasnauskienei, Lietuvos policijos kapelionui kun. Algirdui Toliatui.

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu už nuopelnus Lietuvos muzikos kultūrai apdovanotas operos solistas Rafailas Karpis.

Nausėda Vasario 16-osios minėjime: Lietuvos laisvės kovotojų atminimas niekada nebus pamirštas


Iškilmingoje Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijoje prezidentas G. Nausėda pabrėžė, kad Lietuvos laisvės kovotojų atminimas niekada nebus pamirštas. Šalies vadovo teigimu, šių žmonių nuopelnai tėvynei yra priminimas ir padrąsinimas, kad viskas yra įmanoma.

„Vasario 16-ąją mes švenčiame savo valstybę. Tai, ką sukūrė mūsų protėviai. Ką kuriame mes patys. Ką perduosime ateities kartoms. Tiesdami ranką vienas kitam, šioje bendrystėje jaučiame Lietuvą. Lietuva šiandien yra čia, su mumis, kiekvieno mūsų širdyje“, – į susirinkusiuosius kreipėsi G. Nausėda.

„Lietuva – vaikų juoke ir trispalvių plazdėjime. Lietuva – giesmių skambėjime ir už laisvę žuvusių didvyrių atminime. Tokią dieną kaip ši mes žinome – viską įmanoma pasiekti“, – akcentavo šalies vadovas.

Prezidentas akcentavo – jei savo kraštą ir tautą mylintys žmonės sugebėjo karo sąlygomis atkurti nepriklausomą valstybę – viskas įmanoma.

„Jei menkai ginkluoti Tėvynės gynėjai sustabdė raudonąsias ordas – viskas įmanoma. Jei karo nualinta šalis sugebėjo greitai atsistoti ant kojų ir oriai įsilieti į Europos valstybių šeimą – viskas įmanoma. Tegul šis žinojimas mus padrąsina kaskart, kai sunku, ar kamuoja nežinia dėl ateities“, – pabrėžė šalies vadovas.

„Taip, kaip drąsino Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio vadovybę, kuri prieš 75 metus okupacijos sąlygomis paskelbė: Lietuva buvo ir bus nepriklausoma demokratinė valstybė“, – pridūrė jis.

G. Nausėda akcentavo, kad žinojimas, jog Lietuva bus laisva, „išlikęs miškų glūdumoje ir požeminėse slėptuvėse, suvienijo laisvės kovų brolius ir leido jiems pakilti aukščiau kasdienių pavojų ir sunkios egzistencijos“.

„Mūsų partizanai – Vasario 16-osios deklaracijos signatarai – žuvo jauni. Tačiau prieš išeidami jie nutiesė amžiną tiltą iš 1918-ųjų Lietuvos į būsimą – ateities – Lietuvą. Lietuvą, kurioje šiandien gyvename. Todėl mūsų laisvės kovotojų atminimas niekada nebus pamirštas. Nebus pamirštas jų teisingumo troškimas, Tėvynės meilė ir begalinis ryžtas“, – pabrėžė G. Nausėda.

Todėl Vasario 16-osios šventę mininčius lietuvius prezidentas ir toliau paragino rūpintis­ savo tėvyne.

„Klausydami Lietuvos partizanų priesako, ir toliau branginkime nuostabią šalies gamtą, turtingą istoriją ir lietuviškas šeimas – Adolfo Ramanausko–Vanago žodžiais tariant, „nesugriaunamas laisvės tvirtoves mūsų Tėvynėje“, – akcentavo šalies vadovas.

„Ir toliau rūpinkimės savo palikimu, kad galėtume orūs ir laisvi žengti per pasaulį. Padėkime tiems, kam reikia mūsų pagalbos. Ir toliau žinokime, kad viskas įmanoma. Nes mes – Lietuva“, – į susirinkusiuosius kreipėsi G. Nausėda.

Penktadienį Lietuva mini 106-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines.

1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Taryba, vadovaujama daktaro Jono Basanavičiaus, savo posėdyje paskelbė „atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę“.