aA
Dėl informacinės sistemos trikdžių, darbuotojų gretas išretinusių ligų ir kai kurių tėvų neatsakingumo išmokų vaikams daugeliui panevėžiečių teks laukti iki kovo mėnesio.
© DELFI / Karolina Pansevič

Nors buvo žadama, kad vadinamieji vaiko pinigai tėvus pasieks dar šį mėnesį, tačiau akivaizdu, kad pažadai taip ir liks pažadais. Tiesa, rajone daugelį tėvų išmokos už vaikus jau pasiekė.

Nors nuo pat pradžių socialinės paramos šeimai informacinė sistema „Spis“ strigo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ramino, kad išmokos už vaikus visus tėvus pasieks laiku – pinigai pateikus prašymą bus išmokėti ne vėliau kaip per mėnesį. Deja, netrukus paaiškėjo, kad šiuos pažadus įgyvendinti nerealu. Daugelyje savivaldybių, ne išimtis ir Panevėžio, išmokų už vaikus teks laukti iki pavasario.

Kaip teigė Panevėžio savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Socialinių išmokų poskyrio vedėja Zita Ragėnienė, pirmadienio dienos duomenimis, mieste kol kas išnagrinėti 345 prašymai gauti išmokas vaikams, o iš viso jų gauta 2215. Nors stengiamasi prašymus išnagrinėti kuo greičiau, tačiau vargu ar bus spėta tą padaryti per mėnesį laiko, kaip nurodyta įstatyme. Darbus apsunkino tai, kad sausio pradžioje buvo sutrikusi elektroninė sistema – prašymų negalėjo pateikti ne tik tėvai, bet jų tvarkyti negalėjo ir Savivaldybės specialistai. Per pirmąjį mėnesį jų buvo gauta tiek, kad fiziškai neįmanoma visų apdoroti.

„Pagrindinės priežastys, kodėl šiuo metu išnagrinėta tik mažesnioji dalis prašymų – didelis besikreipiančiųjų skaičius ir sistemos trikdžiai. Be abejo, ir žmogiškasis faktorius. Mieste paskelbta gripo epidemija, tad ir mūsų darbuotojai ne išimtis – gana didelė dalis jų serga“, – teigė Z. Ragėnienė.

Bando apeiti įstatymą

Nors didysis prašymų antplūdis jau baigėsi, tačiau kasdien sulaukiama nuo 50 iki 70 naujų prašymų. Vedėjos teigimu, sunku apskaičiuoti, kokia dalis tėvų jau pateikė prašymus skirti išmokas vaikams, tačiau šių metų pradžios duomenys rodo, kad mieste deklaruota apie 16 tūkst. vaikų iki 18 metų. Tiesa, prašymų skaičius turėtų būti mažesnis, nes daugelyje šeimų auga ne po vieną vaiką.

„Jeigu pinigai vaikams priklauso, jie bus išmokėti. Gal dalis tėvų nori pataupyti ir iš karto gauti didesnę sumą, kiti gal nori palaukti, kol bus apdoroti jau gauti prašymai. Pagal įstatymą kreipimosi terminas – dvylika mėnesių, tad jeigu prašymas skirti vaiko pinigus bus pateiktas gruodį, tėvai išmokas gaus už visus metus“, – aiškino Z. Ragėnienė.

Nors elektroninė sistema tėvams nurodo, kad prašymas turi būti išnagrinėtas per dešimt dienų, tačiau pagal įstatymus šis terminas yra gerokai ilgesnis – mėnuo. Patys pirmieji, prašymus pateikę sausio pradžioje, jau sulaukė vadinamųjų vaiko pinigų. Kitiems pinigai bus pervedami kiekvienos savaitės paskutinę darbo dieną, o jeigu prašymo nebus spėta patenkinti, pinigų už sausį tėvai sulauks tik kovo mėnesį.

Pasak specialistės, nagrinėjimo procesas vyktų daug sklandžiau, jeigu patys tėvai atsakingai užpildytų prašymą. Dažniausiai yra pamirštama arba neteisingai užpildoma pažyma apie šeimos sudėtį. Kita bėda, kad jeigu vienas iš tėvų dirba užsienyje, tą būtina nurodyti prašyme. Savivaldybė turi visus duomenis apie išmokų vaikams skyrimą kitoje Europos Sąjungos valstybėje, kur dirba vienas iš tėvų. Tačiau kai kurie bando laimę tikėdamiesi, kad šio fakto niekas nepastebės ar nesužinos. Taip pat nemažai tokių atvejų, kai prašymą užpildo abu tėvai.

„Norime atkreipti dėmesį, kad jeigu tėvai išsiskyrę, išmokos gali kreiptis tik tas tėvas, su kuriuo yra nustatyta vaiko gyvenamoji vieta. Pasitaiko, kad už tą patį vaiką prašymus skirti išmoką parašo abu tėvai. Šiuo atveju turime žiūrėti, kur deklaruota vaiko gyvenamoji vieta: jeigu vaikas gyvena su mama, tik mama turi teisę pildyti prašymą. O jeigu vienas iš tėvų nori gauti išmoką už vieną vaiką, o kitas – už kitą, tą turi būtinai nurodyti šeimos sudėties lape“, – paaiškina vedėja.

Nevienoda parama

Nors statistikos, kiek gaunama prašymų su neteisingai užpildytais duomenimis, nerenkama, bet tokių sulaukiama kasdien. Norint sutikrinti visus duomenis, reikia nemažai laiko. Per vasario mėnesį patvirtinti sprendimai skirti išmokas 446 vaikams. Tėvai prašomi nurodyti teisingus savo kontaktinius duomenis – telefono numerį bei elektroninį paštą, kad būtų galima greičiau susisiekti, jeigu prašymas užpildytas neteisingai. Be to, kartais pasitaiko, kai patys tėvai nežino, kad gali gauti didesnes išmokas. Universali išmoka kiekvienam vaikui iki pilnametystės arba 21 m., jeigu mokosi, – 30 eurų, tačiau kai šeima yra nepasiturinti arba daugiavaikė, už kiekvieną vaiką skiriamas papildomas priedas – iš viso už jaunesnį kaip dvejų metų vaiką mokama 58,5, o nuo 2 iki 18 m. – 45,2 euro.

„Šeima – tai ne tik tėvai ir nepilnamečiai vaikai, bet ir vyresni, iki 24 m. besimokantys vaikai, jeigu jie nesukūrė savo šeimos. Tad jeigu šeimoje yra studentas, jis turėtų būti įrašomas į šeimos sudėties lapą. Jeigu tai šeima, auginanti tris vaikus, tuomet galėsime skirti daugiavaikei šeimai skirtą papildomą priedą, ne tik universalią išmoką. Nors studentas negaus pašalpos, jo dėka šeima gaus didesnes išmokas. Todėl labai svarbu sutikrinti visus duomenis. Visus prašymus stengsimės išnagrinėti per įstatyme numatytą mėnesį laiko, tačiau kada tai bus, negalime pasakyti“, – tvirtino Z. Ragėnienė.

Jau pasiekė pinigai

Panevėžio rajone gyvenančiuosius išmokos už vaikus turėtų pasiekti jau šį mėnesį. Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Pranciška Paškevičienė teigė, kad visi tie, kurie prašymus pateikė iki sausio pabaigos, išmokų jau sulaukė ar sulauks kitą savaitę. Pirmadienio duomenimis, sulaukta 2206 prašymų, o išmokos jau paskirtos 3551 vaikui.

„Beveik visi gauti prašymai jau išnagrinėti. Išmokos bus mokamos iki 25 dienos, tad visi tie, kurie spėjo paduoti prašymus iki sausio pabaigos, išmokas gaus jau vasario mėnesį. O kas prašymus padavė vasarį – jau kovą“, – teigė A. P. Paškevičienė.

Iš viso rajone išmokas turėtų gauti apie 6800 vaikų, bet kol kas tik pusė jų tėvų kreipėsi į Savivaldybę. Tiesa, prašymų srautas, nors ir per pusę mažesnis, tačiau ir toliau plaukia į Socialinės paramos skyrių. Nors daugelis savivaldybių susidūrė su sunkumais apdorodamos tiek prašymų, pasak vedėjos, rajone įtampos dėl to nekilo. Visi darbuotojai, dirbantys su socialinėmis išmokomis, jeigu tik turi laisvą minutę, puola tvarkyti prašymų, taip pat puse etato įdarbintas vienas papildomas darbuotojas.

„Baimės ir jaudulio buvo tada, kai sutriko sistema, tada mūsų darbuotojos dirbo ir savaitgaliais, ir darbą pradėdavo anksčiau. Bet dabar sistema veikia sėkmingai ir visos išmokos bus išmokėtos laiku“, – patikino A. P. Paškevičienė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (129)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (1)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (70)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1260)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (90)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL „Neptūnas“ įmetė 100 taškų (39)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (10)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą (51)

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Pasiaukojimas dėl meno: įspūdingiausi aktorių pokyčiai dėl vaidmens sukels įspūdį net skeptikams (1)

Aktorių darbas – argi jis sudėtingas? Dauguma mūsų turbūt nekart svajojo apie vaidmenį kine...

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos (1)

Popiežius Pranciškus sekmadienį aukojo šv. Mišias Kauno Santakos parke , susitiko su kunigais...