Ministrų kabinetas pasitarime šią savaitę išskyrė tris 2017 metų prioritetus, tai – šalies konkurencingumo didinimas, viešųjų paslaugų kokybės ir viešojo sektoriaus efektyvumo didinimas bei užsienio politikos ir nacionalinio saugumo stiprinimas.

Finansų ministerijai pavesta suformuoti strateginių pokyčių finansavimo krepšelį – pastarąją idėją politologas sveikina, tačiau atkreipia dėmesį, kad nepanaudojamos viešajam administravimui stiprinti numatytos Europos Sąjungos lėšos.

„Iš to dokumento nereikėtų tikėtis kažkokio proveržio, nes jo įgyvendinimas priklausys nuo to, kiek kita Vyriausybė perims dabartinės Vyriausybės požiūrį. Paprastai reikšmingai pasikeičia Vyriausybių programos, kadangi mūsų politinėje sistemoje yra dažni politinių partijų blokų pokyčiai: kairiųjų partijų blokas keičia dešiniųjų partijų bloką ir taip toliau. Tai jeigu bus politinių partijų bloko pasikeitimas, turėtų įvykti reikšmingi Vyriausybės programų ir prioritetų pokyčiai“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius V. Nekrošis.

Jis taip pat sakė, kad A.Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė paprastai per daug klausimų įvardija prioritetiniais.

„Vyriausybės veiklos prioritetų sistemą sukūrė penkioliktoji (Andriaus Kubiliaus vadovaujama) Vyriausybė, A.Butkevičiaus Vyriausybė ją tęsia, tik problema, kad A.Butkevičiaus Vyriausybės kadencijos metu tie prioritetai buvo išplauti, jų skaičius labai išaugo. Nors 2017 metų prioritetai atrodo keli, bet jie bus išskleisti, po jais bus pridėta daug papildomų dalykų“, – spėjo politologas.

Kaip nurodė Vyriausybė, pagal išskirtas kryptis ministerijos turės pasiūlyti svarbiausius prioritetų įgyvendinimo darbus ir siekiamus rezultatus.

„2017 metų prioritetai labai atliepia aktualijas, nes, viena vertus, reikia konkurencingesnio ūkio, kita vertus, viešųjų paslaugų kokybė yra nepakankama, viešųjų paslaugų tiekimo sistemos labai fragmentuotos, reikalingos struktūrinės reformos. Mokytojai streikavo, universitetų ir kitų aukštųjų mokyklų turime iki 50-ies, lėtai vyksta asmens sveikatos priežiūros įstaigų pertvarkymas ir taip toliau. Saugumas irgi aktualija, yra politinių partijų susitarimas. Reikia sumanaus valdymo, kad būtų galima tuos prioritetus įgyvendinti“, – sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius.

Valstybės biudžeto asignavimų valdytojus Vyriausybė įpareigojo 2017-2019 metais neplanuoti didesnių išlaidų nei 2016-aisiais.

„Prašymai skirti papildomus asignavimus turi būti teikiami tik išskirtinais atvejais, kuomet numatoma įgyvendinti sisteminius pokyčius ir planuojami reikšmingi rezultatai“, – sakoma Vyriausybės pasitarimo protokole.