aA
Rugpjūčio mėnesį Vilniaus Katedros aikštėje Kinijos ambasados atstovų veiksmai, nukreipti prieš pilietinės akcijos dalyvius, yra reikšmingas įvykis, teigia politologas Konstantinas Andrijauskas. Todėl, pasak jo, konservatoriaus Arvydo Anušausko sprendimas nepriimti Kinijos ambasadoriaus Lietuvoje Zhifei Shenui kvietimo rugsėjo 30 d. dalyvauti Kinijos Liaudies Respublikos 70-mečio minėjime – suprantamas. Tai kiekvieno politiko vertybinis pasirinkimas, sako ekspertas. Kita vertus, K. Andrijauskas pažymi, kad ignoruoti visiems be išimties renginį – nereikėtų, nes kai kurių politikų darbas yra tiesiogiai susijęs su Kinijos bei Lietuvos ryšių palaikymu ir bendradarbiavimu.
Konstantinas Andrijauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Manau, kad tai yra kiekvieno politiko pasirinkimas. Tas incidentas Katedros aikštėje, be jokios abejonės, yra reikšmingas. Bet vėlgi tam ir yra diplomatija, kad „tiltai nebūtų deginami“ ir būtų galima surasti kažkokių bendrų taškų, galų gale kalbėtis būtent apie tas mūsų „raudonas linijas“, kurių peržengti nevalia. Man regis, visiems be išimties nereikia taip nueiti į ignoravimo būklę. Tai yra suprantama, kiekviena šalis turi savo pagrindines valstybines šventes, jų ambasados reguliariai rengia priėmimus ir išsiunčia tuos kvietimus. Tai yra kiekvieno atskiro politiko pasirinkimas, ar eiti, ar neiti. Aš nematau čia didelio kriminalo, nors gerbiamojo Seimo nario poziciją taip pat suprantu“, – Eltai teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas K. Andrijauskas.

K. Andrijauskas nemato didelės problemos, kad politikai, kurių darbas vis dėlto tiesiogiai susijęs su Kinijos klausimais, nuspręs dalyvauti renginyje.

„Tai ne tik atskiro politiko vertybinis klausimas, bet kartu tai yra ir profesionalus pasirinkimas. Juk kvietimą gali gauti žmogus, kuris iš principo ilgai ir nuosekliai dirba Kinijos klausimais. Negi jam neiti, jei tai tiesiogiai susiję su jo kompetencijų sritimi? Aš manau, nereikėtų to lyginti su vizitais į pačią Kiniją, ypač šiuo tikrai jautriu laikotarpiu, čia panašumų mažai“, – sako politologas.

„Kartu tai yra diplomatinio protokolo dalis. Jeigu mes akcentuojame, kad Kinijos Liaudies Respublika neseniai pažeidė įprastas diplomatines praktikas, kad elgėsi ne visai gražiai, tai aš ir laikau tai mūsų pasirinkimu: ar tikrai norime atsakyti papildomais savo nepasitenkinimą reiškiančiais veiksmais, juolab kad mūsų pozicija jau labai aiškiai išdėstyta kinams įteiktoje notoje? Nemanau, kad mūsų politikams tai turėtų būti labai didelė problema, nors pats į tokius renginius nevaikštau“, – teigia jis.

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Arvydas Anušauskas kviečia Lietuvos politikus atsisakyti Kinijos ambasadoriaus Lietuvoje Zhifei Shenui kvietimo rugsėjo 30 d. dalyvauti Kinijos Liaudies Respublikos 70-mečio minėjime. Politikas primena, kad Kinija taip ir neprisiėmė atsakomybės dėl Kinijos ambasados atstovų veiksmų rugpjūčio 23 dieną Katedros aikštėje įvykusio incidento, nukreipto prieš pilietinės akcijos dalyvius. Todėl, pasak A. Anušausko, vaizduoti, kad nieko neįvyko, ir lyg niekur nieko spausti ranką šventėje jis negalintis.

Rugsėjo mėnesį į URM iškviestas Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Lietuvoje Zhifei Shenas, kuriam buvo įteikta nota dėl šių metų rugpjūčio 23 dieną Katedros aikštėje Vilniuje įvykusio incidento, nukreipto prieš pilietinės akcijos dalyvius.

Notoje pabrėžiama, kad Kinijos ambasados atstovų veiksmai, nukreipti prieš Lietuvos Konstitucijos garantuojamas demokratines laisves ir pažeidžiantys viešąją tvarką, nėra priimtini ir nebus toleruojami, skelbia URM pranešime spaudai.

Susitikime Kinija paraginta imtis visų būtinų priemonių, kad ateityje tokie incidentai nepasikartotų.

Incidentas kilo rugpjūčio 23 d., kai Vilniaus centre į mitingą Honkongui, protestuojančiam prieš centrinės Kinijos valdžios politiką, palaikyti atvyko ir Kinijos rėmėjai. Mitingo metu kelių šimtų žmonių demonstracija reiškė paramą Honkongo aktyvistams, kurie, minėdami Baltijos kelio trisdešimtmetį, Honkonge susikibo į gyvą grandinę protestuoti prieš centrinės Kinijos valdžią.

Po mitingo, Kinijos valdžios rėmėjams įsimaišius tarp protesto iniciatorių, kilo ginčai.

Nuo birželio 9-osios Honkonge nesiliauja protestai, kurie vis perauga į susirėmimus tarp mažos dalies demonstrantų ir policijos. Protesto judėjimas baiminasi didėjančios Kinijos vyriausybės įtakos Honkongui.

Demonstrantai taip pat reikalauja, kad būtų atliktas nepriklausomas policijos smurto per protestus tyrimas. Dėl to trečiadienį vėl tūkstančiai demonstrantų išėjo į gatves.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.8571

Top naujienos

Diana Nausėdienė: kodėl mes išskiriame moteris – pakalbėkime, ką patiria vyrai (172)

Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sakė, kad svarbiausia užduotis jai dabar yra...

Lietuviai nori visai kitokio automobilių mokesčio: ministras sako, kad tokį svarstė (187)

Apmokestinti pirmą kartą šalyje registruojamus automobilius – toks įstatymo projektas pastaruoju...

Šiltieji orai džiugins nebeilgai – iš rytų artinasi šalčiai (10)

Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (777)

Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

Galingai žaidusio Sabonio sąskaitoje – naujas rekordas, „Pacers“ – triuškinama pergalė (20)

NBA čempionate dviejų pralaimėjimų paeiliui seriją nutraukė Indianos „Pacers“ (8/6) ekipa...

Norite pagaliau puikiai pailsėti: kokių miego taisyklių geriau nelaužyti? (6)

Ne vienas esame bent kartą pagalvojęs, kaip būtų gerai, jei paroje būtų daugiau nei 24 valandos....

Tragiška tiesa apie paskutines Amy Winehouse dienas: spektaklis baigėsi mirtimi su 4,16 prom. alkoholio kraujyje (7)

Amy Winehouse save, ko gero, laikė labiau ne žvaigžde, o rusenančia žvake, blankiai...

Paskui mokytojus vienijasi ir universitetai: ruošiasi protestams dėl nevykdomų pažadų (1)

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinei sąjungai pranešus apie lapkričio 28 d. vyksiantį...

Žurnalas „Top“: turtingiausiųjų lietuvių dešimtuke – vienas milijardierius ir viena moteris (24)

Turtingiausi lietuviai yra „Vilniaus prekybos“ įkūrėjas Nerijus Numavičius , įmonių grupės...

Dončičiaus karjeros mačas: 42 taškai, įtvirtinta pergalė ir pakartotas LeBrono pasiekimas (3)

Luka Dončičius pasiekė naują asmeninį rezultatyvumo rekordą NBA lygoje, o jo atstovaujama...