„Kartelė yra nuleista labai žemai, Seimas neprisiima atsakomybės už tai, kad turėsime Seimo narį, kuris yra nuteistas ir negali vykdyti Seimo nario funkcijų. Faktai, kuriuos apie Gapšį skaitome kaltinamajame nuosprendyje, mano supratimu, yra pakankamai įspūdingi, kad toks žmogus apskritai negalėtų būti Seimo nariu. Šiandien Seimas tiesiog atsisakė prisiimti atsakomybę už tai, jog Seimo nariu lieka asmuo, nuteistas politinės korupcijos byloje.

Galbūt Lietuvos Aukščiausiasis Teismas gali kitaip vertinti teisės taikymą, bet Seimo nariai turėjo vertinti tai, ką turime dabar, nepamirštant ir etikos, moralės aspektų“, – Eltai komentavo politologė R. Urbonaitė.

„Kitaip tariant, Seimas šiandien pasakė, kad tokie asmenys kaip Gapšys gali išlaikyti Seimo nario mandatą ir kad Seimui teismų sprendimai, ypač Apeliacinio teismo sprendimai, nėra svarbūs“, – akcentavo politologė.

Panašiai situaciją vertino ir Vytauto Didžiojo universiteto politologas Ignas Kalpokas. Pasak jo, parlamento sprendimą dėl nuteisto Seimo nario galima traktuoti ir kaip teismų darbo įvertinimą.

„Reikia prisiminti, kad tai ne pirmas kartas, kai turime Seimo narį, sėdintį kalėjime. Pirmajame nepriklausomybės dešimtmetyje Seimas nesugebėjo panaikinti neliečiamybės Butkevičiui. Kol kas 100 procentų turime precedentą, kad sėdėjimas kalėjime nėra pagrindas panaikinti Seimo nario mandatą. Tai tikrai nepasako nieko gero apie mūsų parlamentą ir jo narių požiūrį į vertybes ir teisėsaugos darbą“, – teigė I. Kalpokas.

Seimas ketvirtadienį apsisprendė nenaikinti „MG Baltic“ byloje įkalinimo bausme nuteisto parlamentaro V. Gapšio mandato.

Vykdant „MG Baltic“ byloje laisvės atėmimo bausme nuteisto parlamentaro V. Gapšio apkaltą, Seimas nutarė balsuoti keturiais biuleteniais. Tam, kad Seimo narys netektų mandato, užtenka, kad bent už vieną iš nutarimų balsuotų 85 Seimo nariai. Visgi nei vienas nutarimas nesurinko 85 parlamentarų balsų.

Iš viso balsavime dalyvavo 122 Seimo nariai.

ELTA primena, kad Apeliacinis teismas lapkričio 22 d. pripažino kaltais visus anksčiau „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje išteisintus asmenis. Teismas dėl korupcinių nusikaltimų kaltais pripažino buvusį koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) viceprezidentą Raimdoną Kurlianskį, buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį Eligijų Masiulį, jiems atitinkamai skirtos 6 ir pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmės.

Darbo partijos atstovui, Seimo nariui Vytautui Gapšiui teismas skyrė 4 su puse metų nelaisvės, o eksparlamantarams Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui teismo sprendimu skirtos piniginės baudos.

Teismas taip pat kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažino ir anksčiau išteisintus juridinius asmenis byloje – „MG Grupę“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją. Juridiniams asmenims skirtos piniginės baudos.

Gapšiui išsaugojus mandatą, opozicijoje bręsta pirmalaikių rinkimų idėja: tai principinis dalykas


Seimui nusprendus palikti parlamentaro mandatą laisvės atėmimo bausmę atliekančiam Vytautui Gapšiui, opozicijoje prabilta apie pirmalaikius rinkimus. Prisimindamas praėjusiame Seime opozicijoje dirbusio konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio raginimus surengti pirmalaikius rinkimus po to, kai nepavyko iš parlamento pašalinti priesaiką sulaužiusio Mindaugo Basčio, ekspremjeras Saulius Skvernelis užtikrintas – dabartiniai valdantieji turi atsakyti už savo žodžius.

„Lazda turi du galus. Tai, dėl ko konservatoriai praėjusiame Seime rėkė ir organizavo mitingus, dabar padarė patys. Tokia situacija. Buvo juk tada Gabrieliaus Landsbergio siūlymas skelbti pirmalaikius rinkimus. Tad tikimės, kad jie dabar šią iniciatyvą parodys“, – Eltai sakė S. Skvernelis, pažymėdamas, kad pirmalaikių rinkimų klausimą opozicinės partijos apsvarstys šeštadienį.

„Jei reikės – padėsime paruošti nutarimo projektą“, – sakė partijos „Vardan Lietuvos“ lyderis.

Pasak jo, pirmalaikių rinkimų idėja yra principinė – kaip atsakas aukštus etikos ir moralės standartus žadėjusiai dabartinei valdžiai. Todėl, svarstė jis, būtų naudos, jei Seimo rinkimai būtų surengti vos keliais mėnesiais anksčiau nei yra numatyta.

„Jei kalbėtume apie kokią birželio 9-ą, kada bus Europos Parlamento rinkimai... Tai būtų 3 mėnesių skirtumas. Tai labiau principinis dalykas. Valdantieji mums žadėjo aukštus standartus. O dabar dar kartą parodė, kad jie nesiruošė tų standartų laikytis. Tai buvo propagandinis žingsnis“, – sakė S. Skvernelis.
Ketvirtadienį Seime surengta apkalta laisvės atėmimo bausme nuteistam parlamentarui V. Gapšiui – nepavyko. Nors parlamentui buvo teikti 4 nutarimai, kuriuose nurodytu pagrindu Seimo narys galėjo būti pašalintas iš pareigų, visgi nė vienas iš jų nesulaikė reikiamo 85 parlamentarų palaikymo. Iš viso balsavime dalyvavo 122 Seimo nariai.

Reaguojant į šį Seimo sprendimą iš opozicijos pasigirdo įtarimai, kad valdantieji turėjo susitarimą nedalyvauti „MG Baltic“ byloje nuteisto V. Gapšio apkaltos procese.

Visgi šiuos Mišrios Seimo narių grupės seniūnės Agnės Širinskienės viešai išsakytus įtarimus valdantieji atmetė. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen mano, kad dalies politikų poziciją šiuo klausimu galėjo paveikti „MG Baltic“ byloje vis dar besitęsiantys teisiniai procesai.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (55)