Jis teigė, jog dar nesidegino, bet orai mėgautis vasariškomis veiklos tikrai leido.

„Mačiau, kad pliažai buvo pilni. Taigi, buvo vasariškos dienos visiems vasaros malonumams tinkamos“, – kalbėjo A. Bukantis.

Pašnekovas pabrėžė, jog tokia šiluma kovo mėnesio pabaigoje yra „nelabai pageidautini“.

„Pirmiausia dėl to, kad tai yra neįprastas karštis. Ir gamta nėra pasirengusi tokiu laiku atsibusti. Nes dabar yra tik pirmosios balandžio dienos ir išlieka didelė tikimybė šalčio įsiveržimui.

Dėl to gali nukentėti ir vaismedžiai, ir vaiskrūmiai, visi gyvosios gamtos objektai. Jie gali būti apgauti šitokios šilumos“, – situaciją komentavo VU Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius.

A. Bukantis teigė, jog per Velykas susiklostė tokia situacija, kai atsidarė kelias tekėti orui iš Šiaurės Afrikos, Viduržemio jūros regiono.

„Pietryčių Europoje buvo aukšto slėgio sritis, Vakarų Europoje – žemas slėgis, taip plūdo oras iš tropinių platumų, atėjo kartu ir dulkių, didelis karštis.

Beje, Europos vakarinėje dalyje buvo savaitgalis ir šventės gana vėsios – 10–15 laipsnių šilumos. O štai mūsų regione temperatūra šoktelėjo net ir aukščiau 25 laipsnių“, – kalbėjo pašnekovas A. Bukantis.

Jis kalbėjo, jog balandžio mėnesiui prognozuojama 1–2 laipsniais aukštesnė temperatūra už vidutinį daugiametį norminį vidurkį.

„Na, o kritulių yra prognozuojama pirmoje mėnesio pusėje netgi 10–20 procentų daugiau nei vidutiniškai. O antroje – turėtų kritulių būti mažiau 10–15 procentų“, – prognozėmis dalijosi klimatologas A. Bukantis.

O faktas, kad rekordai viršijami ne dalimis laipsnio, o kartais net 5 laipsniais nurodo kardinalius atšilimo procesus, teigė klimatologas A. Bukantis.

„Reikia būtinai pasiruošti. Sunkiausia, kai trumpalaikiai būna karščio pliūpsniai, dabar buvo temperatūra komfortiška – 20–25 laipsniai. Bet ateina vasara ir pastaraisiais dešimtmečiais kiekvieną vasarą sulaukiame vis po kelias karščio bangas.

Tada temperatūra pakyla aukščiau 35 laipsnių. Ir ji tampa pavojinga sveikatai. Reikėtų ruošis, apsirūpinant kondicionieriais, priimant sprendimus konkrečią dieną imtis mažesnių darbų, galbūt apriboti fizinę veiklą. Čia jau kai temperatūra viršys 30 laipsnių ateinančiais mėnesiais. O gamta negali adaptuotis ir sparčiai prisitaikyti.

Štai dabar matome, kad kai kurie medžiai sužaliavo. Tokie reiškiniai rodo, kad augalai tiesiog yra dabar sukaupę tokią aktyvių temperatūrų sumą, kurios pakanka, kad sužaliuotų, arba pražydėtų. O tai yra gana ankstyvas laikas, 2–3 savaitėmis anksčiau nei įprastai“, – kalbėjo klimatologas A. Bukantis. Jis dar pridūrė, jog kenkėjai itin mėgsta tokias ankstyvas šilumos bangas.

Visą LNK vidurdienio žinių pokalbį su A. Bukančiu žiūrėkite čia: