aA
Du vaikus auginanti Jurgita (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – DELFI) susidūrė su situacija, kuri jai neatrodo teisinga ir sąžininga. Grįžusi į darbą po motinystės atostogų ir gavusi nedarbingumo lapelį, ji susidūrė su problema – jai buvo priskaičiuota tokia suma, iš kurios, pasak pačios moters, tiesiog neįmanoma pragyventi.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

„Norėčiau atkreipti dėmesį į nedarbingumo išmokų skaičiavimą mamoms, kurios grižo į darbą iš motinystės atostogų. Dabar visur komunikuojama šeimos ir gimstamumo svarba, bet iš tikrųjų niekam nerūpi, kaip ir iš ko gyvena ar išgyvena šeima“, – savo laišką DELFI pradeda dviejų vaikų mama.

Jurgitos dukrai dveji metai suėjo 2018 m. rugpjūčio 13 dieną. Pirmus dvejus metus ji gavo išmoką: pirmaisiais vaiko auginimo metais mokama išmoka, sudaranti 70 proc. algos, antrus metus – 40 proc. algos, o trečius metus išmoka nemokama.

„Kadangi darželiai priima vaikus tik nuo rugsėjo mėnesio, tai su šeima priėmėme sprendimą, kad grįšiu į darbą nuo 2018 m. spalio 1 d. Nes, deja, ar ačiū Dievui (turint omeny, kokia yra pensinio amžiaus riba ir pati pensija), vaiko seneliai yra dirbantys ir su vaiko priežiūra padėti tikrai negali. Ieškoti auklės vienam mėnesiui yra nelogiška“, – rašo moteris.

Jurgitos darbo stažas yra virš 12 metų, ji visus juos dirbo toje pačioje darbovietėje ir teigia gaunanti vidutinį darbo užmokestį.

„Deja, atsitiko taip, kad lapkričio mėnesį susirgau, buvo balso stygų uždegimas ir negalėjau prakalbėti, todėl buvau priversta imti nedarbingumą, nes negalėjau atlikti savo tiesioginio darbo. Taigi išdavė man nedarbingumą nuo 2018 lapkričio 16 d. iki 2018 lapkričio 23 d. Kaip aiškina Sodroje, pagal įstatymą skaičiuoja vidurkį už 7, 8 ir 9 mėnesius. Realiai gaunasi, kad moteris, buvusi motinystės atostogose ir mokanti mokesčius, nedarbingumu galėtų pasinaudoti tik po keturių mėnesių, kai grįžta į darbą. Kitaip tiesiog neįmanoma išgyventi ir vykdyti savo įsipareigojimus“, – įsitikinusi Jurgita.

Jai už 6 darbo dienas buvo priskaičiuoti 39,54 eurų, išskaičiuotas gyventojų pajamų mokestis bei privalomojo sveikatos draudimo įmoka, galutinė pervesta suma sudarė 31,24 eurą.

„Ar normalu darbuotojui, gaunančiam toli gražu ne minimumą, už 8 dienų nedarbingumą gauti tokią juokingą sumą? Nežinau kaip kiti, bet aš už kokią sumą pragyventi nemoku. Niekada neprašiau ir negaudavau jokios paramos iš valstybės, bet manau, kad čia yra pasityčiojimas iš žmogaus.

Jau nekalbu apie tai, kaip vyksta vaikų adaptacija darželiuose ir kaip vaikai serga pradėjus lankyti darželį, kas, mano manymu, aktualu visiems tėvams. Aš suprantu, kad valstybei ir darbdaviui reikia, kad darbuotojas ir jo vaikai niekad nesirgtų, bet vaikai neužauga per vieną sekundę ir iš karto netampa, kaip bebūtų gaila, mokesčių mokėtojais“, – ironizavo moteris.

Ji teigia visada buvusi už tai, kad reikia mokėti mokesčius ir palaikyti savo valstybę, tačiau jai atrodo, kad tas žaidimas yra į vienus vartus. „Niekam nerūpi kaip gyvena tvarkingos šeimos“, – įsitikinusi Jurgita.

Sodra: ligos išmoka nėra paramos šeimai rūšis

Kaip DELFI paaiškino „Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis, ligos išmoka apskaičiuojama pagal 3 mėnesių, buvusių prieš ligos mėnesį, gautas draudžiamąsias pajamas.

Pavyzdžiui, skaitytojos, kuri susirgo lapkritį, atveju ligos išmoka buvo apskaičiuota pagal liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais gautų draudžiamųjų pajamų vidurkį. Išmoką už pirmas 2 ligos dienas moka darbdavys (ji negali būti mažesnė kaip 80 proc. išmokos gavėjo vidutinio darbo užmokesčio), nuo 3 ligos dienos 80 proc. gavėjo kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio išmoką už darbo dienas moka „Sodra“.

Ligos išmoka, mokama „Sodros“, per mėnesį negali būti mažesnė negu 15 procentų šalies vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (galiojusio užpraėjusį ketvirtį iki laikinojo nedarbingumo nustatymo mėnesio).

„Ligos ir šeimos nario slaugos išmoka yra mokama susirgusiems ar artimuosius slaugantiems žmonėms, jos paskirtis – bent iš dalies kompensuoti žmogaus dėl savo ar šeimos nario ligos prarandamas darbo pajamas, todėl ir išmoka paskaičiuojama pagal prieš tai gautų pajamų vidurkį. Svarbu žinoti, jog ši išmoka nėra paramos šeimoms, auginančioms vaikus, rūšis, ji skirta visiems apdraustiesiems ir mokama tada, kai žmogus dėl savo ar šeimos nario ligos praranda pajamas“, – rašoma „Sodros“ atsakyme DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Vilniečių pora gyvenimą mieste išmainė į kaimą: melžti ožkas ir pjauti vištas mokosi iš „Youtube“ (84)

Jauna vilniečių pora prieš beveik metus pabėgo iš miesto šurmulio ir vidinę ramybę atrado...

Ruso vairuotojo dukra griebėsi stulbinamų triukų Niujorko turtingiausiems apmauti: nesigailiu (107)

Prisiekusieji nusprendė, kad Anna Sorokin kalta – ji apgaule išviliojo iš viešbučių,...

Šių metų „Eurovizijos“ nugalėtojas Duncanas Laurence – apie seksualinę orientaciją, svarbią žinutę ir svajones (426)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Tel Avive (Izraelis) „Eurovizijos“ estafetė perduota...

Lietuvos balsai „Eurovizijoje“ pasiskirstė nevieningai: komisijos nuomonė stipriai prasilenkė su žiūrovų (28)

Kaip ir kasmet praūžus didžiajai „ Eurovizijai “ Europa pradeda skaičiuoti balus. Lietuva...

Paviešinti „Eurovizijos“ balsavimo rezultatai: Jurijų Veklenko nuo finalo skyrė tik vienas balas (108)

Šeštadienio vakarą paaiškėjo, jog kitąmet „Eurovizija“ vyks Olandijoje. Tel Avivo...

Maniakas, dėl kurio gyvenimas Panevėžyje sustojo: žmonės bijojo išeiti į darbą, mokyklos nutraukė pamokas (21)

Kai žudikas maniakas Edmundas Svotas teismo salėje išgirdo griežčiausią teismo nuosprendį, jam...

„Eurovizijos“ estafetė perduota Olandijai (978)

Šeštadienio, gegužės 18-osios, vakaras tapo lemtingu Olandijos atstovui Duncanui Laurence. Dainą...

Per žingsnį nuo finalo: „Warriors“ pastatė „Blazers“ ties prarajos riba

Stephenas Curry pelnė 36 taškus, Draymondas Greenas pridėjo septintąjį karjeros trigubą...

Košmaras Ukmergėje: kaimynų tualeto turinys atsiduria bendruose šiukšlių konteineriuose (1)

Nuolatos girtaujantys, triukšmaujantys, landyne savo namus bei kiemą pavertę kaimynai – kai...

Kokiu atstumu susodinti svogūnus

Sodinant svogūnus svarbu palikti tarp jų tinkamą atstumą. Jei pasistengsite tai padaryti, augalų...