aA
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius šią savaitę vyksta vizito į Minską.
Linas Linkevičius
© DELFI / Domantas Pipas

Ministras pažymi, jog tai ne dvišalis, o bendras Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų vizitas, tačiau dalis darbotvarkės bus skirta Lietuvos ir Baltarusijos ryšiams.

„Tai yra Europos Sąjungos Rytų partnerystės ministrų aukšto lygio susitikimas, kolektyvinis važiavimas ir penktadienį susitikimas su Baltarusijos premjeru, o šeštadienį – mūsų pačių darbotvarkė, klausimai apie Rytų partnerystę, prioritetus“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė L. Linkevičius.

L. Linkevičius trečiadienį dalyvavo neeiliniame opozicinių konservatorių inicijuotame Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje, kuriame aptarti Lietuvos santykiai su Baltarusija.

„Man nežinau, kokia nauda iš šito posėdžio. Toks sunkus susikalbėjimas, išvadų kažkokių ir neturėjo būti, kiekvienas pasidarė savo išvadas, aš pasidariau savo. Turbūt artėja rinkimai, kai kas nori tai išnaudoti. Man truputį keista, kodėl šita situacija pasirinkta. Turbūt kolegos nelabai turi fantazijos ir kažkokių kitų klausimų jie nesugalvoja, nori kažkokios konfrontacijos“, – po Seimo Užsienio reikalų komiteto uždaro posėdžio teigė L. Linkevičius
„Kaip tik kalbant apie Astravą mums reikėtų konsoliduotis ir stengtis sumažinti žalą, nes objektas jau pastatytas. Tai faktas“, – sakė jis.

L. Linkevičius teigė, kad gal reikėjo prieš dešimt metų daryti lemiamus žingsnius stabdant Astravo AE statybas. Ministras žurnalistams teigė, kad komitete priminė kolegoms komunikatą, 2010 m. pasirašytą dviejų premjerų Sergjaus Sidorskio ir Andrius Kubilius, apie bendradarbiavimą branduolinės saugos srityje.
„Tuomet jie nutarė bendradarbiauti branduolinės energetikos srityje, tai nežinau, ką čia reikėtų papildyti“, – teigė jis.

Konservatoriai kritikuoja prezidento Gitano Nausėdos ir ministro Lino Linkevičiaus iniciatyvą siekti platesnio dialogo su Baltarusija, nuogąstaudami, kad bus švelninama pozicija Astravo atominės elektrinės klausimu.

L. Linkevičius po posėdžio teigė, kad į Astravą „mūsų požiūris tikrai nesikeis, bus neigiamas“, tačiau atsisakydama dialogo su kaimynine šalimi Lietuva kartu atsisakytų ir galimybės daryti įtaką.

„Aš nevadinčiau sušvelninimu, aš sakyčiau, kad turėtų būti konstruktyvi pozicija, ji išlieka griežta, bet realistiška ir įgyvendinama“, – teigė L. Linkevičius.

Konservatorių atstovai po komiteto posėdžio piktinosi, jog atnaujinant dialogą su Baltarusija nuošalyje liko Seimas.

„Blogai, kad jis (L. Linkevičius – BNS) vyksta iš esmės be pozicijos, be raudonų linijų. Jis kažkokias turi, gal jos geros, gal ne, bet mes neturėjome galimybės jų svarstyti. Labai svarbu užtikrinti elektros embargą iš atominės elektrinės, tačiau ši svarbi detalė ministerijos pozicijoje kažkodėl neatsispindėjo“, – kalbėjo konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Konservatorių atstovas Audronius Ažubalis teigė, jog „dialogo kaina negali būti Lietuvos žmonių saugumas“.

„Aš prieš bet kokį dialogą, jei jis gresia valstybei ir jos žmonėms. Dešimt metų Lietuva bandė pradėti dialogą su Baltarusija, ką mes gavome dienos pabaigoj? Tą patį, t. y. su mumis nesišneka arba siunčia tokius dokumentus kaip aplinkos vertinimo studijos, streso testai, kurie yra niekiniai“, – teigė konservatorius.

A. Ažubalis taip pat tvirtino, jog „apie prasidėjusias konsultacijas tarp ES ir Baltarusijos, darbotvarkės, Lietuvos pozicijos šiais klausimais Seimas buvo apeitas“.

„Niekas nebuvo informuojam, kokia gi Lietuvos pozicija. Šiuo atveju didelė kaltė šios ministerijos administracijos, nes Seimas, Užsienio reikalų, Europos reikalų komitetai nieko nežinojo“, – kalbėjo konservatorių atstovas.

Konservatorių partija yra pareiškusi, kad „Astravo atominė elektrinė palaipsniui legitimizuojama Lietuvos oficialios užsienio politikos formuotojų ir vykdytojų“.

Seimo URK vadovas „socialdarbietis“ Juozas Bernatonis po uždaro posėdžio apgailestavo, kad „opozicijos atstovai atėjo su išankstine partijos nuostata, su kritiniu požiūriu, ir nebuvo klausomasi, ką ministras kalbėjo“.

„Aš manau, kad tiek konservatorių tarybos sprendimas, tiek šiandieninė mano kolegų pozicija buvo padiktuota daugiau rinkimine kampanija, daugiau nepritarimu prezidento politikai, o ne dėl šio konkretaus projekto“, – sakė komiteto pirmininkas.

Prezidentas G. Nausėda konservatorių kritiką atmeta, sakydamas, jog Lietuva nekeičia pozicijos dėl Astravo, tačiau kyla grėsmė, kad susilaikant nuo bet kokio bendradarbiavimo su Baltarusija išvis nebus įmanoma daryti įtakos, jog būtų įgyvendinti tarptautiniai branduolinės saugos standartai.

Lietuva pastaraisiais metais vienintelė iš ES šalių blokavo susitarimą dėl ES ir Baltarusijos partnerystės prioritetų. Konservatoriai sako, kad Lietuva turi ir toliau nepasirašyti sutarties. Prezidentas ir ministras sako, kad sutarčiai pritars tik tuo atveju, jei joje bus sąlygos dėl pagarbos demokratijos vertybėms ir branduolinės saugos reikalavimams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.1111

Top naujienos

Užkalni, kiek tu gali valgyti? (38)

Turiu gyvenime kelias pramogas, ir viena jų yra rašyti apie maistą, nes rašyti man net labiau...

Pasaulio ekonomika įklimpusi skolose: išbristi padės dar didesnės skolos (108)

„Zombinės“ bendrovės Kinijoje. Nepakeliama studentų paskolų našta Amerikoje. Milžiniškos...

Vargas dėl konteinerių Panevėžyje: išnešti šiukšles – tik su guminiais botais

Įrengęs požeminius atliekų konteinerius, Panevėžys žengė žingsnį artyn modernaus miesto....

Kauniečiai užsimojo pasipelnyti iš „svetimų“ vaikų: kiek tai praturtins savivaldybės biudžetą? (2)

Kaimyninių savivaldybių gyventojai, vedantys savo atžalas į Kauno ikimokyklinio ugdymo...

Prie geležinkelio Klaipėdoje stovinčių namų gyventojų reikalaujama išsikraustyti (67)

Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys...

Menopauzė: kas vyksta su moters oda ir kaip tuos pokyčius suvaldyti?

Menopauzės laikotarpis moterims sudėtingas dėl daugelio priežasčių: keičiasi kūnas, savijauta,...

Šiemet kalėdinis bėgimas Vilniuje – kaip niekad margas: dalyvių kostiumai stebina išradingumu nuotraukų galerija (12)

Kalėdinio legendinio bėgimo Vilniaus gatvėmis rekordus šiemet muša užsiregistravusieji –...

Nemaloni staigmena: išsipirko stovėjimo vietą, tačiau šalia išdygo neįgaliojo ženklas (192)

2 tūkst. Eur – tiek vilnietė Sigita sakė mokėjusi už vieną automobilių aikštelės vietą,...

Ekspertas apie griežtą bausmę: tai ženklas visiems rusams – juos paaukos nė nemirktelėję (483)

Net ketverių metų draudimas rungtyniauti po savo šalies vėliava ir organizuoti svarbiausias sporto...

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (316)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...