aA
Seime kelią skinasi pataisa, įpareigojanti politikus ir valstybės tarnautojus deklaruoti jų atžvilgiu vykdytą lobistinę veiklą.
Planuojama įpareigoti politikus deklaruoti jų atžvilgiu vykdytą lobistinę veiklą
© DELFI / Andrius Ufartas

Šią savaitę per svarstymą už tokias „valstiečių“ Ramūno Karbauskio ir Agnės Širinskienės pataisas balsavo 51 parlamentaras, prieš buvo vienas, susilaikė septyni Seimo nariai.

Kad jos būtų galutinai priimtos, Seimo salėje turės vykti dar vienas balsavimas.

Valstybės valdymo ir savivaldybių reikalų komitetas ragino nepritarti šioms pataisoms.

„Bu­vo iš­sa­ky­ta to­kia nuo­mo­nė, kad tai yra ne­pro­por­cin­gai di­de­lė ad­mi­nist­ra­ci­nė naš­ta, taip pat ga­li bū­ti pa­nau­do­ta kaip su­si­do­ro­ji­mo su ne­įti­ku­siais po­li­ti­kais įran­kis, jei­gu lo­bis­tas pa­skelbs apie ko­kį nors su­si­ti­ki­mą, ne­bū­ti­nai re­a­liai įvy­ku­sį su po­li­ti­ku, o politikas jo ne­dek­la­ruos“, – komiteto poziciją argumentavo jo pirmininkė „valstietė“ Guoda Burokienė.

Tuo metu R. Karbauskis tvirtino, kad tokios deklaracijos padidintų politikų, valstybės tarnautojų ir lobistų santykių skaidrumą.

Pataisos numato, kad prezidentas, Seimo, Vyriausybės nariai, viceministrai, Vyriausybės, ministerijų kancleriai, partijų vadovai, merai, savivaldybių tarybų nariai, savivaldybių administracijų direktoriai ir jų pavaduotojai privalo deklaruoti jų atžvilgiu vykdytą lobistinę veiklą dėl kiekvieno teisės akto projekto.

Deklaraciją reikėtų pateikti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) ne vėliau kaip per septynias dienas nuo lobistinės veiklos pradžios.

Tą patį turėtų padaryti ir valstybės pareigūnai, tarnautojai, kiti asmenys, kurie dalyvauja rengiant, svarstant ir priimant teisės aktus. Tik jie tokią deklaraciją privalėtų pateikti ne VTEK, o savo vadovams.

Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irena Petraitienė BNS sakė negirdėjusi apie tokią iniciatyvą Seime ir stebėjosi, kad tokie pasiūlymai priimami jų kruopščiai neapsvarsčius, neišsiaiškinus, kokias sukels pasekmes, kokią duos naudą.

„Siaubingai apkrauna tą žmogų. Kaip išgryninti, kuris tas susitikimas yra tikrai lobistinis?“ – retoriškai klausė profsąjungos pirmininkė.

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus „valstiečių“ pasiūlymą apibūdino kaip totalitarinę kontrolę.

„Tai, kas dabar pasiūlyta, čia reglamentuojamas kiekvienas žingsnis, tai didžiulė administracinė našta, yra nemaža ir klaidos galimybę, ir tai nieko neduoda. Tai veda į tokią totalitarinę kontrolę, kai kažkoks didysis brolis seka kiekvieną tavo žingsnį ir ieško mažiausios klaidos“, – BNS sakė jis.

„Manome, kad santykiai visuomenėje turėtų būti paremti ne įtarumo kurstymu, o tarpusavio pasitikėjimo atmosfera būti pagrįsti, noru bendradarbiauti, noru turėti atvirą dialogą ir ieškoti bendrų sprendimų. Tą jau yra supratusi Europos Sąjunga“, – tvirtino verslininkų atstovas.

Jis kritikavo ir kitus šiuo metu Seime svarstomus Lobistinės veiklos įstatymo pakeitimus. Pagal juos, Lietuvos verslo konfederacija ir kitos verslui atstovaujančios organizacijos būtų pripažintos lobistais.

„Labai gaila, kad Lietuvoje einama ne europiniu, o kažkokiu, matyt, azijiniu ar kitokiu keliu“, – teigė jis.

„Yra seniai nusistovėję standartai, esame Europos Sąjungos šalis, tiek aš, tiek kolegos – Pramonininkų konfederacija, Darbdavių konfederacija, Investuotojų forumas – esame kolektyvinį laišką parašę Seimo nariams apie tai, kad siūlytume įvesti tvarką, kokia yra Briuselyje. Tai yra įvesti Skaidrumo registrą, jame įregistruoti asociacijas, kurios domisi teisėkūra, įregistruoti tų asociacijų atstovus, kurie deklaruoja savo intereso sritis ir tuo apsiriboti“, – sakė V. Sutkus.

Parlamentarai pritarė ir R. Karbauskio, A. Širinskienės pasiūlymui, kad prezidentas, Seimo, Vyriausybės nariai, viceministrai, kancleriai, partijų vadovai, merai, savivaldybių tarybų nariai, savivaldybių administracijų direktoriai ir jų pavaduotojai viešai skelbtų savo darbotvarkes.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė – apie karantino laisvinimus: gali atsirasti vietos nebent mažiems pokyčiams Primena: namų ūkių bendravimo draudimas išlieka (16)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį po Vyriausybės posėdžio surengtoje...

Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai pasipiktino: mums uždrausta gedėti mirusios kolegės (183)

Iš gyvenimo pasitraukusios Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos darbovietėje jos kolegoms...

Skandalas Kalėjimų departamente: nuo pareigų nušalinta Imuniteto skyriaus vadovė (2)

Kalėjimų departamente – dar vienas skandalas: nuo pareigų laikinai nušalinta Imuniteto...

Šimonytė: laisvesnio karantino sąraše iki mokslo metų pabaigos gali nelikti nė vienos savivaldybės kas keistųsi po gegužės 24 dienos (48)

Sąraše savivaldybių, kuriose gali būti taikomi šiek tiek švelnesni karantino reikalavimai, nuo...

Antanas Guoga skiriasi su žmona (61)

Verslininkas, buvęs Seimo narys Antanas Guoga ir jo sutuoktinė Aistė Guogienė nusprendė...

Po šaudynių mokykloje sukrėsta visa Rusija: skelbiama, kad mokytoja užstojo vaikus nuo šaulio (200)

Prie mokyklos Rusijoje, kur užpuolikas nušovė devynis žmones, trečiadienį – oficialiai...

Ekspertai: pasaulis galėjo išvengti COVID-19 katastrofos (7)

Katastrofiško koronaviruso pandemijos masto galėjo būti išvengta, jei būtų buvę paisoma...

Lygos rekordininkas prieš seriją su „Rytu“ prisiminė „Zenit“ žygį Eurolygoje: galime ir mes nustebinti

„Vyrai, vėliau jūs pasakosite kitiems, kad žaidėte su legenda, tą rūbinėje pasakiau savo...

Švedų epidemiologas parengė griežtas rekomendacijas vasarai bei įžvalgas dėl probleminių vakcinų laikosi kitokios strategijos dėl vaikų (114)

Švedų specialistai džiaugiasi, kad dėl pažengusios vakcinacijos šalyje sumažėjo užsikrėtimo...

Makiažus kurianti lietuvė – tarp pasaulio geriausiųjų

Talentinga vizažo meistrė, makiažo kursų lektorė Marina Sivinskienė, įkūrusi makiažo ir...