"Šiandien mes nusprendėme priimti 70 žmonių, kurie pagal Europos Tarybos sprendimą bus perkelti iš trečiųjų šalių; juos nuspręsta perkelti iš Turkijos", - po Vyriausybės uždaro pasitarimo žurnalistams prasitarė vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius.

Jis patikslino, kad nuspręsta perkelti Irako piliečius iš Turkijos, pirmieji Lietuvą pasiektų jau kitų metų pradžioje. Turkija pasirinkta, nes yra NATO valstybė, sąlyginai nebrangūs logistikos kaštai, Lietuva turi ambasadą Turkijoje ir gali atlikti kokybišką atranką, be to, didelę pagalbą pažadėjo Vilniaus arkivyskupija, turinti patirtį atrenkant į mūsų šalį atvykstančius irakiečius.

"Su arkivyskupijos pagalba (irakiečiai. -ELTA) bus atrenkami Turkijoje", - teigė E. Jankevičius.

Lietuva teiks prioritetą labiausiai pažeidžiamiems asmenims - šeimoms su vaikais. Tikimasi, kad tokios šeimos labai norės Lietuvoje integruotis, įsitvirtinti. E. Jankevičius atmetė kritiką esą Lietuva, išreikšdama pageidavimus, kokių pabėgėlių nori, elgiasi diskriminuojamai. Lietuva anksčiau deklaravo norą priimti sirus.

"Manau, kad tai yra netiesa. Kiekviena šalis gali pasakyti ir išreikšti savo preferencijas, kai nėra garantuota. Paskui ta šalis, iš kurios perkeliami žmonės, tikrai siūlys įvairiausių žmonių, bet mūsų preferencijos yra tokios ir, jeigu mes padedame, tai mes turime turėti galimybę padiktuoti savo norus ir pageidavimus, ir čia tikrai jokios diskriminacijos neįžvelgiame, nes norime, kad tas perkėlimas vyktų sklandžiai. Mūsų visuomenė yra susirūpinusi ir mes norime, kad tai būtų sėkmingos integracijos istorijos", - kalbėjo vidaus reikalų viceministras E. Jankevičius.

Klausiamas, kada šie pabėgėliai jau gali būti Lietuvoje, E. Jankevičius įvardijo kitus metus.

Šv. Apaštalų Petro ir Povilo parapijos namuose jau gyvena pabėgėlių iš Irako šeima, juos globoja savanoriai, primena ELTA.

Vasarą į Lietuvą iš Irako dėl religinio persekiojimo buvo atkeltos trys krikščionių šeimos - iš viso 15 žmonių.

Lietuvoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos ir Katalikų bažnyčia turi didelę patirtį padedant pabėgėliams. Vilniaus arkivyskupijos "Carito" organizacija jau 15 metų vykdo užsieniečių integracijos programą - vien tik Vilniaus apskrityje nuo 2002 metų buvo integruota 400 pabėgėlių.

Vilniuje gyvenančios irakiečių šeimos jau mokosi lietuvių kalbos ir istorijos, vaikai lanko lietuvišką mokyklą. Prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų, pažinti Lietuvos kultūrą pabėgėliams padeda parapijų bendruomenės, savanoriai, verslininkai. Šeimos jau yra pateikusios prieglobsčio prašymus Lietuvoje, dabar aktyviai domisi perkvalifikavimo ir įsitraukimo į darbo rinką galimybėmis. Tarp atvykusių žmonių yra pedagogų, valstybės tarnautojų, statybininkų, elektrikų, informacinių technologijų studentų.

Irakiečiai teigia, kad vos tik atvykę į Lietuvą pasijuto saugūs ir laisvi, gimtojoje šalyje krikščionys buvo persekiojami dėl savo tikėjimo.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (425)