Nukentėjusysis, VST pareigūnas M. Bagonas teisme trečiadienį pasakojo, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. buvo iškviestas į darbą, mat buvo pranešta apie neramumus prie Seimo rūmų. Jis dėstė, kad su kitais pareigūnais turėjo užduotį patekti į parlamento kiemelį, tačiau, anot M. Bagono, atvažiavus į įvykio vietą, paaiškėjo, kad minia buvo užstojusi įvažiavimą į Seimo kiemelį.

Gatvė buvo užkišta. Turėjome atlaisvinti kelią. Ant kelio mėtėsi akmenys, kiti pašaliniai daiktai, minia stengėsi mūsų nepraleisti, pareigūnai buvo keiksnojami, buvo mėtomi akmenys, kiti daiktai.

Apie 20 val. kažkoks mestas objektas pataikė į mano kairės rankos riešą. (...) Kitą dieną nuvažiavau į Lazdynų ligoninę, ten buvo konstatuotas kaulo lūžis, gipsas buvo uždėtas, nedarbingumą turėjau“, – pasakojo M. Bagonas.

Nukentėjusysis pasakojo įsiminęs vieną kaltinamųjų Andrejų Lobovą.

„Vienas iš tų asmenų buvo ponas A. Lobovas, kuris agitavo minią nepaklusti mūsų valdžiai, sakė, kad valdžia yra parsidavėlė. (...) Prisimenu, kad jis laikė telefoną, o telefono dėklas buvo su svastikos ženklu“, – liudijo pareigūnas.

Anot jo, minia prie Seimo nekreipė dėmesio į pareigūnų raginimus atsitraukti nuo parlamento.

„Tam tikrais atvejais minia įsismarkaudavo, puldavo teisėsaugos pajėgas, nereagavo į pareigūnų reikalavimus nutrauktai neteisėtus veiksmus“, – kalbėjo M. Bagonas.

VST pareigūnas teigė, kad riaušių prie Seimo malšinimo metu gauta informacija apie neramumus Rūdninkų poligone, kur tuomet buvo įkurdinti neteisėti migrantai. Tuomet, pasak M. Bagono, iš Seimo kiemelio pajudėjo VST, policijos tarnybiniai automobiliai.

„Pasipylė iš minios replikos, kad „va, gal Seimo narius išveža“ ir prasidėjo akmenų mėtymas į autobusus“, – pasakojo jis.

M. Bagonas, atsakinėdamas į prokurorų klausimus, teigė, kad ikiteisminio tyrimo metu atpažinęs ir dalį kitų kaltinamųjų, tarp jų – Antaną Kandrotą, pravarde Celofanas. Liudytojas patvirtino, kad šis asmuo skandavo įvairius šūkius.

„Jis sakė, kad „valdžia neteisėta, verčiam valdžią, valdžią lauk“, – dėstė M. Bagonas.

Pareigūnas pasakojo, kad su kitais kolegomis stūmė minią nuo Seimo rūmų iki degalinės, esančios Alberto Goštauto gatvėje.

Kaltinimai pateikti 87 asmenims


ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs A. Kandrotas-Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs A. Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.