aA
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinei sąjungai pranešus apie lapkričio 28 d. vyksiantį terminuotą, trumpalaikį streiką, mokytojus palaiko ir aukštųjų mokyklų profesinės sąjungos. Jos vis labiau ima kalbėti apie protestą dėl, jų teigimu, nevykdomų Vyriausybės pažadų kitų metų valstybės biudžeto projekte numatyti lėšas akademinių ir neakademinių aukštųjų mokyklų darbuotojų atlyginimų kėlimui.
Paskui mokytojus vienijasi ir universitetai: ruošiasi protestams dėl nevykdomų pažadų
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pirmadienį VU rektorius Artūras Žukauskas LRT televizijai teigė, kad, atlikus apklausą universitete, paaiškėjo, jog 96 proc. darbuotojų ir studentų remia protesto akcijas, ir paragino kitus Lietuvos universitetus prisijungti bei siūlyti savo protesto formas.

Visi Eltos kalbinti universitetų profsąjungų vadovai patvirtino, kad vyksta intensyvus dialogas tarpusavyje dėl to, kaip pareikšti nepasitenkinimą valdžios nevykdomais pažadais. Vis dėlto konkrečius žingsnius kol kas įvardijo tik Kauno technologijos universiteto (KTU) profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Juodagalvis.

Jo teigimu, KTU bendruomenė yra nusivylusi mažais atlyginimais ir jau lapkričio 28 d. solidarizuojasi su mokytojais – rengs trumpą įspėjamąjį streiką universitete, o vėliau gali dalyvauti ir piketuose prie Finansų ministerijos ar Vyriausybės.

„Paskutinį kartą, kai mačiau, tai atsakančių į siųstą laišką dauguma pasisako už streiką. Aišku, už tą pilną streiką, matyt, nekilsim, bet įspėjamasis streikas bus, deriname laiką su mokytojais – tai turbūt 28 d. dviejų valandų įspėjamasis streikas bus. Mes dabar jau kuriame streiko komitetą“, – informacija apie planus dalijosi KTU darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas.

Kartu V. Juodagalvis patikino, kad vyksta dialogas su visomis aukštosiomis mokyklomis. Jo teigimu, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo nuomonė yra bendra – streikuoti. Akademikas tvirtina, kad jų neįtikina argumentai dėl lėtėjančios ekonomikos.
Gaunamas atlygis, anot jo, pradėjo didėti tik nuo praėjusių metų ir galiausiai šiandien tepasiekė iki krizės 2008 m. buvusį lygį.

„Tai čia kalbu apie akademinius darbuotojus, o dar yra neakademiniai darbuotojai, kurie taip pat skundžiasi, jiems atlyginimas šiek tiek buvo keliamas, bet žinote, kodėl mažiausiai gaunantiems buvo keliamas atlyginimas? Nes minimumas jau pradėjo pasivyti jų atlyginimą. O vyresniajam laborantui reikalavimai ir aukštasis mokslas, dabar aplinka tarptautinė, tai reikia anglų kalba mokėti kalbėti ir visokie kitokie reikalavimai – jei atlyginimai ne ką didesni už minimumą, tai suprantat...“, – apmaudo neslėpė V. Juodagalvis.

„Anksčiau būdavo, kad dėstytojai laukdavo – sunki padėtis, krizė, dar palauksim, pakentėsim, bet matome situaciją tokią, kad jeigu laukiame, tai tie atlyginimai ir lieka tokiam pačiam lygmeny“, – pridūrė jis.

Kolegai antrino ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesinės sąjungos pirmininkas Marius Sirutavičius, kuris pabrėžė, kad Vyriausybės ruošiamame kitų metų biudžeto projekte turėtų būti labiau atsižvelgiama į prioritetines sritis.

„Klausimas tų biudžeto įplaukų perskirstymo – ar jis tikrai yra sudėliotas pagal prioritetines sritis? Be abejo, kad (atlyginimai keliami. – ELTA) turėtų būti pagal realias galimybes, bet galima būtų svarstyti, kas yra prioritetai. Kadangi (švietimas. – ELTA) buvo įvardinta kaip prioritetinė sritis, tai kyla klausimas...“, – kalbėjo M. Sirutavičius.

VDU darbuotojų profsąjungos vadovas taip pat pažymėjo, kad šiuo metu universitete yra atliekama apklausa, siekiant išsiaiškinti, ar būtų parama protestui, ar kitai nepasitenkinimo išraiškos mažais atlyginimais formai.

„Ne tiek jau daug buvo pažadėta, rodos, 10 proc. – iš esmės susitarimas patvirtintas ir aišku, kad tai kelia darbuotojų nepasitenkinimą. Kažkokia reakcija turi būti, nes jaučiasi žmonės apgauti“, – teigė M. Sirutavičius.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesinės sąjungos pirmininkė Ramunė Žurauskienė taip pat Eltą patikino, kad palaiko akademinės bendruomenės iniciatyvą protestuoti. Vis dėlto ji pažymėjo, kad kol kas universiteto viduje apsitarti, kaip toliau bendruomenė veiks šiuo klausimu, nespėjo.

„Su universiteto žmonėmis nešnekėjau, bet tą straipsnį skaičiau, tai mes tikrai palaikome“, – patikino R. Žurauskienė.

Tuo tarpu Mykolo Romerio universiteto profsąjungos pirmininkė Eglė Bilevičiūtė sako, kad darbuotojų nusivylimas žemais atlyginimas akivaizdus, tačiau neskubėjo patvirtinti, jog prisijungtų prie streiko.

Galima rasti kitų protesto formų, įsitikinusi akademikė, tačiau informavo, kad MRU taip pat išplatins anketą savo darbuotojams dėl paramos protestams.

„Žinoma, mūsų atlyginimai yra juokingi, profesoriaus atlyginimas kaip bedarbio pašalpos. Tačiau ar dėl to eis streikuoti... Mūsų bendruomenė nėra linkusi. Pirmiausia dėl to, kad tai nebus taip efektyvu, kaip mokytojų streikas. (...) Kitas dalykas – įsipareigojimas prieš studentus. Lazda dviejų galų. Protestui, kad reikia ginti savo teises, tai visi pritaria, bet kokiu būdu – tai kitas klausimas“, – svarstė E. Bilevičiūtė, kartu pabrėžusi, kad kol kas dalijasi tik savo asmenine nuomone, nes laukiama apklausos rezultatų.

Vis dėlto „Paskutinio prioriteto“ iniciatyvinės grupės narė, VU Filosofijos fakulteto profesinės sąjungos pirmininkė doc. Rūta Žiliukaitė patikino, kad dialogas tarp aukštųjų mokyklų yra vieningas ir gauta, pasak jos, daugybė įvairių pasiūlymų, kaip išreikšti nepasitenkinimą nekeliamais atlyginimais.

„Mėginsime diskutuoti toliau, nes yra labai daug konkrečių pasiūlymų sudėta. Mūsų tikslas yra apsispręsti, sustrateguoti, ką šią savaitę dar galima daryti, mėginant kelti tą bendrą protesto bangą, bet tai dar tik procesas. Mes dirbame, bet pasakyti žingsnius, kas kada įvyks, dar negaliu. Tikiuosi, kad tą aiškumą turėsime antradienį, trečiadienį“, – Eltai teigė doc. R. Žiliukaitė.

Kartu VU docentė pridūrė, kad šiuo metu yra vykdoma aukštųjų mokyklų profsąjungų mobilizacija, siekiant išsiaiškinti visų nuomones.

„Tai, ką mes komunikuojame – tiek profesinės sąjungos VU ir kitų universitetų, tai, kad mes esame pasirengę paremti tą streiką, jeigu jis būtų organizuojamas vienų profesinių sąjungų, ir tikrai tikimės, kad lygiai taip pat profesinės sąjungos parems ir kitas taikias protesto masines akcijas“, – paaiškino R. Žiliukaitė.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.4286

Top naujienos

Kaimo mokytojas Lazdijų rajone uždirba daugiau nei 2000 eurų per mėnesį (42)

Lazdijų rajono savivaldybė – galimybių šalis. Su viena sąlyga – jei pasisekė įsidarbinti...

Vaikui automobilį užrašęs vyras pateko į problemų virtinę: kelias atgal – tik per teismą (11)

Lietuvoje nėra nustatyta amžiaus ribojimų tapti transporto priemonės savininku. Kaip parodė vieno...

Serbų žvaigždės Jokičiaus gynybą talžęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ šventė įtikinamą pergalę (3)

NBA pirmenybėse puikią sportinę formą ir toliau demonstruoja Memfio „Grizzlies“ (23-24)...

Kaip aukštai pavyks iškilti? Trijų miestų lenktynės į viršūnę (1)

Ką bendro turi Pietų Afrika , Dramblio Kaulo Krantas ir Marokas ? Visos trys šalys, esančios...

Andrius Almanis

Lietuvos kariuomenė – milijonas žmonių

Ką darytų absoliuti dauguma pilnamečių, sveikų Lietuvos piliečių, jeigu ryt (ar poryt) –...

Ką daryti, jei gėlių vazonėliuose ėmė veistis pelėsis

Nuo dažno laistymo arba žemės keitimo gėlių vazonėliuose gali susiformuoti baltos arba pilkšvos...

Apie skyrybas su Bieberiu prakalbusi Selena Gomez šokiravo pareiškimu, jog buvo jo emocinės prievartos auka

Selena Gomez prisipažino, kad santykiai su Justinu Bieberiu buvo pavertę ją emocinės...

Tyrimas rodo: beveik pusė tėvų, pirkdami žaislą, neatkreipia dėmesio į vieną svarbią detalę

Jei tėvai, draugai ar seneliai atnešė jūsų mažyliui dovaną, kurios rekomenduojamas amžius...

Liuksemburge gyvenanti lietuvė apie motinystę svetur: čia vaikai į darželį vedami ir su temperatūra (191)

DELFI tęsia pasakojimus apie mamas, kurios nebijo keliauti su vaikais. Savo patirtimi ir patarimais...

Ypatingas įvykis Šiaulių tardymo izoliatoriuje: kalinys paėmė įkaite pareigūnę ir ištrūko į laisvę sulaikytas išėjęs už vartų (104)

Sausio 28-osios vakarą, apie 21 val., Šiaulių tardymo izoliatoriuje, režiminiame korpuse, vedamas...