Padegė benamių guolį


Gyvena lyg ant parako statinės – taip galima pasakyti apie kai kurių Panevėžio centro, Vasario 16-osios gatvės, gyventojų kasdienybę.

Nors jie ne vienus metus skambina pavojaus varpais, kad apleisti ir begriūvantys pastatai, tapę ir jaunimo traukos vieta, grasina nelaime, sutramdyti didžiausio šios gatvės apsileidėlio, skandalingai pagarsėjusio verslininko Vladimiro Karpenkos nesiseka net ir per teismus.

Praėjusią savaitę į Vasario 16-osios gatvės penktuoju numeriu pažymėtą vaiduoklį lėkė ir ugniagesiai gelbėtojai.

Penktadienio popietę, likus kelioms minutėms iki 15 valandos, gyventojai pastebėjo, kad iš verslininkui V. Karpenkai priklausančio apleisto ir begriūvančio pastato veržiasi juodi dūmai.

Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, paaiškėjo, kad dega šiukšlės ir sena patalynė, kurią, tikėtina, čia sutempė kažkada glaudęsi benamiai. Numalšinus liepsnas, buvo matyti, kad apdegė palangė, langų rėmai, aprūko patalpos.

Šalia gyvenantys panevėžiečiai įsitikinę: buvo tik laiko klausimas, kada kils gaisras ar kas nors susižalos.

Mat šis pastatas vaiduoklis jau seniai tapęs adrenalino ištroškusio jaunimo susitikimų vieta. Tikėtina, kad raudonas gaidys čia įsišėlo ne be nekviestų svečių pagalbos.

Gyventojų nuogąstavimai išsipildė: penktadienį ugniagesiai gelbėtojai skubėjo į Vasario 16-osios gatvės penktuoju numeriu pažymėtą pastatą vaiduoklį. Įtariama, kad čia šmirinėjantys paaugliai galėjo padegti šiukšles ir seną patalynę (Socialinių tinklų nuotr.)

Traukia adrenalino fanatikus


Kaip pasakojo savo pavardės nenorėjęs viešinti Vasario 16-osios gatvės gyventojas Adomas, dar prieš gerus metus šiame pastate glaudėsi vienas ar keli benamiai.

Nors pačiame miesto centre esantis namas neprimena viešbučio – byrančiais langais, trupančiu fasadu, kiauru stogu jis viliojo ne tik neturinčiuosius namų, bet ir adrenalino ištroškusius jaunuolius.

Jau kurį laiką benamių nebeliko, mat kone kiekvieną vakarą po apleistą pastatą būriais šmirinėja vaikai ir jaunuoliai.

„Pastarąjį kartą mačiau, kad po pastatą vaikščiojo kokie šeši paaugliai. Po truputį namas yra niokojamas: išdaužyti visi langai, išverstos durys, o dabar dar ir padegtas. Tai tikrai nėra vaikų žaidimo aikštelė – pilna vinių, aštrių šukių, atvirų angų, pro kurias galima įkristi. O kas bus už tai atsakingas, jeigu vaikų šėlionės baigsis tragedija?“ – retoriškai klausė Adomas.

Kaip prisipažino vyras, jis netikintis, kad apie šią problemą nežino Panevėžio miesto savivaldybė. Jis ir pats jai pranešė apie apleistame pastate šmirinėjančius vaikus.

Sprendžia teismai


Panevėžio savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Tadas Martinaitis teigė, kad verslininkui V. Karpenkai priklauso ne vienas pastatas mieste, dėl kurio sulaukiama gyventojų priekaištų. Dėl Vasario 16-osios gatvės 5-ojo namo ir jo kiemo netvarkos bei aplinkiniams keliamos grėsmės paskutinį kartą skundų gauta pernai lapkritį.

Tąkart apsileidėliui savininkui paskirta bauda, jis įpareigotas sutvarkyti pastatą.

Baigiasi teismo duotas terminas, per kurį šio pastato savininkas privalėjo savo turtą aptverti ir susandarinti visus langus bei duris, kad į vidų nepatektų prašalaičiai

Tačiau skundų, kad apleistame pastate šeimininkauja neprižiūrimi vaikai ir paaugliai, pasak T. Martinaičio, nebuvo.

„Dėl šio verslininko neprižiūrimo turto gyventojai skundžiasi jau ne kartą. Ne vieno skundo esame sulaukę ir dėl gretimo namo vidiniame kieme paliktų nebevažiuojančių automobilių, priklausančių tam pačiam verslininkui. Dabar jau pati Savivaldybė gali pašalinti neeksploatuojamus automobilius, kurie tik užima vietą kiemuose. Tačiau šiuo atveju yra pradėti teisminiai procesai, kol jie nepasibaigę, nelabai galime ką padaryti. Lygiai tokia pati situacija ir su kitu verslininkui priklausančiu turtu – viską sprendžia teismai“, – teigė T. Martinaitis.

Temidės rankos surištos


Panevėžio savivaldybės Teisės skyriaus vedėjo pavaduotojas Aušrys Valkūnas teigė, kad išties V. Karpenkai priklausančio turto tvarkymu rūpinasi teismai.

Šiuo metu kaip tik baigiasi teismo duotas laikas sutvarkyti Vasario 16-osios gatvės 5-ojo namo aplinką ir patį pastatą taip, kad į jį niekas negalėtų patekti ir jis nekeltų grėsmės aplinkiniams.

Antstoliui perduota ir šalia esančio Vasario 16-osios gatvės 11-ojo namo byla, kurioje jau ne pats verslininkas V. Karpenka, o visa namo bendrija įpareigota sutvarkyti stogą, byrantį fasadą, pašalinti kitus trūkumus, keliančius grėsmę viso namo konstrukcijoms.
Aušrys Valkūnas

„Kiek žinau, didžioji šio pastato dalis priklauso V. Karpenkos sūnui. Reikėtų patikslinti, bet, mano nuomone, jau baigiasi teismo duotas terminas, per kurį pastato savininkas privalo savo turtą aptverti ir susandarinti visus langus bei duris, kad į vidų negalėtų patekti prašalaičiai“, – sakė Teisės skyriaus vedėjo pavaduotojas.

Anot A. Valkūno, kadangi terminas, duotas susitvarkyti, jau baigiasi, Savivaldybės teisininkams beliks kreiptis į antstolį ir skirti baudas už kiekvieną dieną, kol teismo sprendimas bus įvykdytas.

„Antstoliui perduota ir šalia esančio Vasario 16-osios gatvės 11-ojo namo byla, kurioje jau ne pats verslininkas V. Karpenka, o visa namo bendrija įpareigota sutvarkyti stogą, byrantį fasadą, pašalinti kitus trūkumus, keliančius grėsmę viso namo konstrukcijoms. Bet kol kas postūmių nėra ir šioje byloje“, – teigė A. Valkūnas.

Pats V. Karpenka nelinkęs su žiniasklaida kalbėtis apie jo paties ir artimųjų valdomą apleistą turtą sutvarkytame Panevėžio centre. „Sekundės“ žiniomis, baisiųjų pastatų savininkas gyvena Vilniuje. Su juo pasikalbėti nepavyko – V. Karpenka mobiliuoju telefonu neatsiliepė.