aA
Tryliktąjį sezoną kaip Palangos paplūdimio gelbėtojų vadas pradedantis Jonas Pirožnikas nėra prietaringas. „Turiu didelę patirtį, teko dirbti su įvairiais žmonėmis, būti liudininku, ir kartais dalyviu, kaip keitėsi poilsiautojai, mūsų techninės priemonės. Šių metų neabejotina naujovė, iš kurios daug tikimės, – dronas (skraidyklė), kuri įspės, net keliomis kalbomis, taisyklių laužytojus apie gresiantį pavojų“, – „Palangos tiltui“ sakė J. Pirožnikas.
© DELFI / Domantas Pipas

– Kas jums atrodo svarbiausia, ką pavyko pasiekti per jūsų 12 darbo metų Palangos paplūdimyje?

– Svarbiausia, kad gerokai per tuos metus sumažėjo skenduolių skaičius. Taip pat ir skęstančiųjų. Žinoma, mūsų tikslas vienas – kad skenduolių visai nebūtų. Daug žmonių iki šiol nenoriai paklūsta mūsų įspėjamiesiems ženklams ir vėliavoms paplūdimyje, nors, apskritai kalbant, padėtis ta prasme per tiek metų pagerėjo. Deja, vis dar yra daug neatsakingų, savo gyvybėmis rizikuojančių žmonių, kurių logika paprasta: „Mums – atostogos, šiandien puiki, ar paskutinė atostogų diena, ir būtinai norime išsimaudyti, nors plevėsuoja juoda vėliava“. Ir tokiems nutrūktgalviams esame šį bei tą sugalvoję: pakrantėje prie centrinės Gelbėjimo stoties esame aptvėrę teritoriją, kurioje leidžiame maudytis su gelbėjimo liemenėmis net ir stipriai banguojant jūrai ar stipriai traukiant povandeninėms srovėms.

– Neįsivaizduojamai pasikeitė ir jūsų disponuojama gelbėjimo technika.

– Tikrai taip. Šių metų mūsų didžiausia naujovė – dronas (skraidyklė), dėl kurio įsigijimo esame ilgai kalbėjęsi su gamintoju. Jame yra įrengtas garsiakalbis, tad, esant neramiai jūrai ir, užuot siuntę gelbėtojus su vandens motociklais pasiekti nelaimės ištiktą žmogų ar tvarkos taisyklių laužytoją, tam pasitelksime droną. Jis nuskris iki žmogaus už farvaterio (leidžiamos plaukti jūroje ribos) ir įspės jį sugrįžti arčiau kranto. Jeigu toks žmogus nereaguos į įspėjimus lietuvių, anglų ar rusų kalbomis, kaip ir anksčiau, jį pasiekti siųsime vandens patrulį, kuris išsiaiškins, ar žmogus nesuprato taisyklių, ar srovės jį nunešė į jūrą, ar jis sąmoningai toli nuplaukė.

Dronas su viena pakrauta baterija galės skristi 30 minučių. Dronas turi ir kitas dvi labai svarbias funkcijas – filmavimo ir termovizoriaus, įrenginį, gebantį vizualizuoti infraraudonosios spinduliuotės, tai yra šilumos, intensyvumo pasiskirstymą paviršiuje. Tai ypač aktualu nakties metu. Iki šiol, ieškodami naktį jūroje žmogaus, turėdavome pasikliauti prožektoriais.

Jonas Pirožnikas
Jonas Pirožnikas
© DELFI / Erikas Skardžius

Su tuo pačiu gamintoju šnekamės apie dar vieno, itin modernaus drono įsigijimą kitiems metams. Jis galės ne tik gelbėjimo ratą nuskraidinti nelaimės ištiktam žmogui, bet iš vandens ištraukti iki 50 kilogramų sveriantį žmogų.

– Ar jau esate pilnai sukomplektavę savo gelbėtojų komandą?

– Taip. Turime 17 gelbėjimo postų. Tiesa, poilsiautojų, nors ši savaitė ir itin karšta, dar nėra labai daug, tačiau jų antplūdžio tikimės savaitgalį, tad turime būti pasiruošę. Jam turėsime pasiruošusius vandens patrulius, kurie dirba su vandens motociklais, ir sausumos patrulius, kurie stebi paplūdimį važinėdami keturračiais. Esame pagaminę lankstinukų, įspėjančių, kad paplūdimyje lankytis pavartojus alkoholinių gėrimų negalima, kad negalima jame vedžiotis keturkojų augintinių ir taip toliau.

– Prieš kelis metus dvi skaudžios nelaimės įvyko Palangos miesto ir Klaipėdos rajono sankirtoje, kur yra laukinis, tai yra gelbėtojų neprižiūrimas pliažas. Ar šiandien jame yra saugu maudytis?

– Deja, ne. Su klaipėdiečiais mums, ir miesto Savivaldybei, nepavyko susitarti. Jeigu bus iškvietimų į jį, mes vyksime, tačiau prašome poilsiautojų maudytis tik pažymėtose, gelbėtojų stebimose vietose. Pernai dukart mes vykome į incidentų vietas Latvijoje, to mūsų paprašė kolegos gelbėtojai iš Latvijos.

Mes dažnai sulaukiame skambučių iš pačių poilsiautojų, kurie informuoja mus apie nedrausmingai besielgiančius poilsiautojus, nelaimę ar tvarkos laužytojus. Primenu, kad stulpai paplūdimyje yra radiofionuoti – mes pranešame apie orą, primename apie paplūdimio taisykles. Kiekvienas stulpas yra pažymėtas numeriu – atsitikus nelaimei, prašome nurodyti jį, kad gelbėtojai žinotų, kur atvykti.

– Kokie yra jūsų gelbėtojai? Ar lengva kiekvienais metais suburti gelbėtojų komandą?

– Man išties šiemet pasisekė – apie pusę gelbėtojų, kurie dirbo Palangoje ir Šventojoje, praėjusį sezoną, dirbs ir šiemet. Jų patirtis – didelis jų privalumas, nes jie žino darbo specifiką, mano reikalavimus ir, beje, yra gudresni nei kiti – žino, kaip juos pamėginti apeiti (šypteli). Dedu visas pastangas, kad mūsų gelbėtojai būtų pagarbūs, profesionalūs, kalbėtų keliomis kalbomis. Deja, turime vis mažiau gelbėtojų, kalbančių rusų kalba.

Džiaugiamės, kad turime gražų naują Palangos baseiną. Su juo esame pasirašę sutartį. Jeigu bus netinkamos oro sąlygos, jame bus apmokomi mūsų gelbėtojai. Baseino gelbėtojus „Palangos miesto vandens motociklų klubas“ taip pat apmokė – mes tam turime licenciją.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Saldi pirmoji pergalė: „Žalgiris“ privertė pasiduoti „Real“ ekipą (268)

„Žalgirio“ berniukai tampa vyrais: prisimenant Šarūno Jasikevičiaus frazę prieš savaitę...

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (273)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (54)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Prieš savaitgalį – geros žinios: ruduo dar lepins šiluma (3)

Penktadienio dieną virš Lietuvos pamažu stiprės aukštesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos...

Šaro planą gyręs Grigonis: su tokiu treneriu – visada didelės galimybės (7)

Pirmosios pergalės Eurolygoje paieškas Kauno „Žalgiris“ (1/2) baigė ketvirtadienį ir tą...

Brandžiu žaidimu pasidžiaugęs Jasikevičius: įveikėme ne bet ką – didesnio stimulo būti negali (19)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pergalių sąskaitą 2019-2020 m. Eurolygoje atidarė efektingai....

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (188)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

„Žalgirio“ lyderį išskyręs „Real“ vairininkas – apie gautą pamoką ir degančias Šaro auklėtinių akis (11)

Tituluota ir puikiai sezoną pradėjusi Madrido „Real“ ekipa Kaune buvo priversta nuryti karčią...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai (37)

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

Antro balsavimo atveju Pranckietis žada kreiptis į teismą: tai yra neteisėtas veiksmas, bet jie jį daro (266)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada kreiptis į Konstitucinį teismą, jeigu valdantieji...