aA
Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „Ekologistika“ kilęs gaisras primena tikrą ekologinę katastrofą. Kaip DELFI skelbė anksčiau, klausimų kelia ir pačios įmonės veiklos skaidrumas, mat likus vos dviem savaitėms iki gaisro įmonėje buvo nustatytas ne vienas pažeidimas. Dabar aiškėja, po kokių pažeidimų įmonei buvo išduotas iki šiol galiojantis Taršos leidimas – tarp jų ir didesni, nei buvo leista, atliekų kiekiai, ir netvarkingas atliekų laikymas, ir gumos atliekų tvarkymas neturint tam leidimo.
Gaisras Alytuje
Gaisras Alytuje
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Priešpaskutinį kartą aplinkosaugininkai „Ekologistiką“ tikrino prieš išduodami naujausią leidimą vykdyti veiklą – 2018 metų rugsėjį.

Prieš išduodant leidimą – krūva pažeidimų

Kaip DELFI informavo Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus atstovė Ieva Krikštopaitytė, 2018 m. įmonėje buvo atliktas ir planinis, ir neplaninis patikrinimas. Abiejų jų metu užfiksuota ne po vieną pažeidimą.

„Informuojame, kad 2018 m. kovo mėnesį buvo atliktas įmonės UAB „Ekologistika“ neplaninis patikrinimas. Patikrinimo metu nustatyta, kad įmonė laikė didesnius atliekų kiekius, negu numatyta įmonės turimame Taršos leidime.

To paties neplaninio patikrinimo metu nustatyta, kad surinktos padangų atliekos iki perdavimo atliekų naudotojams laikomos ne pagal laikomų atliekų išdėstymo schemą. Už nustatytus pažeidimus įmonės atsakingam asmeniui surašytas administracinių nusižengimų protokolas bei duotas privalomas nurodymas pažeidimams pašalinti. Įmonė privalomojo nurodymo reikalavimus įvykdė“, – teigiama I. Krikštopaitytės DELFI raštu pateiktuose atsakymuose.

Kaip teigia departamento direktoriaus atstovė, pažeidimai buvo nustatyti ir priešpaskutinio, rugsėjį vykusio, patikrinimo metu, po kurio „Ekologistikai“ ir buvo pratęstas Taršos leidimas.

„2018 m. rugsėjo mėnesį atliktas planinis įmonės patikrinimas, kurio tikslas – 2017 m. gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančių dokumentų išrašymo teisingumas. Patikrinimo metu nustatyti atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos bei ataskaitų teikimo reikalavimų pažeidimai; gumos atliekų tvarkymas neturint leidimo bei neįregistravus Atliekų tvarkytojų valstybės registre; atliekų laikymo reikalavimų pažeidimai.

Už patikrinimo metu nustatytus pažeidimus įmonei taikyta ekonominė sankcija, surašytas įspėjimas bei surašytas protokolas. Įspėjimo metu pateikti nurodymai yra įvykdyti. Taip pat už nustatytus pažeidimus surašytas administracinio nusižengimo protokolas atsakingam asmeniui“, – pažeidimus vardijo I. Krikštopaitytė.

Jau po poros mėnesių nuo šio patikrinimo – 2018 metų lapkričio 23-ą dieną – Taršos leidimas, leidžiantis įmonei vykdyti ūkinę veiklą, t. y. padangų perdirbimą, surinkimą ir pervežimą, Aplinkos apsaugos agentūros pareigūnų buvo vėl pratęstas ir galioja iki šiol.

Turėjo supaprastintą Taršos leidimą

„Ekologistika“ turėjo vadinamąjį supaprastintą Taršos leidimą – TL, kuris išduodamas tik įmonėms, surenkančioms ar perdirbančioms nedidelius atliekų kiekius – iki 15 tonų atliekų per parą. Didesnės apimties veiklai vykdyti yra privalomas vadinamasis TIPK – Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas.

Atsakydama į klausimą, kodėl įmonei buvo išduotas supaprastintas Taršos leidimas, už jų išdavimą atsakingos Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Lina Gaidžiūnaitė anksčiau DELFI aiškino, kad „Ekologistika“ neatitiko Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimų išdavimo kriterijų.

„Priklausomai nuo veiklos rūšių, eksploatuojamų įrenginių pobūdžio ir pajėgumų pagal teisės aktų reikalavimus išduodamas arba Taršos leidimas (TL), arba Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimas. Atsižvelgiant į tai, kad UAB „Ekologistika“ neatitiko Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklėse nustatytų kriterijų, taikomų įrenginiams, kurie privalėtų gauti TIPK leidimą, tačiau atitiko TL kriterijus, todėl UAB „Ekologistika“ buvo išduotas TL“, – sakė L. Gaidžiūnaitė.

Šiuo metu oro taršą Alytaus mieste ir jo apylinkėse matuoja Aplinkos apsaugos agentūros mobilioji laboratorija.

Kaip DELFI jau rašė, iki šiol neaišku, kiek atliekų per parą faktiškai apdorodavo „Ekologistika“, nes, kaip jau minėta, patikrinimo metu nustatyti pažeidimai tokios apskaitos dokumentuose. Jie nustatyti ir 2018, ir 2019 metais.

Kreipėsi į ministrą

Pirmadienį Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką – prašė atlikti tarnybinį patikrinimą dėl Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos agentūros atsakingų pareigūnų ir vadovų veiklos bei galimo aplaidaus tarnybinių pareigų atlikimo, kuris galėjo lemti ekologinę katastrofą Alytaus regione.

Esant nusikalstamos veikos požymių, numatytų Baudžiamojo kodekso 229 ir 270 straipsniuose, ministerija, pasak parlamentaro, turi nedelsdama kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

DELFI susisiekus su parlamentaru šis tikino, kad daugiausia klausimų kelia tai, kaip nuolat reikalavimus pažeidinėjusi įmonė toliau gaudavo leidimą savo veiklai vykdyti.

„Generalinėje prokuratūroje yra pradėtas tyrimas dėl paties incidento – kas sukėlė. Bet tai yra tik vienas atvejis, esmė – kas privedė prie dabartinės situacijos. Esminis dalykas yra Aplinkos apsaugos departamento, kuris rūpinasi tų leidimų išdavimu, veikla. Užfiksuota pažeidimų, bet kažkodėl leidimas vis tiek būdavo pratęstas. Dar vienas klausimas – ar nebuvo taip, kad jiems padidino atliekų saugojimo kiekius, nors buvo užfiksuota pažeidimų.

Jeigu taip yra, nežinau, kaip tai pavadinti – ar nusikalstamu aplaidumu, ar galbūt netgi korupcijos apraiškomis. Ar tai nėra kažkokia sistema, kuri turbūt būdinga ne tik Alytui, bet visai Lietuvai, kai tokie dalykai gali susiformuoti šalia miesto ir sukelti tokias ekologines katastrofas. Čia ministrui reikia atlikti vidinį patikrinimą, išsiaiškinti, kaip tie parašai buvo sudėti ir, jeigu yra nusikalstamo aplaidumo apraiškų, atiduoti prokuratūrai“, – komentavo L. Kasčiūnas.

K. Mažeika: leidimų nepratęsti tiesiog negalėjo

Anot Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, Aplinkos apsaugos agentūra tiesiog negalėjo šiai įmonei nepratęsti Taršos leidimo dėl įstatymuose esančių spragų. Ministro teigimu, jas jau kurį laiką bandoma taisyti, tačiau projektas esą įstrigęs Seime.

„Aš vertinu blogai. Mes tą situaciją matėme, čia buvo blogiausia, kas įvyko, bet įmonėms panaikinti Taršos leidimo iki šiol buvo praktiškai neįmanoma. Įmonės turėjo daugybę galimybių apskųsti teismui ir tęsti savo veiklą. Dabar Seime yra projektas, mes jau jį pateikę, Vyriausybė jam pritarusi, Seime vyksta svarstymas. Tikimės, kad ši akivaizdi nelaimė padės Seimo nariams greičiau apsispręsti dėl pačios taršos ir taršių įmonių veiklos kontrolės griežtinimo“, – kalbėjo K. Mažeika.

Kęstutis Mažeika
Kęstutis Mažeika
© DELFI / Karolina Pansevič

Ministras tikino, kad jau yra atliktas ir Aplinkos apsaugos departamento, kuris kontroliavo taršių įmonių veiklą, auditas.

„Dabar vertinamos išvados. Mes matėme, kad yra nemažai signalų, kad daugybę metų užleista situacija, ir ją buvo galima įvairiai apeiti. Tas kontrolės silpnumas turbūt pasireiškė pačiu blogiausiu pavyzdžiu“, – sakė K. Mažeika.

Ar išduodant leidimus nebuvo pareigūnų aplaidumo ar korupcijos apraiškų, K. Mažeika tikisi prokuratūros atsakymo. Jo teigimu, šiuo metu prioritetas yra suvaldyti gaisrą, o vėliau bus imtasi analizuoti surinktą informaciją.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(53 žmonės įvertino)
3.8113

Top naujienos

Darganoti orai greit pasibaigs (2)

Serija ciklonų iš vakarų keliaujančių per Lietuvą arba visai šalia ir nešanti darganotus,...

Lietuviai skelbia sukūrę vaistą nuo koronaviruso: jis gali tapti pirmuoju pasaulyje (338)

Vilniuje įsikūrusi „ Northway Biotech “ pernai pranešė, kad kartu su šveicarais kuria...

Vilniuje atsidarė naujas traukos centras – tokio turgaus mums pavydės visos Baltijos šalys (258)

Gali būti, kad Vilnius nuo šiol turi naują madingiausią ir patraukliausią susitikimų vietą....

Po sunkios COVID-19 ligos kelias į sanatoriją – užvertas: dėl naujo Dulkio įsakymo susiklostė absurdiška situacija (177)

Praėjusį ketvirtadienį vilnietės Karinos tėvas po sunkios ir komplikuotos COVID-19 ligos buvo...

„Žalgiris“ artėja prie susitarimo su NBA patirties turinčiu amerikiečiu, žaidusiu ir Schillerio komandoje

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas ketvirtadienį užsiminė , kad klubas jau yra...

Lietuvė apie padėtį šalyje, kuri manė nugalėjusi koroną: situacija dramatiška, ligos atveju nebepadeda net pinigai išpardavė pasigamintas vakcinas (249)

Koronaviruso atvejų skaičiui Indijoje vis mušant rekordus, šalies valstijos skelbia atskirus,...

Pasiilgusiems kelionių žinia iš Briuselio: štai ką svarbu žinoti planuojantiems atostogas (37)

Turizmas yra vienas tų sektorių, kurį COVID-19 pandemija paveikė labiausiai, dėl to gali būti...

Moterys ir technologijos: šie startuoliai pandemijos akivaizdoje sulaukė išskirtinio investuotojų dėmesio (1)

Kadaise rizikos kapitalo bendruomenės laikyti pernelyg nišiniais ar rizikingais, šiandien, kai...

Renata išdavė paslaptį, kaip ypatingai gardžiai paruošti karką: tai grilio bomba, kurią kepsite dar ne kartą (24)

Ar kada valgėte karką , ruoštą pomidorų sultyse? Maisto entuziastė Renata Stužėnienė iš...

Joana Balčiuvienė | D+

Po 7 metų santuokos atsibudo: ką daryti, jei tas žmogus man net nepatinka

Gyveni gyveni su žmogumi, ir staiga matai: na, ne toks protingas, kaip kolega. Ir ne tokie pomėgiai...