aA
Opozicijos inicijuotame neeiliniame Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) posėdyje nuspręsta suburti darbo grupę, kuri peržiūrėtų Nacionalinio saugumo strategiją. Pasak komiteto narių, koronaviruso pandemija parodė, kad strategijoje nepažymėtos viruso sukeltos grėsmės nacionaliniam saugumui.
NSGK atkreipia dėmesį į koronaviruso keliamas grėsmes: siūlo pildyti Nacionalinio saugumo strategiją
© DELFI / Domantas Pipas

Konservatorius Laurynas Kasčiūnas teigia, kad Nacionalinio saugumo strategijoje reikia peržiūrėti klausimus, susijusius su valstybės rezervo stiprinimu, globalių prekybos grandinių peržiūra, epidemijų poveikiu nacionaliniam saugumui, bioterorizmu.

„Žinoma, tokį darbotvarkės klausimą turėjo įtraukti komiteto pirmininkas, o ne opozicija. Tai turėjo būti mūsų visų diskusija, ką darome su šiuo dokumentu. Šis dokumentas teikia gaires mūsų institucijoms, ruošiant valstybę nacionaliniam saugumui. Šiame dokumente nieko nėra apie viruso poveikį nacionaliniam saugumui.

Džiaugiuosi, kad VSD vadovybė jau pripažino, kad reikia medicininės žvalgybos (...) Bet reikia pagalvoti, kad tai kompleksinis dalykas. Jūs matote, kad viskas yra bendrame didžiuliame paveiksle. Mokslo vaidmuo, VSD vaidmuo, SST vaidmuo ir t.t. Jeigu mes rimtai žiūrime į nacionalinį saugumą, tai siūlau rimtai apie tai pagalvoti. Taip pat valstybės rezervo klausimas, Suomija buvo su priimtu valstybės rezervu, tai labai įdomu kaip jiems tai padėjo suvaldyti krizę. Tam tikrų apsaugos priemonių gamyba ir turėjimas šalia mūsų. Tai ar tai yra nacionalinio saugumo strategijos valdos ar nėra? Krizių valdymo sistema, ar ji tenkina mus? Ar mes turėjome iš anksto užsidegančias raudonas lemputes ir t.t. Galime diskutuoti, bet aš nemanau“, – teigė L. Kasčiūnas.

Konservatoriui pritarė ir socialdemokratų frakcijos narė Dovilė Šakalienė. Anot jo, epidemijų poveikis nepažymėtas strategijoje.

„Tikrai manau, kad bendrai sutarsime, jog atnaujinimo strategijai tikrai reikia. Pirmiausia turėtume įsivertinti, kokiose srityse tų atnaujinimų reikia ir su kuo mes turėtume pasitarti (...) Turėtume tartis su tam tikrais ekspertais priiminėdami sprendimus. Kalbant apie epidemijų poveikių nacionaliniam saugumui, ką minėjo Laurynas, (...) kuomet viskas persikėlė į nuotolinę erdvę, kibernetinio saugumo užtikrinimas tapo ypač aštriu klausimu. Šalia to yra iškilusios kitos grėsmės, kai pandemija panaudojama kaip galimybių langas labai aktyvioms dezinformacijos kampanijoms ir t.t. Mano pasiūlymas būtų sukurti vidinę darbo grupę komitete, kur galėtume gal ne viso komiteto laiko neskirdami, tiesiog pasigilinti ir pateikti pirminius pasiūlymus, kurias sritis reikia koreguoti. Atnaujinimo reikia“, – teigė D. Šakalienė.

G. Kirkilas: pokyčius turėtų inicijuoti prezidentas

TS–LKD partijos narys Arvydas Anušauskas pažymėjo, kad Krašto apsaugos ministerija turėtų imtis iniciatyvos organizuojant darbo grupę.

„Strategijų rašymas yra tarpinstitucinis dalykas, niekas to neginčija, tai ekspertai būtini. Kaip ir 2013 m., 2016 m., kai buvo keičiama nacionalinio saugumo strategija, tai institucijos atlieka vedantį vaidmenį, bet mes tame procese irgi dalyvaujame. Vedantį vaidmenį visuomet atlikdavo Krašto apsaugos ministerija. Siūlau priimti protokolinį sprendimą, NSGK vardu su siūlymu pradėti Nacionalinio saugumo strategijos papildymą, atsižvelgiant į būsimas ir išmoktas pamokas, atsižvelgiant į atskirų Seimo narių siūlymus, tiesiog pavesti KAM imtis iniciatyvos sudarant darbo grupę“, – A. Anušauskas.

Socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas tuo metu siūlė, kad strategijos keitimo iniciatorius turėtų būti ne KAM, o prezidentas Gitanas Nausėda.

„Manau, per mažai, kad kažkuri ministerija imtųsi. Manau, tai ir prezidento reikalas. Mes drąsiai galėtume pasakyti prezidentui, kad, pavyzdžiui, vienoje pirmųjų strategijų iniciatorius buvo Brazauskas, kad tai tiesioginė prezidento funkcija. Taip, galima bus visas žinybas įjungti. Tai kaip komitetas, manau, galime kreiptis į prezidentą, kad strategija turi būti atnaujinta, atsiradus naujiems iššūkiams ir panašiai. Tikrai nemanau, kad tai vienos KAM reikalas. Manau, tai prezidento reikalas būti iniciatoriumi“ , – teigė G. Kirkilas.

Komitetas nusprendė sudaryti darbo grupę Nacionalinio saugumo strategijos peržiūrai. Prie darbo grupės bus siūloma prisidėti ministerijų bei Prezidentūros atstovams bei saugumo ekspertams.
Paskutinį kartą Nacionalinio saugumo strategija buvo atnaujinta 2017 m. sausį.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Naujai viruso bangai rudenį reikia ruoštis jau dabar: modernios priemonės patikrai pasieniuose jau egzistuoja (218)

Atsižvelgiant į jau turimas žinias apie koronavirusą ir sezoniškumą, yra nemaža rizika, kad...

Koronavirusas Baltarusijoje: rizikuoja jau ne tik Lietuva, bet ir visa ES (234)

Iš pradžių Baltarusija neigė koronavirusą ir netgi juokėsi iš galimos pandemijos. Šiuo metu...

Ambicingame 6,3 mlrd. plane Lietuvai pasigedo kelių esminių akcentų: planuojame nubėgti maratoną, bet vos paeiname (90)

Finansų ministerijos pristatyme ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui plane iš viso...

Orai: atsitraukus lietui aplankys vasariška šiluma (7)

Antradienio naktį Lietuvoje savo pozicijas sustiprins aukšto atmosferos slėgio sūkurys. Debesų...

Vašingtono sprendimas – JAV antausis Maskvai ar dar vienas smūgis Europos kariniam saugumui (329)

Viena vertus, Vašingtonas aiškiai parodė Rusijai jos vietą. Kita vertus, tai rodo ir vis...

Veryga: karantiną bus siūloma pratęsti ir vasarą papildyta 15.15 (968)

Spaudos konferencijoje ministras Aurelijus Veryga sakė, kad karantiną bus siūloma pratęsti ir...

Viktoras Bachmetjevas

Esminiai dalykai: pokalbis su Algirdu Davidavičiumi: ką labiausiai pasaulyje norėtų pakeisti filosofas? (1)

Jūsų dėmesiui jau antroji atsinaujinusios laidos „ Esminiai dalykai “ dalis. Šį kartą...

Vilčių nugalėti koronavirusą teikia jau seniai sukurta vakcina (46)

Didelis sergamumas ir mirtingumas nuo tuberkuliozės . Tokiais liūdnais pasiekimais pasaulyje...

Veždama neįgalų tėvą namo 15-metė dviračiu numynė 1200 km (22)

15-metė Jyoti Kumari išvyko iš savo kaimo ir numynė dviračiu 1200 km, veždama ir neįgalų...

62-ejų Sharon Stone bėgantys metai – nė motais: filmų ikona gerbėjus lepina kadrais vien su bikiniu, nesivargina ir dėl grimo (58)

Amerikiečių aktorė, prodiuserė ir buvęs modelis Sharon Stone surado saulėtąją laikotarpio,...

|Maža didelių žinių kaina