aA
Pirmadienio rytą dalis mokytojų pradėjo streiką, reikalaudami peržvelgti naująjį etatinį atlyginimų skaičiavimo modelį. Streikas – neterminuotas, tad, anot jį organizuojančios profesinės sąjungos, viskas priklausys nuo derybų su ministerija.
Jurgita Petrauskienė
© DELFI / Domantas Pipas

Vilniuje prie streiko pirmadienio rytą prisijungė „Žemynos“ progimnazija, kurioje rinkosi streiko komitetas su Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininku Andriumi Navicku priešakyje.

Aštuntą ryto susirinkimą pradėjęs komitetas po valandos sulaukė ir Švietimo ir mokslo ministerijos atstovo vizito. Į progimnaziją atvyko ministrės Jurgitos Petrauskienės patarėjas Arminas Varanauskas, kuris atsakė į žiniasklaidos klausimus bei teigė ketinantis derėtis su streikuojančiais mokytojais.

A. Varanauskas teigė, kad ministerijos atstovai ketina aplankyti visas streikuojančias mokyklas. Tokių pirmadienio rytą buvo penkios, prie jų prisijungė ir vienas darželis.

Tiesa, jau rytoj streikuojančių mokyklų turėtų padaugėti, o per savaitę prie streiko turėtų prisijungti 79 ugdymo įstaigos.

Į progimnaziją atvykęs A. Varanauskas teigė, kad pati ministrė pirmadienį ugdymo įstaigų nelankys. Jis taip pat negalėjo pasakyti, kada ji prisijungs prie derybų su streikuojančiais mokytojais.

Neveiks 79 mokyklos ir darželiai: ministrė Petrauskienė streikuojantiems mokytojams laiko neranda
© DELFI / Karolina Pansevič

Tai, kad streikuojantys mokytojai ministrės J. Petrauskienės pirmadienį neišvys, patvirtino ir jos atstovė. Jos teigimu, ministrė šią savaitę ketina lankyti streikuojančias mokyklas, tačiau vizitai vis dar derinami.

Ir nors mokytojai J. Petrauskienės mokykloje neišvys – ją galės pamatyti į iškilmes Valdovų rūmuose susirinkę asmenys. Pirmadienio popietę ministrė lankysis Vidaus reikalų ministerijos rengiamoje šventėje, skirtoje ministerijos šimtmečiui paminėti.

J. Petrauskienės atstovės teigimu, šio vizito ministrė neatsisakė, nes jis suplanuotas jau prieš kelias savaites.

Papildyta: Po to, kai straipsnis buvo išpublikuotas, ministrės atstovė susisiekė su DELFI ir patikslino, kad ministrė minėtame renginyje Valdovų rūmuose nedalyvaus.

Streikuojantys mokytojai reikalauja peržiūrėti etatinį modelį

„Mes norime pasakyti, kad mes pirmi, mes nebijome, todėl drąsiai junkitės prie mūsų. Streikuokite, dejuoti užtenka“, – kalbėjo Vilniaus „Žemynos“ progimnazijos mokytoja Jurgita Kiškienė, drąsindama kolegas jungtis ir įvardijo, kad pagrindinis reikalavimas – iš naujo persvarstyti naują apmokėjimo sistemą.

Mokytoja teigė, kad naujoji sistema yra tokia, kad atlyginimas gali nuolat kisti, jei tik bus deramasi. Derybomis ji teigė pasiekusi ir tai, kad už pasiruošimą pamokoms mokama 45 proc. kontaktinių valandų atlygio. Mokytojos teigimu, kai kuriose mokyklose šis procentas kur kas mažesnis.

„Derybos, derybos ir derybos – kaip kam pasiseks. Ir vadovas tampa priešu, ir mokytojai supriešinami“, – teigė mokytoja.

Mokytoja Jurgita Kiškienė
Mokytoja Jurgita Kiškienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Streiką organizuojančios Lietuvos Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LDŠPS) pirmininko Andriaus Navicko teigimu, streikuoti buvo nuspręsta todėl, kad Švietimo ir mokslo ministerija jau metus laiko nekreipia dėmesio į jų reikalavimus ir nesileidžia į derybas. „Mes reikalavimus esame įteikę praeitų metų lapkričio 22 dieną, – įvardijo A. Navickas. – Buvome priversti skelbti streiką, nes ministerija neina į derybas.“

Tiesa, A. Navickas teigė, kad mokytojai streikuoja ne dėl mažų atlyginimų. „Gaila, kad jie (ministerija – DELFI) nesupranta problemos. Visų pirma sistema yra neteisinga. Pavyzdžiui, anglų kalbos mokytoja „Žemynos“ progimnazijoje uždirba daug daugiau nei mokytoja Martyno Mažvydo progimnazijoje, nors dirba su tuo pačiu vaikų skaičiumi, atlieka tą patį darbą, taip pat ruošiasi, o skirtumas – didelis“, – teigė pirmininkas.

Į progimnaziją šiek tiek po devintos valandos atvyko ir Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas. Jis teigė, kad mokymosi procesas dėl streiko nenutrūko, o situaciją vadina ne sistemine, o epizodine. Esą streikuoja vos kelios mokyklos, todėl jis teigia, kad tai - kelių mokyklų bendruomenių problema.

Tiesa, A. Navickas teigia, kad prie streiko per kelias dienas planuoja prisijungti iš viso 79 ugdymo įstaigos, nors A. Varanauskas teigia tokių duomenų neturintis. Esą dokumentus streikui yra suruošusios vos 26-17 mokyklos. A. Varanausko teigimu, tai labai nedidelė visų ugdymo įstaigų Lietuvoje dalis.

A. Varanauskas streiką laiko normaliu demokratinės valstybės požymiu: „Kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę streikuoti“.

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas
Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

Ar streiko organizatorių reikalavimai pagrįsti? „Turime su jais (pedagogais – DELFI) kalbėtis ir klausytis. To ir atvažiavome. Kad etatinis mokytojų apmokėjimas ir finansavimo tvarka gali ir turi būti taisoma, mes esame apie tai kalbėję ir matome labai konkrečius dalykus, kuriuos ketiname dar iki šių kalendorinių metų pabaigos pataisyti, bet iš principo pati sistema „stovi“ ant teisingų bėgių, todėl bandome fokusuotis į kiekvienos mokyklos konkrečią situaciją“, – teigė A. Varanauskas ir pridūrė, kad didžiojoje dalyje mokyklų situacija esą yra gera, nors neslėpė, kad kai kuriose vis dar nėra pasirašytos naujos sutartys.

Pasidomėjus, kiek gali trukti streikas ir ką daryti tėvams, kurie neturi, kur dėti vaikų, ministrės patarėjas teigė, kad problema nėra tokia didelė, o pamokos esą vyksta, nors aštuntą ryto į progimnaziją atėję vaikai buvo nuvesti į aktų salę, kur buvo paruoštas projektorius filmui rodyti.

Neveiks 79 mokyklos ir darželiai

Pirmadienį Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) reikalavimams pritariančių mokyklų ir darželių darbuotojai pradeda neterminuotą streiką, prie kurio prisijungs 79 įstaigos.

Kaip Eltai sakė LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas, streike dalyvaujantys švietimo darbuotojai neves pamokų, jiems nereikės eiti į darbą.

A. Navicko teigimu, streiką rengti privertė valdžios nenoras derybų keliu spręsti problemų dėl mokytojus žeminančios naujos darbo apmokėjimo sistemos, kuri įgyvendinama chaotiškai jai tinkamai nepasirengus. Dėl to mokyklose jau trečias mėnuo tvyro chaosas ir nežinomybė, bendruomenės supriešintos, o visa tai žlugdo ugdymo procesą.

„Švietimo ir mokslo ministerija dar vis neketina taisyti savo klaidų, o planuoja keliones po Lietuvą į streikuojančias mokyklas aiškintis situacijos. Matant tai, kad jau dabar yra 79 švietimo įstaigos, kurios jungiasi į streiką ir kiekvieną dieną jų skaičius vis auga, Švietimo ir mokslo ministeriją tikslinga būtų pervadinti ne tik į sporto, bet ir į turizmo ministeriją“, - teigia LŠDPS pirmininkas.

Pasak A. Navicko, Vyriausybė, manipuliuodama įvairia statistika, klaidina visuomenę, kad mokytojų atlyginimai pakilo net 117 eurų.

LŠDPS primena, kad Švietimo ir mokslo ministerija nuolat tvirtino, jog kelti mokytojų atlyginimus niekada nebuvo naujojo darbo apmokėjimo modelio tikslas. Kadangi darbo užmokesčio koeficientai nebuvo didinti, išaugus darbo krūviui atlyginimai pakilo vos keliais eurais. Tokį „padidėjimą“ mokytojai vadina žeminamu, o ministerijos skleidžiama informacija apie neva žymiai išaugusias algas tik skatina mokyklas dar aktyviau jungtis prie streiko.

Reikalavimus dėl netinkamai rengiamo naujojo darbo užmokesčio modelio LŠDPS iškėlė dar prieš metus įvykusiame suvažiavime. Šių metų gegužės mėnesį LŠDPS surengė ir įspėjamąjį streiką, tačiau, pasak streiko organizatorių, reforma vis tiek priimta buldozerio principu, neatsižvelgus į jokius argumentus.

„Iš esmės ydinga reforma, ką mes matėme nuo pat pradžių, ir negali būti įgyvendinama sklandžiai. Bet ministerija neprisiima atsakomybės, nekeičia susidariusios padėties bei toliau pirštu rodo į savivaldybes, mokyklų vadovus ir pačius mokytojus, taip kenkdama, visų pirma, vaikams, kuriems nutrūksta ugdymo procesas. Todėl pradedame streiką ir streikuosime tol, kol bus priimti sprendimai padėtį keisti“, - sako LŠDPS vadovas.

LŠDPS reikalauja nedelsiant atsisakyti absurdiškos darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos ir įdiegti etatinį modelį, kuriame vienam etatui sudaryti būtų ne daugiu kaip 18 kontaktinių valandų ir 18 val. skirta kitiems darbams. Taip pat - pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 20 proc. bei mažinti vaikų skaičių klasėse.

Streike dalyvaujantys mokytojai neves pamokų, jiems nereikia eiti į darbą.

LŠDPS paskelbė mokyklų, kuriose vyks neterminuotas streikas, sąrašą.

Nuo lapkričio 12 dienos streikuos Vilniaus Žemynos progimnazija, Klaipėdos lopšelis-darželis „Želmenėlis“, Panevėžio rajono Velžio gimnazija, Kalvarijos gimnazija, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija, Kuršėnų Pavenčių mokykla - daugiafunkcis centras.

Nuo antradienio neterminuotą streiką pradės Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokykla, Panevėžio r. Paįstrio Juozo Zikaro gimnazija, Panevėžio rajono Smilgių gimnazija, Raseinių rajono Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazija, Švenčionių pradinė mokykla, Panevėžio rajono Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazija.

Nuo lapkričio 14 dienos streikuos Marijampolės Jono Totoraičio progimnazija, Panevėžio rajono Naujamiesčio gimnazija, Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazija, Kaišiadorių Žiežmarių gimnazija, Vilniaus lopšelis-darželis „Aušrelė“, Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazija, Skuodo Bartuvos progimnazija, Šaulių rajono Meškuičių gimnazija, Šiaulių rajono Kuršėnų Stasio Anglickio mokykla, Kaišiadorių rajono Žaslių pagrindinė mokykla.

Nuo lapkričio 15 dienos prie streiko prisijungs Panevėžio „Šaltinio“ progimnazija, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokykla, Panevėžio muzikos mokykla, Panevėžio rajono Ramygalos gimnazija, Šiaulių Centro pradinė mokykla, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija, Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazija, Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazija.

Nuo lapkričio 16 dienos streikuos Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinė mokykla, Panevėžio „Vyturio“ progimnazija, Vilniaus lopšelis-darželis „Drevinukas“, Vilniaus lopšelis-darželis „Lakštingala“, Vilniaus Simono Daukanto progimnazija, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija, Klaipėdos „Gilijos“ pradinė mokykla, Klaipėdos „Vyturio“ gimnazija.

Nuo lapkričio 19 dienos neterminuotas streikas planuojamas Klaipėdos Vydūno gimnazijoje, Panevėžio Saulėtekio progimnazijoje, Panevėžio lopšeliuose-darželiuose „Vyturėlis“, „Vaikystė“, „Voveraitė“, Visagino Česlovo Sasnausko menų mokykloje, Alytaus Dzūkijos pagrindinėje mokykloje, Visagino Atgimimo gimnazijoje, Visagino „Žiburio“ pagrindinėje mokykloje, Švenčionių progimnazijoje (patikslinta: su DELFI susisiekė progimnazijos atstovai, kurie teigė, kad prie streiko prisijungs tik keturi šios progimnazijos mokytojai ir pabrėžė, kad ugdymas šioje gimnazijoje vyks įprasta tvarka) , Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje, Panevėžio Vilties progimnazijoje, Zarasų meno mokykloje, Klaipėdos „Žemynos“ gimnazijoje, šio miesto „Smeltės“, „Verdenės“, Gedminų, Liudviko Stulpino progimnazijose, Klaipėdos „Vėtrungės“ gimnazijoje, Klaipėdos laivininkų mokykloje, „Versmės“, „Santarvės“ progimnazijose, Kėdainių šviesiojoje gimnazijoje, Marijampolės Sasnavos pagrindinėje mokykloje, Kaišiadorių meno mokykloje.

Nuo lapkričio 20 dienos streikuos Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazija, Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinė mokykla, Raseinių Šaltinio progimnazija, Vilniaus Jono Pauliaus II progimnazija, Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazija, Elektrėnų „Versmės“ gimnazija, Pagėgių sav. Piktupėnų pagrindinė mokykla, nuo lapkričio 21 dienos - Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazija, Kaišiadorių lopšelis-darželis „Žvaigždutė“, o nuo lapkričio 22 dienos - Raseinių meno mokykla, Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazija, Šakių rajono Griškabūdžio gimnazija, Alytaus Jotvingių gimnazija.

Nuo lapkričio 23 dienos streikas planuojamas Alytaus Putinų gimnazijoje, Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijoje ir Alytaus Panemunės progimnazijoje.

Mieli mokytojai, mokiniai ir jų tėvai, jei norite išsakyti savo nuomonę apie streiką, rašykite laiškus ir siųskite adresu pilieciai@delfi.lt su prierašu „streikas“.

Streikas Vilniaus progimnazijoje:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ultimatumas Lietuvai: nesusipratimų virtinė ir keistos pasekmės sugriovė seną mitą (7)

Šimtmečius gyveno kaip vyras su žmona. Buvo visko – ir barnių, ir susitaikymų. Tačiau staiga...

Prieš mažametį galimai smurtavusiai motinai gali tekti kalėti 5 metus (82)

Kauno apylinkės teisme – prieš mažametį vaiką, kaip įtariama, smurtavusios Evelinos...

Specialistai įspėja: net nežinodami ant stalo galite turėti nuodų (19)

Ši medžiaga, nors ir natūralus aplinkos teršalas, yra kancerogenas , galintis sukelti žmogui...

Išnarstė e.sveikatos sistemą: kelerius metus nejudintas problemas atiduoda prokurorams (137)

Registrų centras atlikęs e. sveikatos sistemos auditą dėl galimai neteisėtų veiksmų ir dėl...

Iš visos Lietuvos atvažiuoja apžiūrėti vilkaviškiečių šeimos papuošto namo: antro tokio tikrai nėra (11)

Galima pamanyti, kad šiuose namuose įsikūręs pats Kalėdų senelis. DELFI redakciją pasiekė...

Išžaginimu įtariamas „Alfa vyras“ Airinas išleistas iš kalėjimo (182)

Išžaginimu ir santykiavimu su nepilnamečiu asmeniu įtariamas Airinas Arutiunianas – laisvėje....

Rusijos diplomatija: siūlo pasirašyti taikos susitarimą ir tuo pat metu stato naujas kareivines ginčytinose salose (125)

Rusija pastatė kareivinių savo kareiviams ginčijamoje salų grandinėje netoli Japonijos, o...

Darbas prieš šventes: trumpesnė darbo diena, o viršvalandžiai – tik darbuotojui sutikus (4)

Šiuo prieššventiniu laikotarpiu darbų apimtys ir tempai auga, iki metų galo skubama užbaigti...

Veiksmingas būdas prailginti jaunystę: nieko nekainuoja ir nereikalauja pastangų (1)

„ Veido mankšta “ skamba truputį keistai... O, pasirodo, mankštinti veido raumenis yra tiek pat...

Aiškėja daugiau detalių apie Naujosios Zelandijos piliečių įvaikinamą kaunietę: įsivaikinti mergaitės niekas nenorėjo (794)

Aiškėja daugiau detalių apie vakar Lietuvoje pasklidusią informaciją dėl dešimtmetės...