Kaip žinoma, praėjusį penktadienį LSDP atstovai Seime nusprendė paremti D. Grybauskaitės veiklos tyrimą, jeigu toks būtų organizuojamas.

G. Paluckas sako, kad frakcija ir partijos valdyba bendrame posėdyje priėmė vieningą sprendimą. Vis dėlto dar iki šio sprendimo G. Paluckas viešai buvo išreiškęs skeptišką nuomonę dėl prezidentės laiškų „tyrinėjimo“.

„Mano pozicija buvo atsakas į nelabai adekvačius Ramūno Karbauskio pareiškimus, kad jam butų įdomu sužinoti kitų Seimo narių susirašinėjimų su prezidente turinį. Tai, mano galva, akivaizdus teisės į privatų susirašinėjimą pažeidimas“, – aiškina G. Paluckas.

Jo teigimu, visiems šiems dalykams išsiaiškinti turi būti teisinis pagrindas, o tokiu pagrindu gali būti Seimo komisija.

G. Paluckas nenori, kad komisija taptų santykių suvedinėjimo instrumentu, asmeniškumų išraiška tarp Gabrieliaus Landsbergio ir R. Karbauskio.

„Bet šioje vietoje situacija kiek kita – nežinia, priklausomai nuo to, kur nuvestų tyrimas ir ką parodytų, kokį gilesnį turinį atskleistų, Lietuvos politinei sistemai tai būtų milžinišką įtaką turintis įvykis ir faktas. Dėl šios priežasties mes iš principo pritariame, kad reikia išsiaiškinti, nes nežinojimas ir netikrumas negali kabėti ore, tuo labiau, kad pati prezidentė savo komentaruose labai įdomiai ir dviprasmiškai vis pasakoja – aš viską žinau, aš dar per mažai parašiau. Mums tai, tiesą sakant, kelia nerimą“, – dėstė G. Paluckas.

Antra priežastis, kodėl politikas pritaria tyrimui – moralinė. „Šalies prezidentė, ilgą laiką visiems kėlusi ir taikiusi labai aukštus moralinius standartus, ir pati buvusi tuo standartų švyturiu – vis tik susirašinėjimų turinys parodė, kad D. Grybauskaitė, kaip pati mėgdavo sakyti, nedalyvauja politinėse intrigose, vis tik dalyvavo ir, matyt, dalyvauja, ir pakankamai intensyviai“, – aiškino G. Paluckas.

Spaudimo žiniasklaidai neįžvelgia, kerštauti nesiruošia

LSDP posėdyje aptarti atvejai, kada šalies vadovės laiškuose minėti socialdemokratai. Pavyzdžiui, D. Grybauskaitė neigiamame kontekste yra pasisakiusi apie parlamentarą Julių Sabatauską, neva šis su kažkuo susitikinėjo ir bandė daryti įtaką generalinio prokuroro skyrimui. Taip pat prisiminti pasisakymai buvusio krašto apsaugos ministro Juozo Oleko atžvilgiu.

Vis dėlto, sako partijos pirmininkas, šie asmeniškumai gerokai išblėsę – komisija nebūtų santykių aiškinimasis.

Bendrai vertindamas D. Grybauskaitės susirašinėjimus su E. Masiuliu, G. Paluckas sako, kad už tai nėra „jokios teisinės atsakomybės, tikrai nėra jokios apkaltos galimybių“.

„Kalbame tik apie atskleisto turinio autentiškumą ir tai, kas buvo įvardinta – politinių intrigų ar dalyvavimo skiriant, neskiriant vieną ar kitą pareigūną, aplinkybes. Bet tame turinyje, kuris atskleistas, tikrai nematau nei teisinės atsakomybės, nei apkaltos. Dažnas samprotauja apie kažkokį spaudimą žiniasklaidai, bet ši traktuotė iš labai labai toli pritempiama. Kiekvienas politikas, kaip ir valstybės vadovai, nori pozityviai atrodyti žiniasklaidos prožektorių šviesoje. Be to, jeigu yra valstybinės reikšmės ar svarbos dalykai, politinės iniciatyvos ar projektai, pareigūnų skyrimai, ir kai matoma, kad vyksta trikdžiai, organizuojamos įvairios viešųjų ryšių akcijos, atkreipti į tai dėmesį nematau nieko bloga“, – šalies vadovės laiškus E. Masiuliui linkęs pateisinti LSDP lyderis.

Jo nuomone, rimtesnis pagrindas vertinti situaciją būtų, jeigu išaiškėtų kitų aplinkybių, pavyzdžiui, kad koncerno „MG Baltic“ žmonės lankėsi Prezidentūroje.

DELF primena, kad apie prezidentės veiklos tyrimą valdantieji prakalbo šią savaitę, „Lietuvos rytui“ paviešinus D. Grybauskaitės ir kaltinamuoju „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje tapusio buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio E. Masiulio susirašinėjimą elektroniniais laiškais.

Kaip teigiama, 2014-2016 metais vykęs šių politikų susirašinėjimas, prezidentei siunčiant žinutes iš el. pašto tulpes@lrpk.lt, atskleidžia ne pačius gražiausius Lietuvos politinio gyvenimo užkulisius. Paskelbtos laiškų ištraukos sudaro įspūdį, neva šalies vadovė prašė E. Masiulio „perduoti linkėjimus“ koncerno „MG Baltic“ prezidentui Dariui Mockui, kad šis „patrauktų savo skaliką“. Iš konteksto galima suprasti, kad kalbama apie LNK televizijos žurnalistą Tomą Dapkų, kuris esą rinko duomenis apie prezidentės siūlytą trečiąjį kandidatą į generalinius prokurorus Evaldą Pašilį.

Prezidentė teigia negalinti patvirtinti skelbiamo susirašinėjimo autentiškumo, nes laiškai neišliko Prezidentūros laikmenose.

Kaip trečiadienį BNS sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovė „valstietė“ Agnė Širinskienė, prezidentės ir E. Masiulio elektroniniuose laiškuose aptarinėjamos generalinio prokuroro skyrimo aplinkybės, linkėjimai D. Mockui galėtų tapti parlamentinio tyrimo objektu, ir apie tai bus diskutuojama valdančiojoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijoje.

LVŽS lyderis R. Karbauskis kalba, kad šiame kontekste gali būti pasidomėta ne tik prezidentės susirašinėjimu su E. Masiuliu, bet ir su kitais oficialiais asmenimis, siekiant pamatyti „visą vaizdą“. Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį sakė, kad paviešintuose prezidentės laiškuose galima įžvelgti spaudimą žiniasklaidai bei kritikams, tačiau tai nėra pagrindas kalbėti apie apkaltą šalies vadovei.