Sveikatos apsaugos ministerija pritaria siūlymui apmokestinti nesveiką maistą - traškučius, vaisvandenius ir energinius gėrimus.
© Shutterstock nuotr.

Tokį siūlymą kuris esą leistų neįvesti automobilio mokesčio, pateikė Seimo narys konservatorius Kęstutis Masiulis.

„Seimo narys K. Masiulis kreipėsi į mus pateikdamas tokį sumanymą diskutuoti dėl energinių gėrimų ir traškučių apmokestinimo didesniu mokesčiu. Vertinant visuomenės sveikatos požiūriu - tai iš tiesų pasiūlymas rimtas ir svarstytinas, todėl mes pateikėme savo teigiamą išvadą kaip ministerija“, - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Pasak ministro, į Vyriausybę kol kas šiuo klausimu nesikreipta, tačiau, jei šis klausimas Ministrų Kabinetą pasieks, bus diskutuotinas.

V. P. Andriukaitis pabrėžė, kad visuomenės sveikatos specialistų požiūriu energinių gėrimų ribojimas būtinas - kofeinas, taurinas ir kitos medžiagos daro neigiamą įtaką sveikatai. Dėl to nesveiko maisto apmokestinimas- svarstytinas, o ribojimas būtinas.

Sveikatos apsaugos ministras priminė, kad didžiojoje dalyje Europos Sąjungos valstybių, Jungtinėse Amerikos Valstijos yra labai daug nutikusių asmenų, vartojančių vadinamąjį "greitą maistą".

„Kyla baisios pasekmės toliau, didelės galimybės susirgti vėžiu, diabetu, širdies kraujagyslių ligomis. Visuomenės sveikatos požiūriu, tikrai svarstytina, kokie mechanizmai turėtų būti. Tikrai reikėtų svarstyti įvairiais aspektais. Mes sveikiname šią iniciatyvą ir manome, kad Seime galėtų būti apie tai diskutuojama, Seimas galbūt galėtų suformuoti darbo grupę, kuri plačiau panagrinėtų tuos aspektus. Mes tokiai iniciatyvai pritartume“, - neabejojo ministras.

ELTA jau skelbė, kad K. Masiulis paprašė Seimo valdybos iš visų partijų sudaryti darbo grupę, kuri parengtų įstatymo pataisas papildomam nesveiko maisto apmokestinimui - traškučiams, limonadams ir energiniams gėrimams. Tai leistų neįvesti automobilio mokesčio.

„Seimas neturėtų nusišalinti ir pateikti alternatyvą Vyriausybės planams apmokestinti automobilius. Transporto priemonių mokestis yra socialiai neteisingas, labiausiai skriaudžia mažas pajamas gaunančius žmones ir visuomenėje vertinamas labai neigiamai. Automobiliai žmonėms reikalingi kaip susisiekimo, darbo ir laisvalaikio priemonė - tai nėra prabanga, todėl jų apmokestinimas yra paprastas lupikavimas. Ar išmokėjus kompensacijas toks mokestis būtų atšauktas? Tikrai ne. Politikai, būdami opozicijoje, kritikuoja, o tapdami valdančiaisiais - siūlo šį mokestį. Tai smukdo pasitikėjimą visa politine sistema, atskirais politikais ir partijomis. Dėl mokestinių pokyčių būtų geriausia susitarti visoms politinėms partijoms, ir tam geriausia vieta yra Seimas“, - sako parlamentaras.

Vyriausybė pasiūlė kompensuoti pensijas apmokestinant šalies automobilius atsižvelgus į variklio tūrį nuo 90 iki 590 Lt.

Kaip alternatyvą automobilių mokesčiui Seimo narys siūlo mokesčius nesveikam maistui.

Pasak jo, nesveiko maisto mokesčiai galioja arba juos ketinama įvesti Latvijoje, Suomijoje, Danijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Rumunijoje.

„Visiškai kitoks yra nesveiko maisto mokestis. Jeigu žmonės nenorės jo mokėti, nepirks tokio maisto, o iš to laimėtų ir pats žmogus, ir sveikatos apsaugos sistema. Užtektų 25 centais apmokestinti pakelį traškučių, butelį limonado ir skardinę energinio gėrimo, kad galima būtų tikėtis apie 71 mln. litų, kurių pakaktų šių metų planams kompensuoti pensijas“, - teigia K. Masiulis.

Skaičiuojama, kad kiekvienais metais Lietuvoje suvalgoma apie 40 mln. pakelių bulvių traškučių, išgeriama apie 217 mln. litrų vaisvandenių, apie 5,5 mln. litrų energinių gėrimų. 68 proc. tai suvartojančiųjų - paaugliai. Nesubalansuotas šių produktų vartojimas skatina sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, vėžį, nutukimą, cukrinį diabetą ir kitas ligas.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (86)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (90)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (4)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (23)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

NATO pareigūnas: JAV saugumui grėsmę kelia Trumpo pasisakymai (4)

Šalys, kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas prieš kelias dienas...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (199)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (56)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Kate Middleton per savo vestuves dėvėjo ir kitą, ne mažiau įspūdingą suknelę: ją matė tik išrinktieji (3)

Kas galėtų pamiršti tą ypatingą akimirką, kai tada dar būsimoji Kembridžo kunigaikštienė...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (195)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Tarp 12 baisiausių pasaulio pastatų – Vilniuje esanti prokuratūra (16)

Architektūra gali būti įkvepianti, atskleidžianti žmonijos ar Dievo galybę, rodanti...