aA
Buvusi Seimo narė, teisėja Neringa Venckienė Čikagos priemiestyje su sūnumi penkerius metus gyveno nesislapstydama. Čia ji įsigijo nuosavą būstą, ėmėsi verslo.
Crystal Lake miestas
© wikipedia

Nors dar 2013 m. gegužės 10 dieną Lietuvos teisėsauga paskelbė N. Venckienės paiešką, panašu, kad svetur 46-erių moteris savęs pernelyg nevaržė.

Miestas prisistato kaip gera vieta gyventi

Kaip rašoma N. Venckienės advokatų dokumente teismui, ginčijančiame ekstradicijos būtinybę, nuo 2013 m. balandžio ji su sūnumi gyveno Crystal Lake rajone, Čikagos šiaurinėje dalyje, Ilijonaus valstijoje. Būtent čia N. Venckienė turi ir nuosavą namą.

Crystal Lake yra didžiausias McHenry apygardos miestas, kurio plotas siekia 51,85 km² (panašiai kaip Panevėžio). Čikagą ir aptariamą vietovę skiria apie 50 mylių (80 km).

2016 m. Crystal Lake gyvena kiek daugiau nei 40 tūkst. asmenų (panašiai tiek, kiek šiuo metu gyvena Marijampolėje), viešai skelbiamas ir šio miesto šūkis – „Gera vieta gyventi“ („A good place to live“).

Oro temperatūra – panaši į Čikagos. Karščiausiu mėnesiu laikoma liepa, kai gali šilti iki 35 laipsnių, žiemą temperatūra retai kada krinta 18 laipsnių žemiau nulio.

Šiame rajone yra net dešimt pradinių, trys vidurinės, kelios aukštosios mokyklos. Leidžiamas ir vietinis laikraštis, yra dvi vietinės radijo stotys. Dauguma gyventojų lankosi bažnyčioje, giriamasi vietos parkais, kultūrinėmis erdvėmis.

Atstumas nuo Crystal Lake iki Čikagos
Atstumas nuo Crystal Lake iki Čikagos
© Google Maps

Dauguma gyventojų – susituokusios poros, trečdalis augina vaikus

Kalbant apie miesto demografinę struktūrą, 2010 m. duomenimis, 90,2 proc. gyventojų yra baltaodžiai, vos 1 proc. – afroamerikiečiai.

Miesto atstovai skaičiuoja, kad 39,2 proc. gyventojų augino nepilnamečius vaikus, vidutinis namų ūkis sudarė 2,81, o vidutinis šeimos dydis – 3,31 asmens. Dauguma gyventojų šiame rajone – susituokusios poros (58,9 proc.).

Vaikai sudaro maždaug 28 proc. mieste gyvenančių asmenų, jaunuoliai nuo 18 iki 24 m. – 8 proc., suaugusieji nuo 25 iki 44 m. – 26 proc., nuo 45 iki 64 – 28 proc., 10 proc. gyventojų buvo vyresni nei 65–erių metų amžiaus.

Medianinis gyventojų amžius – 37–eri metai. 100-ui moterų, skaičiuojama, tenka 97,6 vyro.

Crystal Lake miestas
Crystal Lake miestas
© wikipedia

Gyvena iš smulkiojo verslo

Medianinės namų ūkio pajamos čia siekia 78,311 tūkst. dolerių per metus, šeimos pajamų medianinis vidurkis – 91,870 tūkst. dolerių per metus. Vos 5 proc. šeimų ir 6,2 proc. vienišų gyventojų 2010 m. atsidūrė žemiau skurdo ribos.

Crystal Lake ekonomika yra decentralizuota, mieste nėra sunkiosios pramonės, nė viena kompanijų neišsiskiria kaip pagrindinis darbdavys.

Vietiniai gyvena iš mažmeninės prekybos, lengvosios pramonės ir maitinimo sferos verslo. Taigi klesti mažos, specializuotos vietinės parduotuvėlės, įvairios paslaugas teikiančios įmonės, kavinės.

Barringtono traukinių stotis
Barringtono traukinių stotis
© wikipedia

Vadovavo nuosavam verslui

Panašu, tokiu keliu pasuko ir pati N. Venckienė. DELFI turimais duomenimis, vos už 22 min. kelio nuo Crystal Lake esančiame Barringtono miestelyje ji vadovavo gėlių parduotuvei.

2010 m. duomenimis, šiame miestelyje gyveno vos 10 tūkst. gyventojų. Jis pristatomas kaip vienas turtingiausių apylinkėse.

Barringtone gausu įvairiausių gėlių parduotuvių, tad sudėtinga tiksliai pasakyti, kurioje jų dirbo ir kuriai vadovavo N. Venckienė.

Ji turi leidimą dirbti JAV, kuris galioja iki 2019 m. 2019 m. liepą turi būti svarstomas N. Venckienės prašymas dėl suteikti politinį prieglobstį JAV.

Barringtone esančios gėlių parduotuvės
Barringtone esančios gėlių parduotuvės
© Google Maps

Glaudėsi ir rėmėjos namuose

2018 m. sausio 24 d. JAV teisėjo pasirašytame dokumente taip pat nurodomas ir konkretus adresas, kur galima rasti N. Venckienę – 3813 Tulip Street, Crystal Lake, IL.

Tiesa, dar prieš kelerius metus internautai atkapstė, kad šio namo savininkė – ne N. Venckienė, o Vilija Ball. Psichologijos mokslų daktare prisistatanti moteris yra žinoma Lietuvoje ir Amerikoje dėl N. Venckienę remiančios veiklos, ji dalyvavo ne viename pikete, yra skelbusi savo komentarus žiniasklaidoje.

Dar 2016 m. publicistas Anatolijus Lapinskas DELFI portale išnagrinėjo, kad vienos žinomiausių ir patikimiausių Amerikos žmonių paieškos sistemos adresu www.whitepages.com įrašius pavardę Neringa Venckiene, netgi nenurodžius JAV valstijos ar miesto, pamatysime, kad ji gyvena Crystal Lake miestelyje, Illinois valstijoje. Nurodomas ir tikslus adresas: 3813 Tulip St Crystal Lake IL 60014-2353.

Crystal Lake miestas
Crystal Lake miestas
© wikipedia

Pasikeitė ir išvaizda

DELFI primena, kad redakciją pasiekė dokumentai, susiję su N. Venckienės byla. Jai stojus prieš JAV teismą dėl ekstradicijos, imti viešinti ir duomenys, atskleidžiantys įtariamosios gyvenimo Amerikoje detales.

Liudininkų teigimu, per šiuos metus pasikeitė ir N. Venckienės išvaizda – plaukai esą gerokai ilgesni, nei buvo prieš tai, siekia pečius.

Rašte aiškinama, kad N. Venckienė esą yra pasiryžusi atiduoti pasą, ką galima traktuoti kaip pasižadėjimą neišvykti iš šalies. Advokatai tikina, kad įtariamoji gali užstatyti net savo namą, kad būtų paleista už užstatą. Ji neva turi draugų, kurie žada pasielgti taip pat.

Tiesa, jos sūnus Karolis Venckus viešai jau kreipėsi ir finansinės pagalbos.

Dokumente taip pat primenama, kad Lietuvoje ji įgijo teisinį išsilavinimą, dirbo teisėja, buvo išrinkta į Seimą, tad neva nėra pagrindo ginamu asmeniu nepasitikėti.

Crystal Lake viešasis transportas
Crystal Lake viešasis transportas
© wikipedia

Aiškina, kad Lietuva apie jos buvimo vietą žinojo nuo 2013 m.

N. Venckienės advokatai tikina, kad Lietuva jai reiškia nepagrįstus kaltinimus, pareigūnai ją esą šmeižia, piktnaudžiauja užimama padėtimi. Neva akivaizdu, kad visas aptariamas reikalas yra politinis susidorojimas, joks minimas N. Venckienės elgesys JAV esą nebūtų traktuojamas kaip įstatymo pažeidimas.

Advokatai aiškina, kad N. Venckienė negali būti įtraukiama į „rizikos grupę“, tad neva nėra pagrindo apriboti jos laisvę. Jų teigimu, Amerika pastaraisiais metais tapo jos ir jos sūnaus namais.

Maža to, Lietuva neva nuo 2013 m. žinojo apie jos buvimo vietą, tačiau iki 2015 m. nedarė nieko. Neva jei pagrindas būtų buvęs, N. Venckienės arešto orderis būtų išduotas anksčiau.

Dėstydami tokius argumentus, advokatai teismo prašo įvertinti prašymo dėl ekstradicijos pagrįstumą.


Orderis išduotas prieš dvejus metus

Remiantis teismo dokumentais, arešto orderis N. Venckienei iš tiesų išduotas tik 2015 m. rugsėjo 17–ąją Kauno miesto apylinkės teismo.

Dokumentuose taip pat nurodoma, kad aptariamas asmuo įtariamas keliomis nusikalstamomis veikomis – nuo neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo, persekiojimo, trukdymo antstolio veiklai, teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo, fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo, pasipriešinimo valstybės tarnautojui iki būrimosi į organizuotą grupę, nusikalstamą susivienijimą.

Patikslinama, kad 2010 m. N. Venckienė kartu su teta Audrone Skučiene subūrė žmones, turėdama siekį neteisėtai rinkti informaciją apie asmenis, kuriuos įtarė esant pedofilais. Šis judėjimas esą buvo pavadintas „pasipriešinimo stovykla“.

Suimta vasario viduryje

2018 m. sausio 24 d. JAV teisėjo pasirašytame dokumente taip pat nurodomas adresas, kur galima rasti N. Venckienę.

Įspėjama, kad įtariamoji gali bėgti ir slėptis, jei sužinos, kad yra ieškoma JAV pareigūnų.

Tiesa, nepraėjus nė mėnesiui – 2018 m. vasario 13–ąją – N. Venckienė jau stovėjo prieš vienos apygardos Ilinojaus valstijos teismo teisėją.

LR Generalinė prokuratūra apie N. Venckienės suėmimą pranešė vasario 22 dieną. Anot prokuratūros atstovų, tuomet JAV pradėtas įtariamosios ekstradicijos į Lietuvos Respubliką teisminis procesas.

N. Venckienė suimta Lietuvos prašymu, prokurorai ją įtaria dėl trylikos Baudžiamojo kodekso straipsnių pažeidimo.

Grąžinimas į Lietuvą atidėtas dėl kuriozinės situacijos

Prieš JAV teismą paskutinį kartą N. Venckienė stojo kovo 22–ąją. Tuomet jos advokatas tikino, kad kaltinamoji yra remiama žmonių – kai kurie iš jų net yra pasiryžę užstatyti bankui savo namus tam, kad gautų paskolą apmokėti N. Venckienės advokatams.

Galiausiai teisėjai paskelbė atidedantys sprendimą siųsti N. Venckienę į Lietuvą. Tai lėmė kuriozinės aplinkybės JAV. Ekstradicija turi būti patvirtinta ir pasirašyta JAV valstybės sekretoriaus, tačiau prieš dvi savaites Rexas Tillersonas buvo atleistas prezidento Donaldo Trumpo.

Įprastai ekstradicijos pasirašymą perimti galėtų valstybės sekretoriaus pavaduotojas, tačiau prieš dvi savaites buvo atleistas ir jis. Taigi sprendimas dėl grąžinimo atidėtas, nes nėra kam pasirašyti ekstradicijos.

Naujo valstybės sekretoriaus patvirtinimas gali užtrukti keletą mėnesių. Dėl to N. Venckienė sulaikoma dar trims mėnesiams. Gegužės 15 dieną teisėjas spręs, ar paleisti N. Venckienę už užstatą iki kito teismo.

Teismui pasibaigus N. Venckienė buvo išvesta pro galines duris. Salę visi paliko tylėdami. N. Venckienės advokatas kreipėsi į susirinkusius palaikyti kaltinamąją. Jis teigė visiškai sutinkantis su teismo sprendimu.

Persiuntimas į Lietuvą gali trukti ne vienus metus

N. Venckienei šiuo metu taikoma kardomoji priemonė – suėmimas. JAV Federalinių kalėjimų biuro puslapyje yra nurodyta, kad ji įkalinta Čikagos metropoliteno pataisos įstaigoje, kurią administruoja ne tik Federalinis kalėjimų biuras, bet ir JAV Teisingumo departamentas.

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna atskleidė, kad N. Venckienė suimta Čikagoje. Praktika rodo, kad panašūs procesai gali trukti ir metus ar kelerius, todėl konkretizuoti, kada N. Venckienė gali būti grąžinta į Lietuvą, T. Krušna nenorėjo.

Sprendimas suimti N. Venckienę gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Pasigesta prieš beveik 5 metus

Lietuvos teisėsauga susirašinėjo su Jungtinių Valstijų pareigūnais net praėjus daugiau nei ketveriems metams po įvairiais nusikaltimais įtariamos buvusios teisėjos ir buvusios Seimo narės N. Venckienės paieškos paskelbimo.

„Jos buvimo vieta yra žinoma. Yra prašymas ją išduoti ir jis dabar vykdomas. Aš padariau viską, ko iš manęs prašė Amerikos pareigūnai, jie saistomi savų įstatymų ir tvarkos. Suvereni valstybė pati sprendžia, kaip elgtis su jos teritorijoje esančiais žmonėmis“, – dar pernai BNS sakė Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Darius Jakutis.

Jis yra N. Venckienės bylų tyrimo grupės vadovas.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis yra sakęs, kad 2015 metų gruodį JAV Teisingumo departamentas priėmė Lietuvos prašymą dėl N. Venckienės ekstradicijos ir pripažino jį vykdytinu.

N. Venckienės Lietuvoje pasigesta 2013 metų balandį, prieš Seimui panaikinant jos teisinę neliečiamybę. Tų metų gegužės 10 dieną Lietuvos teisėsauga paskelbė jos paiešką.

Iš pradžių N. Venckienei mėginta įteikti šaukimą, buvo parengti įtarimai. Paskui už akių skirtas suėmimas, paskelbta paieška, išduotas Europos arešto orderis, o tada kreiptasi ir į JAV.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Su alkoholiku tėvu užaugusi dukra: norėjau tik vieno – kad jis numirtų

Vaikystę praleidusi su nuo alkoholio priklausomu ir smurtaujančiu tėvu 35-erių Lina (tikrasis...

Politikams griebiantis paskutinio šiaudo, siūlo alternatyvą: padidinkime Seimo narių skaičių (248)

Seimas imasi siūlymų, kuriais rinkimų kartelė partijoms, patenkančioms į Seimą, siektų 4, o...

Dirba Lietuvoje – gyvena užsienyje: apie kai kuriuos sunkumus nė nesusimąstė (9)

Atšalus orui Lietuvoje taip ir norisi keliauti ten, kur šilta. Kai kurie Lietuvos gyventojai tokio...

„Stiklių“ restoranas atsinaujino ir atvertė naują lietuviškos gastronomijos puslapį (12)

„Relais & Châteaux Stikliai Hotel“ restorane šefas Gerdvilas Žalys , kurdamas naują...

Estija: Rusija aneksavo penkis proc. mūsų teritorijos Kremlius: laikome tai nepriimtinu dalyku (153)

Estija nori, kad Rusija sugrąžintų jos teritoriją, kurią, šalies teigimu, buvo aneksavusi...

9 šaunūs kardiopratimai nekenčiantiems bėgiojimo

Bėgiojimas yra paprasta ir veiksminga širdies ir kraujagyslių sistemos pratimų forma,...

„Olialia pupytės“ Grafininos byloje dedamas taškas: priimtas netikėtas sprendimas (90)

Buvusios „Olialia pupytės“ Sandros Grafininos dingimo istorijoje įvyko reikšmingas pokytis....

Jungtinėje Karalystėje rastas mirtinai sušalęs lietuvis (84)

Jungtinėje Karalystėje naktį oro temperatūrai nukritus žemiau dešimties laipsnių šalčio,...

Putinas: Rytų Europos šalių Europos Sąjungoje gali nelikti pasisakė ir apie Zelenskį (651)

Valstybės narės iš rytinio ES flango po keleto metų gali panorėti išstoti iš Bendrijos,...

Kur ilsėsimės 2020-aisiais? (14)

Nors ateinanti vasara atrodo dar labai toli, tikrai įgudę poilsiautojai jau planuoja kitų metų...