aA
Raudondvario pilyje vykusiame forume „Darni Kauno regiono plėtra: galimybės ir iššūkiai“, kuriame dalyvavo Europos Komisijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Lietuvos banko, Kauno rajono savivaldybės atstovai, verslininkai, sociologai, nenutylėta ir apie neseniai viešoje erdvėje pagarsintus Kauno miesto užmojus prisijungti Kauno rajono savivaldybę.
Ženklas Kaunas tvarkosi, Visvaldas Matijošaitis
© DELFI montažas

Šiuos ketinimus, anot socialinių mokslų profesoriaus Gedimino Merkio, galima vadinti „oligarchinėmis užmačiomis“. „Toks Kauno rajono „aneksavimas“ sukurtų daug rizikų, nes urbanistinė plėtra gali būti vykdoma paveldo ir gamtos sąskaita. Grobuoniškų pavyzdžių jau matome Kaune“, – pastebėjo profesorius.

Mokslininko žodžiais tariant, mechaniškas teritorijos prijungimas – tai nedemokratinis projektas, kuris tarnautų siaurai interesų grupei ir neprisidėtų prie viešosios gerovės, demokratinės savivaldos, tvarios plėtros. Dėl jo gyventojams padidėtų mokesčiai, sumažėtų paslaugų.

Prof. G. Merkys pabrėžė, kad tokie planai galėtų pažeisti Seime ratifikuotas tarptautines konvencijas: Europos vietos savivaldos chartiją ir Orhuso konvenciją. Pavyzdžiui, panaikinti Vilniaus rajono savivaldybę, pasak profesoriaus, praktiškai būtų neįmanoma, nes joje kompaktiškai gyvena lenkai, o tautinių mažumų teritorinį integralumą gina ES teisės aktai.

„Kaunas, turėdamas 30 proc. didesnį plotą nei Paryžiaus savivaldybė, ir tik 300 tūkst. gyventojų, kai Paryžiuje jų – 2,2 mln., negali tvirtinti, kad Kauno rajonas trukdo miesto plėtrai. Juk yra didžiulių dykrų Aleksote, Vilijampolėje“, – pastebėjo profesorius.

Gediminas Merkys
Gediminas Merkys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

G. Merkiui keistai skamba argumentai, kad vienoje savivaldybėje gyvenantys žmonės naudojasi kitos savivaldybės infrastruktūra bei paslaugomis ir taip neva „parazituoja“.

„Na ir kas? Juk visi jie – Lietuvos piliečiai, turintys teisę naudotis viešosiomis paslaugomis, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Gyventi vienur, o leisti vaikus į jiems patinkantį darželį arba mokyklą kitoje savivaldybėje, važiuoti viešuoju transportu ir panašiai. Tai nėra tik mano ar tavo baudžiauninkai“, – ironizavo G. Merkys.

Pranešime „Lietuvos žiedinės savivaldybės: palikti negalima naikinti. Kur dėsime kablelį?“ profesorius pabrėžė, kad žiedinės savivaldybės nėra unikalus, tik Lietuvai būdingas reiškinys.

„Pavyzdžiui, Vokietijoje tokių – begalė, ir niekas neskuba jų naikinti, nes dažniausiai jos klesti“, – teigė ne vienerius metus Vokietijos universitetuose dirbęs mokslininkas.

Vykstant globalizacijos procesams, didėja gyventojų mobilumas, aktyvėja vidinė migracija, daugėja kitų iššūkių, todėl vis didesnį vaidmenį įgauna regionų savivaldybių bendradarbiavimas. Lietuva, prof. G. Merkio teigimu, Europoje išsiskiria nevienodo dydžio savivaldybėmis, kur vienai savivaldybei tenkantis vidutinis gyventojų skaičius nuolat mažėja. Nevienodo dydžio yra ir seniūnijos: kai kuriose gyvena vos keli šimtai gyventojų, o štai Kauno miesto Šilainių seniūnijoje jų yra net 56 tūkstančiai.

Kaunas
Kaunas
© DELFI / Rafael Achmedov

Lietuvos gyventojai turi akivaizdžiai nevienodas galimybes naudotis viešosiomis paslaugomis, o tai prieštarauja Europos savivaldos chartijai. Be to, šalis išlieka viena labiausiai centralizuotų Europos Sąjungoje, – Lietuvoje ilgainiui sunyko apskritys, iš kurių liko tik pavadinimai“, – kalbėjo forume profesorius.

Jo nuomone, dabar reikia galvoti ne apie tai, kaip mechaniškai sujungti administracinius vienetus, o stiprinti regionų savivaldybių bendradarbiavimą ir kurti optimalesnį savivaldos modelį. Galbūt jis galėtų būti kelių pakopų, kaip Lenkijoje arba Vokietijoje.

„Žiedinių savivaldybių naikinimo idėja yra eilinis burbulas, jei kas nori tuo užsiimti, – nusilauš dantis“, – prognozavo G. Merkys.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(260 žmonių įvertino)
4.3154

Top naujienos

Orai: po liūčių vėl sugrįš šiluma (5)

Šiandien Lietuvos orus dar lems nedidelis, į Rytus tolstantis ciklonas .

Po šiurpą keliančio nužudymo – šokiruojantis prisipažinimas: norėjau išvaryti velnią (47)

Diena iš dienos gėrė alkoholinius gėrimus, kol ėmė vaidentis velnias, kurį jis nutarė...

Už 4000 kilometrų likusio dukters kapo pamatyti nebesitikėjo: padėjo 70 metų senumo nuotrauka (8)

93-ejų Jurgis Dirvonskis „ Misija Sibiras ’19“ dalyviams prieš ekspediciją įdavė...

Apklausos: rinkimus Ukrainoje laimėjo Zelenskio partija, pasiekė rekordinį rezultatą atnaujinta 21:31 (228)

Ukrainiečiai sekmadienį suteikė naujajam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui mandatą pertvarkyti...

18-mečio vedamas Izraelis antrus metus iš eilės laimėjo 20-mečių Europos čempionatą (22)

Trečius metus iš eilės Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionato finale žaidusi Izraelio...

Didžiuliu greičiu atlėkęs BMW rėžėsi į tokios pačios markės visureigį, nukentėjo 19-metis (124)

Sekmadienio vakarą, apie 21 val., Vilniaus pakraštyje, Šiaurės g., susidūrė du BMW...

Rumunijoje rungtynių metu lietuvio trenerį ištiko širdies smūgis (3)

Pasaulio futbolo bendruomenę sukrėtė įvykiai Rumunijoje. Šios šalies čempionato rungtynių metu...

Vilnietę šiurpina vaizdas prie Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios (35)

Priešais Šv. Petro ir Povilo bažnyčią dar neseniai buvo paminklinė lenta, bylojanti, kad čia...

Kaip fizinis aktyvumas gali kenkti jūsų intymiam gyvenimui? (15)

Jūsų užpakaliukas – stangrus, presas – akmeninis, o kojos dar niekada neatrodė taip gerai....

Unikalios vietos lietuvių pamėgtame kurorte: mėnulio žemė, banginių slėnis ir mėlynoji duobė (8)

Daugelis lietuvių Egiptą jau yra aplankę ne vieną ir ne du kartus, tačiau šioje saulėtoje...