aA
Raudondvario pilyje vykusiame forume „Darni Kauno regiono plėtra: galimybės ir iššūkiai“, kuriame dalyvavo Europos Komisijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Lietuvos banko, Kauno rajono savivaldybės atstovai, verslininkai, sociologai, nenutylėta ir apie neseniai viešoje erdvėje pagarsintus Kauno miesto užmojus prisijungti Kauno rajono savivaldybę.
Ženklas Kaunas tvarkosi, Visvaldas Matijošaitis
Ženklas Kaunas tvarkosi, Visvaldas Matijošaitis
© DELFI montažas

Šiuos ketinimus, anot socialinių mokslų profesoriaus Gedimino Merkio, galima vadinti „oligarchinėmis užmačiomis“. „Toks Kauno rajono „aneksavimas“ sukurtų daug rizikų, nes urbanistinė plėtra gali būti vykdoma paveldo ir gamtos sąskaita. Grobuoniškų pavyzdžių jau matome Kaune“, – pastebėjo profesorius.

Mokslininko žodžiais tariant, mechaniškas teritorijos prijungimas – tai nedemokratinis projektas, kuris tarnautų siaurai interesų grupei ir neprisidėtų prie viešosios gerovės, demokratinės savivaldos, tvarios plėtros. Dėl jo gyventojams padidėtų mokesčiai, sumažėtų paslaugų.

Prof. G. Merkys pabrėžė, kad tokie planai galėtų pažeisti Seime ratifikuotas tarptautines konvencijas: Europos vietos savivaldos chartiją ir Orhuso konvenciją. Pavyzdžiui, panaikinti Vilniaus rajono savivaldybę, pasak profesoriaus, praktiškai būtų neįmanoma, nes joje kompaktiškai gyvena lenkai, o tautinių mažumų teritorinį integralumą gina ES teisės aktai.

„Kaunas, turėdamas 30 proc. didesnį plotą nei Paryžiaus savivaldybė, ir tik 300 tūkst. gyventojų, kai Paryžiuje jų – 2,2 mln., negali tvirtinti, kad Kauno rajonas trukdo miesto plėtrai. Juk yra didžiulių dykrų Aleksote, Vilijampolėje“, – pastebėjo profesorius.

Gediminas Merkys
Gediminas Merkys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

G. Merkiui keistai skamba argumentai, kad vienoje savivaldybėje gyvenantys žmonės naudojasi kitos savivaldybės infrastruktūra bei paslaugomis ir taip neva „parazituoja“.

„Na ir kas? Juk visi jie – Lietuvos piliečiai, turintys teisę naudotis viešosiomis paslaugomis, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Gyventi vienur, o leisti vaikus į jiems patinkantį darželį arba mokyklą kitoje savivaldybėje, važiuoti viešuoju transportu ir panašiai. Tai nėra tik mano ar tavo baudžiauninkai“, – ironizavo G. Merkys.

Pranešime „Lietuvos žiedinės savivaldybės: palikti negalima naikinti. Kur dėsime kablelį?“ profesorius pabrėžė, kad žiedinės savivaldybės nėra unikalus, tik Lietuvai būdingas reiškinys.

„Pavyzdžiui, Vokietijoje tokių – begalė, ir niekas neskuba jų naikinti, nes dažniausiai jos klesti“, – teigė ne vienerius metus Vokietijos universitetuose dirbęs mokslininkas.

Vykstant globalizacijos procesams, didėja gyventojų mobilumas, aktyvėja vidinė migracija, daugėja kitų iššūkių, todėl vis didesnį vaidmenį įgauna regionų savivaldybių bendradarbiavimas. Lietuva, prof. G. Merkio teigimu, Europoje išsiskiria nevienodo dydžio savivaldybėmis, kur vienai savivaldybei tenkantis vidutinis gyventojų skaičius nuolat mažėja. Nevienodo dydžio yra ir seniūnijos: kai kuriose gyvena vos keli šimtai gyventojų, o štai Kauno miesto Šilainių seniūnijoje jų yra net 56 tūkstančiai.

Kaunas
Kaunas
© DELFI / Rafael Achmedov

Lietuvos gyventojai turi akivaizdžiai nevienodas galimybes naudotis viešosiomis paslaugomis, o tai prieštarauja Europos savivaldos chartijai. Be to, šalis išlieka viena labiausiai centralizuotų Europos Sąjungoje, – Lietuvoje ilgainiui sunyko apskritys, iš kurių liko tik pavadinimai“, – kalbėjo forume profesorius.

Jo nuomone, dabar reikia galvoti ne apie tai, kaip mechaniškai sujungti administracinius vienetus, o stiprinti regionų savivaldybių bendradarbiavimą ir kurti optimalesnį savivaldos modelį. Galbūt jis galėtų būti kelių pakopų, kaip Lenkijoje arba Vokietijoje.

„Žiedinių savivaldybių naikinimo idėja yra eilinis burbulas, jei kas nori tuo užsiimti, – nusilauš dantis“, – prognozavo G. Merkys.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(263 žmonės įvertino)
4.3194

Top naujienos

Dėl pagalbos ukrainiečiams skambina pavojaus varpais: rezervas, kuris buvo prikauptas, jau yra išsemtas

Perspėja dėl kritinio būsto poreikio ukrainiečiams karo pabėgėliams. Pasibaigė panaudos...

Ašoklienė pranešė, kad šiemet vyresni žmonės bus kviečiami iškart skiepytis trimis vakcinomis

Specialistai pastebi pavojingą reiškinį: per pandemiją Lietuvoje sumažėjo skiepijimasis....

Anušauskas: Putinas pasiūlė Baltarusijai perduoti taktinių raketų kompleksus „Iskander-M“

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigė, jog nuolat Vakarų valstybes...

Rusijos įtūžio sulaukusi Lietuva iš NATO laukia lemtingų sprendimų: jei šito nepamatysime, tai bus skaudi nesėkmė visiems (1)

Nesiliaujantys Rusijos grasinimai dėl tranzito į Kaliningradą tik dar kartą įrodė, jog kitą...

Karas Ukrainoje. Rusija vėl puola Kyjivą: sostinėje nugriaudėjo galingi sprogimai

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Padėtis įtempta, verslas ruošiasi nuosmukiui: atlyginimų didinimo klausimas bus itin jautrus

Prognozuojama, kad atlyginimai šiemet augs sparčiau nei manyta anksčiau. Ir nors didėjančios...

Rinktinės vedlys – apie Meilutytę, permainas ir netobulą sistemą: du Rūtos medaliai to neatsvers specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Šeštadienį vakare baigėsi pasaulio plaukimo čempionatas Budapešte, kuriame Lietuvos plaukimo...

Dmitrijus Nagijevas tik per plauką išvengė sunkios traumos: buvo iškviesta greitoji pagalba

Vaidyba spektaklyje „Žiurkė“ Kaliningrado srities teatro scenoje vos nesibaigė nelaime rusų...

Automobilių gamintojai klaidina vairuotojus: perdėtas pasitikėjimas autopilotu gali kainuoti ne tik daug pinigų, bet ir gyvybę

Automobilių, tokių kaip „ Tesla “ autopilotai ir kitos saugos funkcijos yra susijusios su...

M360 PremiumJūratė Žuolytė

Be pasitikėjimo nebus ir pelno: ką ir kaip kalbėti, kad abejojančių neliktų

Kokia turi būti komunikacija, jei esate, ar siekiate būti lyderiu? Komunikacijos konsultantė,...