aA
Šiandien minima Lietuvos vardo diena galėjo nustebinti daugelį tautiečių. Kaip skelbia Kultūros ministerija, sprendimas oficialiai minėti šią datą buvo priimtas tik praeitais metais. Nors ši diena kilo iš kriminalo ir ne visai dabartiniais laikais galėtų daryti garbę šaliai, tačiau istorikas Alvydas Nikžentaitis atsakė, kodėl ją prisiminti būtina.
Nauja minėtina data Lietuvos kalendoriuose: jos istorija iki šiol išlieka dviprasmiška
© Dail. M.A.Palonio

2019 metais Lietuvos Respublikos Seimas kovo 9-ąją įtraukė į minėtinų Lietuvos atmintinų datų sąrašą. Lietuvos vardas pirmą kartą aptinkamas įrašytas Kvedlinburgo analuose.

„Šv. Brunonas pamokslauja pagonių karaliui“.Dail. M.A.Palonio ( ital. Michele Arcangelo Palloni, 1637 – 1712) freska iš Pažaislio vienuolyno fundatoriaus  Kristupo Zigmanto Paco( 1621 – 1684) užsakytų freskų ciklo ( tarp 1678 – 1685 m.)  apie misionieriaus šv.Brunono Bonifaco (vok. Brun von Querfurt; ~ 974 – 1009)  misiją Lietuvoje.
„Šv. Brunonas pamokslauja pagonių karaliui“.Dail. M.A.Palonio ( ital. Michele Arcangelo Palloni, 1637 – 1712) freska iš Pažaislio vienuolyno fundatoriaus Kristupo Zigmanto Paco( 1621 – 1684) užsakytų freskų ciklo ( tarp 1678 – 1685 m.) apie misionieriaus šv.Brunono Bonifaco (vok. Brun von Querfurt; ~ 974 – 1009) misiją Lietuvoje.

Juose rašoma, kad 1009 m. kovo 9-ąją, vykdamas krikštyti pagonių, Lietuvos pasienyje buvo nužudytas Šventasis Brunonas Bonifacas. Tad buvo nuspręsta kovo 9-ąją laikyti Lietuvos vardo diena.

„Mes kalbame apie šv. Brunono mirtį, netgi pirmąjį kriminalą Lietuvos istorijoje, kurio metu ir buvo paminėtas Lietuvos vardas. Iš tikrųjų, turėtume neužmiršti, kaip žmonės galvoja apie tam tikrus reiškinius. Visą laiką jie prisimena praeitį, po to šoka į dabartį, o viduriukas, jeigu ten nėra kažko labai iškilaus, dažniausiai yra tiesiog užmirštamas.

Šiuo atveju tas Brunono nužudymo atvejis yra svarbus ne tiek dėl kriminalinės istorijos, bet tiesiog yra svarbus kaip pirmasis Lietuvos paminėjimas ir tai yra savotiška dabartinės Lietuvos pradžių pradžia, kuri vėliau turėjo daugelį kitų tarpinių etapų. Mindaugo krikštas, valstybės žlugimas, valstybės atsikūrimas, dar vienas atsikūrimas ir, aišku, dabartis“, – paaiškino A. Nikžentaitis.

Nauja minėtina data Lietuvos kalendoriuose: jos istorija iki šiol išlieka dviprasmiška
© DELFI / Andrius Ufartas

Paklaustas, apie kokią Lietuvą kalbame XI a., istorikas pabrėžė, kad tai buvo Lietuva, kurios ekonominės galios centrai buvo tikrai ne dabartinėje teritorijoje, bet turbūt labiau pasislinkę į vakarus.

„Iš tikrųjų, bent jau kažkur XI a. yra laikomas, kad tai yra kuršių genčių vakarinės dalies klestėjimo laikotarpis ir kas yra labai reikšminga, mano galva, ir Lietuvos žiniasklaidoje nuskambėjo pakankamai mažai, kad prieš porą metų Ukrainos archeologų šalia Kijevo atrastos kelios gyvenvietės parodė, kad tai baltų karių gyvenvietės su labai turtinga materialine kultūra.

Tokių gausių ir, sakyčiau, prabangių radinių mes netgi nerandame Lietuvoje. Taigi, šis atradimas buvo padarytas pakankamai toli nuo dabartinės Lietuvos ir tai rodo, kad galimas daiktas XI a. arba laikotarpiu, kada Lietuva buvo pirmą kartą paminėta, būta tam tikro pakilimo ir galimai jau tada atsirado indikatorių, kurie rodė, jog Lietuvoje gali susikurti toks darinys kaip valstybė. Tačiau dėl tam tikrų veiksnių, greičiausiai išorinių, toks veiksmas persikėlė į XIII a. vidurį“, – sakė jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
3.6200

Top naujienos

Pradėjęs eiti ministro pareigas Gentvilas rado nemalonią staigmeną: Europos Komisija laukia skubaus pasiaiškinimo (186)

Tik paskirtas aplinkos ministru „valstietis” Kęstutis Mažeika iš karto žiniasklaidai...

Verslas griežia dantį dėl valstybės atsisakytų vakcinų nuo COVID-19: būtume sumokėję ir daugiau skelbia, kada verslas galėtų skiepyti darbuotojus (126)

Lietuvai atsisakius įsigyti Europos Komisijos (EK) papildomai siūlomų 310 tūkst. „ Moderna “...

Lietuvos miestas, kuriame į būstą investuoja apsukriausieji: vilioja galimybė uždirbti (14)

Kaunas – miestas, kuris, kalbant apie būsto rinką, dažnai lieka šešėlyje. Tačiau nebūtinai...

Pasaulio ekonomikai šie metai prasidėjo prasčiau nei tikėtasi: atkurti „normalumą“ bus sunku (13)

Pasaulio ekonomikai 2021-ieji prasideda vangiau, nei tikėtasi, nes koronavirusas nepasiduoda, o...

Robbie Gramer, Amy Mackinnon, Jack Detsch, Christina Lu | D+

100 pirmųjų Bideno dienų: ko iš jo valdymo tikėtis užsienio politikoje

Nuo klimato kaitos iki Kinijos ir nesibaigiančių karų nutraukimo – štai 10 didžiausių...

Šiuos neurologinius simptomus patiria apie trečdalis susirgusių COVID-19 liga: gydytoja paragino nedelsti (1)

Remiantis tyrimų duomenimis, įvairaus pobūdžio neurologinius simptomus patiria apie trečdalis...

Pragariškiausia vieta Žemėje: šiame nuodingame ore gyvybei nėra jokių šansų (5)

Šiaurės Rytų Etiopijoje yra unikalus gamtos darinys – Dallol vulkanas. Ši vietovė sugeba...

Kuriame sporto erdvę namuose – ko reikia ir ką būtina žinoti? (2)

Žiema jau perkopė į antrąją pusę, vis labiau norisi judėti ir sugrįžti į ikikarantinines...

Tyrimas atskleidė – esame pardavėjų, baldžių ir vilkikų vairuotojų Lietuva (54)

Didžioji dauguma Lietuvos darbingų žmonių dirba pardavėjais, baldžiais, vilkikų vairuotojais,...