Birželio 17-19 dienomis šiuose mokymuose dalyvaus apie pusantro tūkstančio lietuvių, lenkų, britų ir amerikiečių karių, jie pasitelks sunkiąją karinę techniką ir sraigtasparnius. Ši operacija bus tarptautinių pratybų „Geležinis Vilkas 2017“ dalis.

„Tokia operacija bus tikrai pirmą kartą. Vienas iš mūsų tikslų yra treniruoti sąjungininkų atėjimą į Lietuvą. Tai yra grynai taktinė procedūra, kaip jie pereina mūsų sieną, mūsų pajėgų kontroliuojamą teritoriją ir įeina į Lietuvos Respublikos gilumą“, - žurnalistams pirmadienį sakė Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Valdemaras Rupšys.

Suvalkų koridoriumi vadinamas maždaug 100 kilometrų pločio Lietuvos ir Lenkijos pasienio ruožas, kuris iš Vakarų ribojasi su Karaliaučiaus sritimi, o iš Rytų - su Baltarusija. Karo atveju jo užgrobimas užvertų NATO sąjungininkams sausumos kelią iki Baltijos šalių, todėl Suvalkų koridorių karybos ekspertai dažnai vadina Achilo kulnu.

Iš viso birželio 12-23 dienomis pratybose „Geležinis Vilkas 2017“ dalyvaus per 5300 karių iš 10 NATO valstybių - Belgijos, Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kroatijos, Lenkijos, Vokietijos, Norvegijos, Nyderlandų, Portugalijos ir Lietuvos.

Anot V.Rupšio, tokios pratybos vyksta ne pirmus metus, bet šiemet pirmą kartą į jas įtraukiami tarptautiniai NATO batalionai - Vokietijos pagrindu sudarytas batalioną Lietuvoje ir JAV pagrindu sudarytas batalionas Lenkijoje.

Generolo teigimu, pratybose pirmąkart bus vykdomas sunkios šarvuotos technikos persikėlimas per Nerį specialiu pontoniniu tiltu, jį statys Vokietijos ir Didžiosios Britanijos kariuomenių karo inžinieriai.

„Tai yra pakankamai sudėtinga operacija ir pratybų metu tiek kompleksiškai, tiek atskirai šių vienetų vadai organizuos persikėlimą per Nerį“, - BNS sakė V.Rupšys.

Kariniai veiksmai vyks ne tik Ruklos Gaižiūnų bei Silvestro Žukausko Pabradės poligonuose, bet civilinėse teritorijose Kėdainių, Kauno, Jonavos, Lazdijų, Marijampolės rajonuose. Savaitgalį iš Klaipėdos į Pabradę su karine technika jau atvyko JAV Minesotos nacionalinės gvardijos kovinė grupė.

„Esame tiek su valstybinėmis institucijomis, tiek su privačiais asmenimis sudarę sutartis dėl jų teritorijų panaudojimo“, - kalbėjo V.Rupšys.

Jis pažymėjo, kad pratybos vyks minint „Geležinio viklo“ brigados 25-metį, kai brigada jau turi priskirtą NATO priešakinių pajėgų batalioną. V.Rupšys sako, kad pratybos didins karių gebėjimą veikti šalies teritorijoje tiek savarankiškai, tiek su sąjungininkais, o šios sąlygos, pasak jo, yra „vienos svarbiausių siekiant sėkmingai pasiruošti ginkluotai šalies gynybai“.

„Be to, pratybos yra labai svarbios ir informacine, atgrasymo prasme“, - teigė jis.