aA
Įvairios valstybinės institucijos ragina politikus ne tik priimti sprendimus dėl mažo kiekio narkotinių medžiagų be tikslo platinti dekriminalizavimo, tačiau ir svarstyti daugiau sisteminių narkotikų politikos pokyčių. Trečiadienį apie tai buvo diskutuota Seimo Sveikatos reikalų komiteto surengtuose klausymuose.
Morgana Danielė
Morgana Danielė
© Asmeninins albumas

Kaip klausymų metu sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas, ministerija iš principo pritaria idėjai perkelti bausmes už nedidelį kiekį narkotinių medžiagų disponavimą be tikslo platinti iš Baudžiamojo kodekso į Administracinių nusižengimų kodeksą.

„Būtų svarbu įtraukti ir alternatyvių bausmei priemonių, kurios apimtų švietimą, prevenciją, ankstyvą intervenciją, gydymą, reabilitaciją, tolesnę priežiūrą, socialinę reintegraciją klausimus. Šios darbotvarkės įgyvendinimui numatyta įgyvendinti tarpinstitucinį veiksmų planą“, – sakė I. Rubikas.

Narkotikų politiką Lietuvoje užsimojusiai keisti Danielei – tvirtas užnugaris: siūlo ties tuo nesustoti
© DELFI / Dainius Sinkevičius

Projektą dėl mažo kiekio narkotinių medžiagų disponavimo be tikslo platinti dekriminalizavimo parengė Seimo narė Morgana Danielė. Tokiai iniciatyvai palaikymą išreiškė ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pavaduotoja Gražina Bielian.

„Tai, kad yra jau parengti šie projektai, kad jie nagrinėjami, yra džiugus dalykas. Mūsų departamentas pritaria pateiktų tiek Administracinių nusižengimų, tiek Baudžiamojo kodekso pataisoms“, – teigė ji.

G. Bielian teigimu, nuo 2017 metų baudžiamųjų bylų už tokius nusikaltimus skaičius ženkliai išaugo.

„Jeigu 2015 m. tokių veikų buvo užregistruota 617, tai 2019 m. – 1310, o 2020 m., nepaisant net pandeminės situacijos, buvo užregistruoti 1142 baudžiamieji nusižengimai. Jeigu mes pažiūrėtume į tuos baudžiamuosius nusikaltimus padariusius asmenis, koks jų portretas, tai 2020 m. buvo užregistruoti 128 nepilnamečiai asmenys, kurie kartu su jaunimo grupe nuo 18 iki 29 metų sudarė 66 proc.“, – pažymėjo NTAKD direktoriaus pavaduotoja.

Priklausomybė nuo narkotikų
Priklausomybė nuo narkotikų
© Shutterstock

Savo ruožtu generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas teigė, kad į šį klausimą būtina pažiūrėti sistemiškai.

„Nepilnamečiai vis labiau į tai įsitraukia ir, žiūrint valstybiškai, tai kelia tam tikras rizikas, į kurias reikėtų pažiūrėti ne tik per įstatymų keitimą dekriminalizuojant veikas, bet per visą kompleksą – tiek susijusį su gydymo paslaugomis, tiek peržiūrint visus su narkotikų kriminalizavimu susijusius BK straipsnius“, – atkreipė dėmesį G. Ivanauskas.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad skiriant bausmes pirmą kartą teisiamiems asmenims, yra atsižvelgiama, ar minimas asmuo neturi kitų nusižengimų.

„Valstybė ne per griežtai reaguoja į pirmą kartą papuolusius su šiais nusikaltimais asmenis. Prokuratūros nuomone, šiai dienai ir taip teisėsauga žiūri ne per griežtai į tą jaunimą, bet mes matome problematiką apskritai dėl šių nusikaltimų įstatyminės bazės“, – tikino generalinės prokurorės pavaduotojas.

Priklausomybė nuo narkotikų
Priklausomybė nuo narkotikų
© Shutterstock

M. Danielei atkreipus dėmesį, kad nuo perdėto kriminalizavimo kenčia priklausomybę turintys asmenys, G. Ivanauskas pažymėjo, jog tokie žmonės dažnai ne tik disponuoja mažu kiekiu narkotinių medžiagų neturint tikslo platinti, bet ir šalia to užsiima vagystėmis, kitais nusikaltimais.

Vis dėlto jis akcentavo, kad būtina kalbėti ne tik apie tokio nusikaltimo dekriminalizavimą, tačiau ir apie pokyčius apskritai narkotikų politikoje – pavyzdžiui, susijusioje su kontrabanda.

„Norint išspręsti teisinius klausimus, reikėtų pažiūrėti sistemiškai, o lygiagrečiai tam turėtų eiti sveikatingumo, prevencinės ir gydymo programos, kurios turi didesnę naudą, nei visas šis straipsnių sureguliavimo klausimas“, – sakė G. Ivanauskas, kuriam antrino ir Policijos departamento atstovas.

Iniciatyvą palaiko ne visi koalicijos partneriai

Laisvės partijai siekiant, kad už minėtą nusikaltimą būtų skiriama tik bauda, didieji koalicijos partneriai konservatoriai tokiam projektui vis dėlto nepritaria.

Kaip LNK yra sakęs konservatorius Laurynas Kasčiūnas, politikai buvo supratę, kad kalba šioje iniciatyvoje eina tik apie lengvuosius narkotikus.

„Na, aš irgi buvau supratęs, kad mes kalbame apie vadinamuosius lengvus narkotikus“, – LNK sakė L. Kasčiūnas.

„Reikia bandyti surasti būdą, kaip atskirti tuos „lengvus“ narkotikus – „žolę“ ir tuos, kurie sukelia žymiai didesnių pasekmių sveikatai“, – aiškino konservatorius, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Konservatoriai pritartų, kad būtų dekriminalizuojamas tik nedidelis kiekis marihuanos.

„Manau, kad visi turime omenyje kanapes. O dabar parašyta nesuvokiant skirtumo, bet jis turi būti“, – teigė konservatorius Jurgis Razma.

Konservatoriai taip pat sako, kad marihuanos nuo kitų narkotikų atskyrimą registruos kiti Seimo nariai, o baudos už nedidelį kiekį narkotinių mediagų disponavimą be tikslo platinti turėtų būti gerokai aukštesnės nei dabar siūlomos 20 eurų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(93 žmonės įvertino)
2.7204

Top naujienos

Nebaudžiama paauglių gauja kelia siaubą: ginkluoti peiliais gąsdina žmones, o policininkus siunčia ant trijų raidžių (15)

Nė 1000 gyventojų neturintys Smalininkai neranda sprendimų, kaip susitvarkyti su miestą...

Karo ekspertai: sprendžiasi dviejų svarbių miestų likimas

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusija sieks mobilizuoti 1,2 mln. karių karas su Ukraina gali būti ne paskutinis (15)

Rusija turi pakankamai resursų karui Ukrainoje tęsti, dar nuo SSRS laikų kariniuose...

Patikslino sienos kirtimo tvarką: nurodė, kurie Rusijos piliečiai bus įleidžiami į Lietuvą

Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės vadovaujamas Nepaprastosios padėties valdymo...

Šimonytė atsakė prezidentui: nelabai etiška mokėti tik piršteliu parodyti į kitus (8)

Atsinaujinus ginčams dėl tolesnės Lietuvos atstovavimo Europos Vadovų Taryboje (EVT) tvarkos,...

Pranas Šarpnickis

Kinas, kuris prisistatė lietuviu Petru: kovėsi už Lietuvos nepriklausomybę ir apgavo lenkus bei jų spaudą

1923 m. Lietuvoje gyveno 2 serbai, 2 danai, 3 graikai, 3 rumunai ir 3 turkai, 4 armėnai, 6 gruzinai,...

Paskelbta karalienės Elžbietos II mirties priežastis (2)

Paviešintas karalienės mirties liudijimo išrašas, kuriame nurodyta jos mirties priežastis.

Transliacija / Iš esmės. Baudos už greitį pasieks greičiau. Ar ne per daug greičio matuoklių keliuose?

Seimas trumpina laiką per kurį pažeidėją už greičio viršijimą pasieks bauda. Policija...

Nusivylęs Kurtinaitis: galvojau, viskas bus kitaip, pergalė prieš „Aris“ žadėjo gerą ateitį

Naujai suburtai „BC Wolves“ komandai nepavyko įveikti FIBA Europos taurės atrankos turnyro...

Šimonytė: nežinau kodėl prezidentas toks rūstus, gal netyčiom prasidėjo rinkimų kampanija (3)

Premjerė Ingrida Šimonytė reaguodama į prezidento Gitano Nausėdos kritiką, kad Vyriausybė...