aA
Moterų pensijos Europos Sąjungoje (ES) yra net 39 proc. mažesnės negu vyrų. Koks pensijų skirtumo rodiklis Lietuvoje, neaišku, bet šio atotrūkio ES mažinimas yra vienas iš Bendrijos prioritetų.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Šią savaitę Lietuvoje viešėjo Europos Parlamento (EP) Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto delegacija, kuri susitiko su Lietuvoje veikiančio Europos lyčių lygybės instituto atstovais. Komitetas kas dveji metai į institutą siunčia misiją, kad būtų aptariamas bendradarbiavimas, pasinaudojama instituto atliekamais tyrimais, surinkta medžiaga, kas svarbu lyčių lygybės politikai priimant sprendimus EP.

Kaip penktadienį apibendrindama vizitą sakė Lietuvos europarlamentarė, EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto vicepirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, lyčių lygybės indeksas apima darbo, pinigų, žinių, laiko, galios, sveikatos sritis. Geriausiai Lietuvos moterys atrodo sveikatos, išsilavinimo srityje, prasčiausiai - galios.

Pagrindinė moterų ir vyrų pensijų atotrūkio priežastis yra ta, kad niekaip nepavyksta pasiekti vyrų ir moterų atlyginimo sulyginimo dirbant tuos pačius darbus. Skaičiuojama, kad šis skirtumas ES siekia 16-17 proc., Lietuvoje šiek tiek mažesnis nei ES vidurkis - 12 proc.

Anot EP narės, taip yra, nes moterys paprastai dirba laikinus darbus, ne visą darbo dieną, dėl to gauna mažesnį atlyginimą ir yra su mažesnėmis socialinėmis garantijomis, ne visose valstybėse yra geros galimybės suderinti šeimą ir darbą.

"Lietuvoje ši problema taip pat išlieka aktuali, ypač kai kalbame apie galimybes pasinaudoti vaikų priežiūros institucijų galimybėmis, ypač didžiuosiuose miestuose. Turiu omeny, pavyzdžiui, vaikų darželius. Ir, nieko blogo apie nieką nenorėdama pasakyti, bet dabartinėse diskusijose vietos savivaldos rinkimuose girdžiu, kaip tą dalyką sutvarkys, tų darželių bus pakankamai. Tai aš tikrai noriu palinkėti, kad tai nebūtų vien tiktai rinkimų pažadai", - žurnalistams penktadienį sakė europarlamentarė.

2009-2010 metais vyrų ir moterų pensijų skirtumas padidėjo 5 proc., tai sietina ir su bendra Europą apėmusia ekonomine, socialine krize - moterys dažniau netekdavo darbo, dažniau buvo apkarpyti jų atlyginimai ir tai turėjo ir turės įtakos ateityje. Mažesnėms moterų pensijoms įtakos turi ir tai, kad moterys stereotipiškai dirba tose srityse, kur darbas labai sunkus, bet atlyginimai mažesni, - tai švietimas, socialinė rūpyba, kultūra.

"Mes nuolat EP sakome, kad reikia sudaužyti tas stiklines lubas, kad moterys, kurios iš tikrųjų pakankamai išsilavinusios, daugiau eitų į tas specialybes, kurios geriau apmokamos, bet jos dabar kažkaip daugiau yra užimtos vyrų", - kalbėjo Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininko pavaduotoja.

Pasak politikės, šios priežastys tiesiogiai daro įtaką pensijos dydžiui, nes pensija priklauso nuo per visą gyvenimą turėtų atlyginimo ir darbo stažo.

Vertindama pensijų skirtumus Lietuvoje V. Blinkevičiūtė teigė, kad nenormalu, kai vyrų ir moterų pensijų skirtumų atotrūkiai yra tokie dideli. Tai, jog mūsų šalyje vyrai ir moterys vertinami nevienodai, politikė siejo su tuo, kad visko neįmanoma pasiekti per 25-erius nepriklausomybės metus. Esą reikia laiko, kad keistųsi nusistovėjęs mąstymas ir požiūris, bei atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos moterų išsilavinimas yra vienas aukščiausių tarp ES valstybių ir pagal išsilavinimo rodiklius Lietuva yra aukštoje vietoje. Lietuvos moterys taip pat daug pažengusios ir aukštai vertinamos ir kitose srityse - sveikatos, galios ir pan.

V. Blinkevičiūtė pabrėžė, kad EP ne kartą akcentuota direktyvos dėl darbo užmokesčio, moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo, reikalingumas. Senoji Žozė Manuelio Barozo (Jose Manuel Barroso) vadovaujama Europos Komisija (EK) to padaryti nesugebėjo, tad dabar viltys dedamos į Žano Klodo Junkerio (Jean-Claude Juncker) Komisiją, kuri tokią direktyvą galėtų pateikti.

Moterų pensijų skirtumo klausimas yra ir šiuo metu ES pirmininkaujančios Latvijos darbotvarkėje - latviai šioje srityje sieks pažangos.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasakoja apie slaptus bandymus su žmonėmis Rusijoje: instinktyviai dar mėginau įkvėpti (39)

Nepriklausomu informacijos kanalu „Proekt“, prie kurio darbuojasi tiriamąjį darbą dirbantys...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (11)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Pirmąją popiežiaus Pranciškaus vizito dieną – netikėtas gestas ir gausios pagyros Lietuvai (1485)

Šeštadienio vakarą baigiasi pirmoji popiežiaus Pranciškaus diena Lietuvoje. Ko gero, svarbiausiu...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (441)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Orai: bus šalta ir lis

Virš Skandinavijos besisukantis galingas žemo slėgio sūkurys į šalį atnešė rudenišką orą....

Nosį pasaulio čempionui sukruvinęs rusas turėjo brangiai sumokėti (21)

Anthony Joshua apgynė savo titulus, svarbiausioje bokso sunkiasvorių dvikovoje nokautavęs...

Kaune piligrimai popiežiaus lauks per naktį – vieni melsis iki ryto, kiti nakvos tiesiog prie scenos (34)

Į Lietuvą atvykęs ir Vilniaus mieste su geros valios žmonėmis susitikęs popiežius Pranciškus...

Darbuotojai pasipiktinę – atlyginimai vėluoja po pusmetį (87)

Pledus, baldinius ir kitokius audinius gaminančios bendrovės „Lanalita“ gamybinio padalinio...

Tokių Prezidento rinkimų Lietuva seniai nematė: Pakso referendumas dėl lito ir kiti nežinomieji (759)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų, prie starto linijos rikiuojasi kandidatai. Nors per...

Ypatingą vaidmenį popiežiaus vizito metu atlikęs 14-metis: iš pradžių tuo nepatikėjau (258)

Nors popiežius Pranciškus jau išvyko nakčiai į Apaštališkąją nunciatūrą, tūkstančiai...