aA
Pirmadienį, vasario 25 dieną, eidamas 85-uosius metus, mirė žinomas Lietuvos rašytojas, daugelio populiarių romanų autorius Mykolas Sluckis, praneša Lietuvos rašytojų sąjunga.
Mirė rašytojas Mykolas Sluckis
© AFP/Scanpix

Žymus lietuvių prozininkas Mykolas Sluckis gimė 1928 m. spalio 20 d. Panevėžyje. Kilus vokiečių-sovietų karui, evakuotas iš Palangos pionierių stovyklos gyveno Rusijoje, augo vaikų namuose. 1951 m. baigė rusų filologiją. 1950-1951 m. redagavo žurnalą "Žvaigždutė", 1949 m. – įstojo į Lietuvos rašytojų sąjungą. 1952-1954 m. dirbo LRS prozos konsultantu, o 1954-1959 m. – valdybos sekretoriumi. Nuo 1959 m. atsidėjo vien rašytojo darbui.

Pirmoji M .Sluckio knyga „Aš vėl matau vėliavą“ pasirodė 1948 metais. Pirmasis romanas „Geri namai“ – 1955 metais.

M. Sluckis yra parašęs per dvidešimt knygų vaikams ir nemažiau – suaugusiems, jos išverstos daugiau kaip į 15 užsienio kalbų. Labiausiai žinomi šio autoriaus stambiosios prozos kūriniai yra romanai: Laiptai į dangų: Vilnius: Vaga, 1970, Adomo obuolys: Vilnius, 1973, Kelionė į kalnus ir atgal: Vilnius, 1973, Medžliepis: romanas. - Vilnius: Vaga, 1986 m. ir kt.

„Sluckio romanisto žvaigždė švietė Lietuvoje (ir ne vien joje) tris dešimtmečius. Tai buvo priklausomybės laikų literatūros reiškinys, kurį kritika iš naujo kada nors vėl apmąstys. Istorikai, manyčiau, turės pasiginčyti, ko vertas, tarkim, "Adomo obuolys". Esu tikras, kad nepavyks jo išbraukti iš lietuvių romano metraščio. Ne vienos Sluckio sovietinės knygos "šešėlyje" – daug dabarties prozos fenomenų“– 2004 metais rašė prozininkas, literatūros tyrinėtojas Vytautas Martinkus.

Mykolas Sluckis žinomas ir kaip novelių meistras, jo novelistika savo dėmesiu personažų psichologijai, subtiliai detalei ir teksto potekstėms buvo itin originali ir patraukli septintajame dešimtmetyje, bet nė kiek savo žavesio neprarado ir šiandien, nes jo novelėms yra būdingi „anapus lyrinės ir psichologinės digresijos šmėkšantys lyg iš stalagmitų ir stalaktitų sukonstruoti siužetai, keistoki, jautrios sielos veikėjai“. Tarp kitų rašytojas yra išleidęs apsakymų ir novelių rinkinius: Merginų sekmadienis: apsakymai ir apysakos. - Vilnius: Vaga, 1971, Gražuolės sugrįžimas: apysakos ir apsakymai. - Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 1998, Išsipildymas ne pagal Joaną: romanas ir šešios novelės. - Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2003, Su skrybėle Kurfiurstendame: apsakymai. - Vilnius: Vaga, 2004.

Mykolas Sluckis – ne tik romanų, pelniusių jam itin didelio skaitytojų ir literatūros kritikų palankumo, autorius. Jis yra parašęs literatūros kritikos veikalų, pjesių (Ar tavo šuo nepasiutęs (1974), scenarijų filmams. Jo žinomos esė apie literatūrą: Sunkiausias menas (1960), Rašytojas apie rašytojus (1984). Rašytojo, su retu darbštumu visą gyvenimą triūsusio literatūroje, produktyvumas ir meistriškumas sunkiai prilygstamas, jo žodis valdomas virtuoziškai, jaučiant subtiliausias reikšmes ir atspalvius. Literatūra Sluckiui buvo, anot V. Martinkaus, ir gyvenimas, ir idėja.

M. Sluckis – Žemaitės premijos laureatas (1972 m. už apsakymų ir apysakų rinkinį Merginų sekmadienis), P. Cvirkos premijos laureatas (1986 m. už romaną Medžliepis), taip pat 2004 metais buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vytautė Merkytė | D+

Pragaras po vandeniu, kurio nesuvaldė Putinas: tyrimas parodė, kokios buvo paskutinės „Kursk“ jūreivių gyvenimo minutės

2000 m. rugpjūčio 12 d. 11 val. 20 min. vietos laiku Barenco jūrą sudrebino du tokie galingi...

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas (68)

Dar net neprasidėjusi poilsinė kelionė į saulėtąjį Egiptą kaip reikiant sukėlė...

Po visą Lietuvą sukrėtusios istorijos – skandalingos prokurorų išvados (103)

Jeigu jau sakai, kad patyrei seksualinę prievartą, tai būk malonus ir ant padėklo pateik...

Už pasodintą medį panevėžiečiui skirta solidi bauda: vyras nesiruošia nei pinigų mokėti, nei medžio išrauti (303)

Prieš du dešimtmečius nelegaliai Panevėžyje pastatęs šuns pakelta koja medinę skulptūrą ir...

Toma Miknevičienė | D+

Gimdymas vyro akimis: buvo vienas momentas, kuris gal ne kiekvienam būtų patikęs

Dalyvauti vyrui gimdyme ar ne? Kokios pasekmės gali užgriūti? Gal pamatęs, kaip jo moteris...

Mano vyras turi meilužę: skirtis ar atleisti? (236)

Neištikimybė yra ne tik vienas sunkiausių iššūkių santykiuose, bet ir vienas dažniausių. Ką...

Į ankstyvas išgertuves socialiniame būste policijos niekas neįleido: teko išsikviesti merę (94)

Antradienį nuo ryto vykstančių išgertuvių kaimynystėje esančiame socialiniame būste...

Per spaudos konferenciją Danijoje – visus išgąsdinęs incidentas (67)

Danijos vaistų agentūros vadovė Tanja Erichsen per spaudos konferenciją, kurioje buvo pristatomi...

„Žalgiris“ garą nuleido pergale Alytuje, Schilleris – technine pražanga (46)

Kauno „Žalgiris“ susigrąžino trumpam prarastą Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) lyderio...

Eurolygos reguliarusis sezonas uždarytas CSKA pergalingu akordu

Eurolygos reguliarusis sezonas jau baigtas – nors ir savaite vėliau nei planuota. Paskutinėse...