aA
Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė trečiadienį pareiškė, kad teisinio pagrindo skelbti ekstremalią situaciją valstybės mastu dėl gaisro Alytuje nebuvo, ir pažadėjo reguliavimą taisyti.
Rita Tamašunienė
Rita Tamašunienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Gairas Alytaus padangų perdirbimo įmonėje kilo spalio 16 dieną. Ekstremalią situaciją paskelbus Alytaus miesto ir rajono savivaldybėms, po kelių dienų vyriausybinė komisija nusprendė neinicijuoti ekstremalios situacijos paskelbimo valstybės mastu.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui ministrė sakė, kad Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijoje specialistai įvertino, jog su gaisro padariniais susidūrė per mažai savivaldybių, taršos matavimai nerodė kritinės būklės, o neramumai, kaip numato įstatymai, netruko bent pusmečio.

„Visi kompetetingų institucijų atstovai, tai yra ir Aplinkos apsaugos agentūros žmonės, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas vertino, ar situacija atitinka (valstybės ekstremalios situacijos – BNS) kriterijus“, – teigė R. Tamašunienė.

„Šiandien vertinant, be abejo, po visos tos situacijos ir užgesinto gaisro, galbūt reikėjo man pačiai imtis atsakomybės, bet taip pat teisiniai dalykai yra tokie, Civilinės saugos įstatymas numato, kada yra skelbiama ekstremali situacija, kada ne“, – sakė ministrė.

„Kada tau kompetetingi specialistai sako duomenis, sako rodiklius, sudėtinga pasakyti, kaip elgtis – ar laužyti teisę ir pasirinkti patikrinti savo improvizacijos galimybes, ar vis dėlto valdyti situaciją“, – pridūrė ji.

Politikė sutiko su konservatoriaus Arvydo Anušausko siūlymu, kad reikia keisti taisykles, kada skelbiama valstybinė ekstremali situacija.

Pasak jos, reikia numatyti galimybę pareigūnams patiems įvertinti realią padėtį, o ne tik vadovautis formaliais rodikliais.

Kritika ugniagesių vadams

Per Seimo komiteto posėdį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) vadovybė sulaukė kritikos, kad pati tiesiogiai nevadovavo gaisro gesinimui, nors tam buvo išsiųstos didžiausios kokios įmanoma pajėgos.

„Gaisro gesinimo vadovas turėjo būti PAGD atstovas, pageidautina, iš vadovybės“, – sakė socialdemokratė Dovilė Šakalienė.

Departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas kritiką atmetė.

„Ar PAGD vadovas, ar kitas aukščiausio rango kitas pareigūnas būtų ėjęs į gaisravietę gesinti gaisro, tai tas gaisras geriau neužsigesintų“, – tvirtino pareigūnas.

Pasak jo, nuolat keisdamiesi pamainomis gaisrų gesinimo vadovais buvo devyni tinkamą kvalifikaciją turintys pareigūnai: „Jie savo pareigą atliko be priekaištų“.

M. Kanapickas sakė, kad per pirmąsias keturias gaisro dienas Lietuvoje ugniagesiai vyko į dar 800 įvykius, kur atliko skubiuosius veiksmus, tai yra gesino kitus gaisrus ar gelbėjo po eismo įvykių automobiliuose prispaustus žmones.

Pasak jo, PAGD vadovybė turi koordinuoti situaciją visoje Lietuvoje.

„Vadovybės užduotis – užtikrinti darnų visos sistemos veikimą, neapsiribojant vienu konkrečiu įvykiu“, – kalbėjo vienas ugniagesių gelbėtojų vadų.

Vidaus reikalų ministrė pranešė, kad ministerijoje ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente bus altiktas tarnybinis patikrinimas siekiant išsiaiškinti, ar gaisras gesintas laikantis visų galiojančių tvarkų.

„Valstietis“ Audrys Šimas paragino atlikti nepriklausomą tyrimą, nes pareigūnai nesugebės patys savęs įsivertinti kritiškai.

Viceministras Čilėje

Posėdyje audringos politikų reakcijos sulaukė aplinkybė, kad už civilinę saugą atsakingas viceministras Česlovas Mulma gaisro metu buvo išvykęs į Čilę dalyvauti Interpolo renginyje.

Č. Mulma patvirtino, kad iš komandiruotės grįžo spalio 22-ąją, šeštą gaisro dieną, todėl negalėjo patarti ministrei.

„Aš tikrai tomis dienomis nepatarinėjau ministrei, aš buvau išvykęs į Interpolo asamblėją ir grįžau spalio 22 dieną. Neturėjau jokio ryšio ir informacijos apie tai, kas vyksta čia“, – sakė viceministras.

„Aš net nežinojau, kad toks įvykis yra. Aš nebuvau informuotas tą pačią dieną apie tą įvykį, aš sužinojau apie jį vėliau šiek tiek“, – pridūrė jis.

Kilus Seimo narių pasipiktinimui, Č. Mulma tvirtino, kad „šiokią tokią“ informaciją vis dėlto žinojo.

Vidaus reikalų ministrė sakė, kad viceministro komandiruotė buvo svarbi, o ji gavo visus reikalingus patarimus iš kitų specialistų.

„Nieks neplanuoja gaisro ar kitos ekstremalios situacijos ir du viceministrai dalyvavo svarbiose Lietuvai konferencijose“, – kalbėjo R. Tamašunienė.

„Aš neginu, bet sakau, kokia buvo situacija“, – pridūrė ji.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pasiūlė Č. Mulmai pagalvoti apie atsistatydinimą.

„Įsivaizduokite, kaip tai skamba. Žinojo ugniagesiai, žinojo civilinė sauga, žinojo, neabejoju, ministrė, prezidentas, Seimo nariai, o jūs nežinojote. Ar jūs nematote savo asmeninės atsakomybės kaip žmogaus, kurio tai yra darbas?“, – sakė politikas.

„Kaip sakoma, jūs turėjote vieną darbą. Vieną darbą turėjote ir to darbo metu jūs nebuvote, nekėlėte ragelio, neskaitėte elektroninio pašto. Ar jūs tinkamas eiti savo pareigas?“, – piktinosi parlamentaras.

Po posėdžio vidaus reikalų ministrės atstovė spaudai Božena Zaborovska-Zdanovič sakė, kad viceministras „buvo nuolatos informuojamas apie gaisrą“, o komiteto posėdžio metu netiksliai suformulavo mintį.

„Įvykius Alytuje vidaus reikalų viceministras sekė nuotoliniu būdu, palaikė glaudų ryšį tiek su ministerijos vadovybe, tiek su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu“, – BNS persiųstame komentare nurodė atstovė.

„Tik grįžęs iš komandiruotės, spalio 22 dieną viceministras Č. Mulma nedelsiant nuvyko į įvykio vietą Alytuje ir toliau aktyviai dalyvavo gaisro suvaldymo ir jo padarinių likvidavimo procese“, – pridūrė ji.

Įmonėje „Ekologistika“ kilęs gaisras vadinamas viena didžiausių šalies ekologinių nelaimių.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.7778

Top naujienos

Po policijos kratos paaiškėjo tamsios vilniečio paslaptys: jaučiau atsakomybę dėl savo vaikų (16)

Vilniaus policijos pareigūnų vizitas jaunos šeimos namuose kaip reikiant sutuoktiniams sukėlė...

Kaip šeši broliai ir jų liūtai sėjo siaubą visame regione: tyrėjai iki šiol nespėja skaičiuoti aukų (21)

Tai buvo šeimynėlė iš pragaro. Daugelį metų (iki praėjusios vasaros) broliai Kani savo...

Kitokio sprendimo būti negalėjo: „Rytas“ po dar vieno fiasko atleido Kairį Gudelio komentaras (44)

Iš dviejų turnyrų – FIBA Čempionų lygos ir Citadele-Karaliaus Mindaugo taurės – per savaitę...

Netrukus Europos valgiaraščius užplūs vabalai: ES tarnyba uždegė žalią šviesą (38)

Vabzdžiai ką tik priropojo truputį arčiau europiečių lėkščių. Džiovintas geltonas didysis...

Naują knygelę vaikams pristatantis Selemonas Paltanavičius: man sako, galvoji ne taip, kaip visi suaugę žmonės

Šitokio baltumo ir šitokio gražumo snieguoti rytai, kokius visi išvydome šią savaitę –...

Jogintė Užusienytė | D+

Užburtas ratas – nori rūpestingo vyro, bet vis tiek traukia „blogiukai“: kokius vyrus savo aistroms renkasi moterys (2)

„Vyras, su kuriuo bendrauju, yra labai geras, tačiau traukos jam nejaučiu“, – turbūt...

Kėdainietė Alina vos nemirė nuo koronaviruso: 10 dienų buvo kritinės (178)

Kėdainių ligoninėje gydomi tik itin sunkiai koronavirusu sergantys pacientai. Laimė, kad...

7 mažai kam žinomi Egipto stebuklai

Egiptas – viena iš tų šalių, kurios pavadinimas kaipmat asocijuojasi su simboliais –...

Du galingiausi Trumpo ginklai: atėmus vieną, gali kilti dar pavojingesnių pagundų (391)

Iš JAV prezidento atėmė „Twitter“ paskyrą, kad jis nekurstytų maišto, kurį sukėlė jo...

Laisvalaikio kostiumai per karantiną šovė į aukštumas: kokį pasirinkti ir ar legalu eiti su treningu „į žmones“? (32)

Karantinas gerokai pakoregavo mūsų garderobą ir net parduotuvių asortimentą – viena...