aA
Nors dar metų pradžioje šalyje esančiose neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietose buvo įkurdinti apie 3400 užsieniečių, šiuo metu jų Lietuvoje teliko kiek daugiau nei 300. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenimis, 220 asmenų šiuo metu yra Pabradės bei Kybartų užsieniečių registracijos centruose. Likusieji 124 gyvena Rukloje ir Naujininkuose.
Migrantų stovyklą Medininkuose
Migrantų stovyklą Medininkuose
© DELFI / Julius Kalinskas

Kaip Eltą informavo Pabėgėlių priėmimo centro vadovė Beatričė Bernotienė, lapkričio 30 d. duomenimis Ruklos apgyvendinimo centre gyvena 93 asmenys, kurių 87 yra neteisėtai patekę į šalies teritoriją. 25 migrantams yra suteiktas prieglobstis, 47 prašo jiems suteikti pabėgėlio statusą, 15 jų – neteisėti migrantai. Pagal amžių, Rukloje glaudžiasi 63 suaugusieji ir 26 vaikai.

Tuo metu Naujininkuose yra apgyvendintas 31 migrantas – 25 iš jų prašosi prieglobsčio. 5 jų yra Ukrainos pabėgėliai. Trečdalis centro gyventojų – vaikai.

„Naujų atvykstančiųjų migrantų skaičius yra minimalus. Yra atvejų, kai iš VSAT stovyklų perkeliami migrantai, kuriems nustatomas pažeidžiamumas“, – raštu perduotame atsakyme teigė B. Bernotienė.

VSAT vado pavaduotojas Rimantas Petrauskas nurodė, jog užsieniečių, gyvenančių migrantų centruose, skaičius stabiliai mažėja. Didelė dalis – maždaug 1200 – jų buvo grąžinti į savo kilmės šalis. Likusieji pasinaudoja teise išeiti iš apgyvendinimo vietos ir atgal nebegrįžta. Jis neabejojo, kad šie užsieniečiai patraukė Vakarų link.

Migrantų stovyklą Medininkuose
Migrantų stovyklą Medininkuose
© DELFI / Julius Kalinskas

„Kai liepos mėnesį buvo priimtas sprendimas, kad prabuvus centruose ir neturint judėjimo laisvės 12 mėnesių, jiems buvo suteikta teisė laisvai judėti ir išeiti iš centrų. Likusi dalis užsieniečių ir pasinaudojo ta galimybe ir pabandė įgyvendinti savo tikslus – išvykti į Vakarų Europos šalis“, – Eltai sakė VSAT vado pavaduotojas.

R. Petrauskas akcentavo, jog užsieniečiai gali palikti apgyvendinimo centrus parai – esant išskirtiniams atvejams, laikas gali būti pratęsiamas iki trijų parų.

„Vis tik pagrindinė masė naudojasi ta 24 valandų terminu. Tas terminas yra pakankamas, kad pervažiuotum visą Lietuvą ir išvyktum“, – konstatavo pasienietis.

Teisinė bazė ir Dublino procedūra numato, kad pasišalinę ir į kitas valstybes pasitraukę migrantai turėtų būti grąžinami į savo pirminę atvykimo šalį, tačiau, anot R. Petrausko, sistema nėra efektyvi. Nors asmenys yra užregistruoti ir matomi tarptautinėje duomenų bazėje, į Lietuvą grąžinama mažoji dalis į Vakarus pasitraukusiųjų. VSAT vado pavaduotojas situaciją iliustravo skaičiais – pasak jo, pernai į Lietuvą buvo grąžinti 52 užsieniečiai, o per šiuos metus tik 54.

Migrantų stovyklą Medininkuose
Migrantų stovyklą Medininkuose
© DELFI / Julius Kalinskas

„Jie gali būti grąžinti į Lietuvą ir Lietuva turėtų spręsti jų tolimesnį ar integracijos, ar išsiuntimo procesą. Bet vis tik užsieniečių tikslas nėra Lietuva. Jie pasilikti ir įsitvirtinti neturi didelio noro, todėl jie Europos šalyse prašosi prieglobsčio, bet kada yra identifikuojami kaip atvykę iš mūsų, nemanau, kad labai didelės dalies prieglobsčio prašymai yra tenkinami. Jie yra tiesiog priversti slapstytis ir gyventi užsienio valstybėse nelegaliai“, – nurodė jis.

ELTA primena, kad Lietuvos pasienyje gruodžio 2-ąją buvo apgręžti 8 migrantai, bandę neteisėtai kirsti valstybės sieną ir iš Baltarusijos patekti į Lietuvą. Šeštadienio duomenimis, kaimyninės Latvijos pasienyje su Baltarusija pareigūnai sustabdė 51 neteisėtą užsienietį. Lenkijos pasienio pareigūnai į savo šalį ketvirtadienį neįsileido 53 migrantus.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.9545

Top naujienos

Analitikai: Rusijoje užsidarinėja valiutos keityklos – tai atskleidžia žiaurų Putino planą (12)

Rytų Europos studijų centro ( RESC ) partneriai Ukrainoje teigia, kad artėjant naujai mobilizacijos...

Balio saloje atostogaujantys lietuviai neparodo tikrojo vaizdo: realybėje šis rojus gerokai nuvilia (7)

Socialiniuose tinkluose tikrai esate matę keliaujančių lietuvių nuotraukas ir filmukus iš rojų...

Karas Ukrainoje. Rusijos raketa pataikė į gyvenamąjį namą Charkivo centre  masiškai apšaudytas Chersonas, pranešama apie aukas

Rusijos pajėgoms šeštadienį apšaudžius Kostiantynivkos miestą, Ukrainos prezidentas...

Dailius Dargis

Iki šiol Lietuvos politiką drebino mažesni seksualiniai skandalai: kas turėjo meilužių, o kam – baisių kaltinimų lavina (3)

Šią savaitę žiniasklaidoje netilo kalbos dėl galimo pedofilijos atvejo Seime ir konservatoriui...

Pasiūlymų treniruoti jau sulaukęs Kalnietis turi kategorišką nuomonę dėl vietos palubėse „pusiau ištesėjo“ pažadą Šeškui (1)

Ne vieną vakarą Lietuva stingo prie televizorių ekranų, akimis rydama Manto Kalniečio paleistą...

Sinoptikai prognozuoja permainingą savaitę: orus lems galingas ciklonas

Pirmadienio dieną orus Lietuvoje lems gana energingas ciklonas. Dangus bus apniukęs, nedideli...

Lietuvio kelionė į Baltarusiją baigėsi ilgais metais diktatoriaus kalėjime: ten atsidūrė dėl labai netikėtos priežasties (19)

Dar liepos pabaigoje Baltarusijos pareigūnai paskelbė įrašą, kuriame pasakoja apie lietuvį,...

Erdoganas prakalbo apie „kitokį atsakymą“ dėl NATO: Švedija bus šokiruota (5)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį pareiškė, kad Ankara galėtų pritarti...

Prieš 2300 metų mirusio vaiko mumiją ištyrę mokslininkai jo sarkofage rado didžiulį brangenybių lobį

Tyrėjų iš Kairo universiteto komanda padarė išvadą – rastas mumifikuotas berniukas – iš...

Įspėjo, ko jokiu būdu nedaryti su vaistais: keliame riziką ne tik sau

Klaida kurią padaro ne vienas tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nekalta. Jos pasekmės gali būti...