aA
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė siūlo svarstyti, kad siekiant griežtesnės rinkimuose dalyvaujančių judėjimų kontrolės vietoj visuomeninių rinkimų komitetų būtų kuriamos regionų partijos.
Laura Matjošaitytė
© DELFI / Domantas Pipas

„Jeigu yra rinkimų komitetas ir jis metai iš metų dalyvauja rinkimuose tokiu pat pavadinimu, galbūt reikėtų diskutuoti apie mažas, regionines politines partijas?“ – per Seime pirmadienį surengtą diskusiją sakė L. Matjošaitytė.

Apie rinkimų komitetų skaidrumą diskutuojama artėjant 2019 metų merų ir savivaldybių tarybų rinkimams.

Vyriausioji rinkimų komisija teigia stebinti procesą, kad kaip asociacijos veikiančios visuomeninės organizacijos savivaldos rinkimuose imasi dalyvauti komitete tokiu pačiu pavadinimu.

L. Matjošaitytė tvirtino, kad tokiu būdu visuomeniniams rinkimų komitetams lengviau konkuruoti su politinėmis partijomis, nes veikdami kaip asociacijos jie gali užsiimti labdaringa ar kitokia veikla, patys gauti paramą.

„Galbūt nereikėtų leisti komitetui išsiregistruoti iš karto po rinkimų, jeigu į savivaldybių tarybas yra išrenkami to komiteto nariai?“, – kalbėjo VRK pirmininkė.

Pasak konservatoriaus Andriaus Kupčinsko, su Registrų centru neatsiskaitančios visuomeninės organizacijos vėliau „kaip chameleonai“ tampa visuomeniniais komitetais, o finansinę paramą susirenka per nekontroliuojamą laikotarpį, kai nevyksta rinkimų kampanija.

„Galbūt politinių partijų ir kampanijų finansavimo kontrolės įstatyme turi būti įrašyti rinkimų komitetai, kad jiems galiotų tokios pačios nuostatos, kaip politinėms partijoms ir oganizacijoms“, – teigė politikas.

Vis dėlto buvęs ilgametis VRK vadovas Zenonas Vaigauskas sakė, jog visuomeninių organizacijų ir rinkimų komitetų pavadinimų sutapimas savaime nėra žalinga praktika.

„Jeigu iš tikrųjų visuomeninė organizacija yra aktyvi, ji veikia ir po to nusprendžia eiti į komitetus, tai visuomenei, valstybės valdymui savaime nėra blogas dalykas“, – tvirtino Z. Vaigauskas.

Siūlo ilginti politines kampanijas

Diskusijoje Seime taip pat nuskambėjo siūlymai ilginti rinkimų kampanijų laikorpį ar taikyti sankcijas ne tik neteisėtą paramą gaunantiems politiniams judėjimams, bet ir šios paramos teikėjams.

Renginyje politikai ir institucijų atstovai diskutavo apie priemones, kurios leistų efektyviai kovoti su nelegaliu partijų ir politinių kampanijų dalyvių finansavimu. Taip pat svarstyta, kaip užkirsti kelią paramos gavėjo statusą turintiems subjektams paaukotas lėšas naudoti politinės veiklos išlaidoms apmokėti.

Pastaruoju metu politikai diskutuoja, ar nereikėtų tobulinti partijų finansavimo sistemos, nes galiojanti tvarka neužtikrina visiško partijų finansavimo skaidrumo.

Birželį priimtose parlamentinio tyrimo išvadose Seimas konstatavo, kad politikai, verslininkai ir žiniasklaidos atstovai siekia apeiti draudimą juridiniams asmenims finansiškai remti partijas per atsiskaitymus grynaisiais pinigais, suteikiant nuolaidas, apmokant sąskaitas, užslėptą reklamą.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius Seime paragino ilginti rinkimų kampanijos laiką.

„Kitais metais vyks prezidento rinkimai, bet matome, kad de facto rinkimų kampanija jau vyksta, nors de jure ji neprasidėjusi“, – sakė pareigūnas.

„Prailginus politinės kampanijos treminus, atsiranda papildomos kontrolės galimybės ir galimybės taikyti poveikio priemones“, – pridūrė jis.

Pasak STT atstovo, politikai turėtų kuo anksčiau deklaruoti ketinantys dalyvauti rinkimuose.

Tuo metu Z. Vaigauskas pasiūlė atsakomybę už politinių judėjimų finansavimo pažeidimus taikyti ne tik patiems judėjimams, bet ir juos remiantiems subjektams.

Kai kurie politikai pastaruoju metu siūlo vėl leisti verslui remti politines partijas, grąžinant iki 2011 metų buvusią tvarką.

Vis dėlto nevyriausybinė organizacija „Transparency International“ tokį pasiūlymą atmeta. Šios organizacijos Lietuvos biuro vadovas Sergejus Muravjovas teigė, kad yra aiškus ryšys tarp partijas remiančio verslo ir politikų parankumo vėliau priimant sprendimus dėl viešųjų pirkimų nugalėtojų.

„Jeigu toks rėmimas atsirastų vėl, tai būtų visiškai priešinga žinutė dėl rinkimų skaidrumo, ypač mums turint duomenų, kaip viskas veikia“, – kalbėjo S. Muravjovas.

Šiuo metu įstatymuose numatyta, kad partijos finansavimo šaltiniai yra partijos nario mokesčiai, valstybės biudžeto asignavimai, palūkanos už banko sąskaitoje esančias lėšas.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (232)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (137)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (72)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Spekuliantai pelnosi krentant Džeimso Bondo automobilio gamintojo akcijoms (13)

Galbūt investuotojams Džeimso Bondo automobilis ir patinka, bet gamintojo akcijomis jie spekuliuoja...

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (151)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Metė siaubingus kaltinimus medžiotojo pašautam dviratininkui – mama vadina monstru ir gailisi, kad tiek mažai kankinosi buvusi mergina kaltina žvėrišku elgesiu (23)

Netekties palaužta dviratininko iš Didžiosios Britanijos Marco Suttono, kurį per klaidą Alpės...

Vieną tritaškį per rungtynes pataikęs „Rytas“ namie nusileido vokiečiams (182)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės turnyre patyrė antrą pralaimėjimą iš eilės....

Antrąją „Neregėtą Lietuvą“ išleidęs Jovaiša: pirmasis albumas buvo naudojamas ne pagal paskirtį (23)

Fotografas Marius Jovaiša prieš 10 m. pristatęs jau dabar bene žymiausią Lietuvos fotografijų...

Adomaitis: pametame kažkur galvas – nežinau, kaip paaiškinti (42)

Vilniaus „Ryto“ sirgaliai likus pusei minutės iki ketvirto kėlinio pabaigos traukė ne pergalės...