aA
„Mano vardas Aldona. Šiuo metu šis vardas visuomenei siejasi su pagyvenusia moterimi, kuri turi tik blogąsias pagyvenusio žmogaus savybes, maža to - pradėtas naudoti anekdotuose. Gal galite mane pakonsultuoti, kaip elgtis jeigu susidurčiau su neteisybe, kurią užfiksuoti labai sunku? Ar galima atrasti teisybę tokioje situacijoje?“, - laiške DELFI klausė ponia Aldona.
Mano vardas Aldona. Ar galima atrasti teisybę tokioje situacijoje?
© Shutterstock nuotr.

Moteris pasakoja, jog darbdaviais iš karto nusistato, kad jei esi Aldona, ateis pagyvenusi moteris ir nesvarbu, kad gimimo data sako kitaip.

„Bet mane labiausiai skaudina tai, kad paskutiniais metais Aldonos vardas pradėtas naudoti anekdotuose, piktuose juokuose, kurie gali įžeisti ir pažeminti žmogų (panašiai, kaip istorija su Petriuko vardu)“, - atviravo DELFI skaitytoja.

Moteris yra girdėjusi, kad pasinaudojant šiuo vardu žmogui sukuriama net pravardė.

„Negaliu visos visuomenės paduoti į teismą, kad žemina mano žmogišką orumą, kad susidaro išankstinę nuomonę dar manęs nepamatę. To negaliu padaryti. Svarsčiau apie vardo pakeitimą. Bet ar tai teisinga? Juk vardas yra gražus, jį man suteikė mylimi tėvai. Kodėl turėčiau keisti?“, - klausia Aldona.

23 066 Aldonos

Valstybinė lietuvių kalbos komisijos duomenimis, Lietuvoje registruotos 23 066 Aldonos. Vardų sąvade galima rasti informacijos, kad per pastarąjį 100 metų šio vardo populiarumas rekordines aukštumas pasiekė apie 1951-uosius. Minėtas metais Aldutėmis buvo pavadinta beveik 800 mergaičių

Aldona
Aldona
© DELFI

Tik kiek mažiau šio vardo savininkių registruota II Pasaulinio karo metais. Maždaug nuo 1961-ųjų Aldonos vardo populiarumas pradėjo slūgti ir apie 1995 metus nukrito iki minimumo.

Kaip DELFI informavo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos vyr. specialistė Aistė Pangonytė, Aldona – baltiškos kilmės vardas. Jo šaknis ald- yra lieuviškuose veiksmažodžiuose ald-ė́ti „aidėti, skambėti“, ald-óti „skardėti“.

„Tai istorinis vardas: XIV a. tokį vardą turėjo didžiojo LDK kunigaikščio Gedimino duktė, kuri ištekėjo už Lenkijos karaliaus Kazimiero, ir tai sudarė sąlygas vardui išgarsėti, jis papildė lenkų, latvių kalbų vardynus“, - komentavo A. Pangonytė.

Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Motociklininkės DJ Aldonos atsakas bendravardei

Miela Aldona! Labai malonu kreiptis i Jus tuo pačiu vardu, kokį turiu ir aš.

Esu 27-erių metų veikli, energinga, laimingai gyvenanti mergina. Kadangi bendrauju iš tiesų labai daug, suprantu Jūsų klausimą dėl vardo. Tačiau niekada nejaučiau to, ką jaučiate Jūs. Ir ne dėl to, kad nepatyriau panašaus požiūrio iš aplinkinių. Tiesiog dėl to, kad visada juo didžiavausi.

Kuomet supratau, kad mano vardas yra išskirtinis, niekada nejaučiau „nepatogumo“' jį tardama: netgi kuomet mane vadina itin švelniai - Aldute.


Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Niekada nesikremtu, kuomet aplinkiniai sureaguoja: „tai toks neįprastas/ senoviškas vardas!“' Netgi tada, kai bendraamžiai taria, kad jų močiutė ar teta irgi yra tokiu vardu. Aš atsakau, kad šis vardas man yra pats gražiausias! Taip pat niekada nesijaučiu įžeista (netgi jeigu kas nors ir nori įžeisti). Ar tai žeidžia ar ne - priklauso tik nuo mūsų pačių požiūrio, ar mes „leidžiame“' tai padaryti.

Aldonos vardą man parinko mano geriausia draugė - mylima Mama mano Močiutės garbei. Deja, Močiutė iškeliavo iš pasaulio anksčiau negu aš gimiau, tad niekada neturėjau progos į ją kreiptis jos ir mano, Aldonos, vardu. Bet jeigu galėčiau, pasakyčiau jai, kad mudviejų vardą aš nešioju kaip didžiausią man suteiktą garbę ir įsipareigojimą.

Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Aš labai stengiuosi būti jo verta. Sunku tai apibūdinti žodžiu, bet šis vardas (ir kontekstas, kuriame jį gavau) man reiškia kilnumą, orumą ir garbę - kertinius žmogaus, kaip asmenybės, pamatus.

O dėl anekdotų, miela Aldute, atsakysiu paprastai: duokime kvailiui kelią. Esu tikra, kad anekdotai apie Petriuką atsirado tikrai ne dėl to, kad žmonėms šis vardas skamba juokingai ar kad jie norėtų įžeisti visus Petro vardo savininkus (man šis vardas - vienas gražiausių). Manyčiau, tai neturi nieko bendra su vardo skambesiu ar prasme. Taip tiesiog susiklostė folkloras. Kita vertus, tai puiku - mudviejų vardas nebus užmirštas!

Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Gyvenimas kupinas puikių, nuostabių patirčių, žavingų, gražių akimirkų - tad gaudykime ir pastebėkime jas! Tie darbdaviai, kurie žmogų vertina pagal vardą (ar amžių ir pan.) visai neverti dėmesio, jie neverti net juos apkalbėti.

Linkiu Jums (Tau) jaukiu ir įkvepiančių Kalėdų!

Aldona Juozaitytė

Dažniausi ir rečiausi vardai

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos duomenimis, vardas Aldona nėra dažnas.

Populiariausiųjų Lietuvoje vardų sąraše įsitvirtinę moteriški vardai Irena (33 166), Janina (32 716), Kristina (25 432) ir Danutė 24045.

Pats populiariausias vyriškas vardas išlieka Jonas (44 881), jį vejasi Vytautas (40 636), Antanas (34 507), Tomas (28 171), Juozas (26 707).

Rečiausi moteriški vardai – Ramanta, Linvyda, Adolė, Kornela, rečiausi vyriški vardai Dargirdas, Dirmantas, Anicis, Aušrimas, Sergius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvertino pokyčius Landsbergio komandoje: jau tikrai buvo laikas

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis , atnaujindamas savo komandą ministerijoje,...

Šildymo sezonui gerų naujienų nėra – sparčiai brangsta dar viena kuro rūšis (3)

Artėjant šildymo sezonui Lietuvos energetikos agentūra (LEA) prognozuoja, kad šalis neturėtų...

Pranešta apie sprogimus Rusijos kontroliuojamame objekte Baltarusijoje Baltarusija pateikė savo paaiškinimą (3)

Ziabrovkos aerodrome, esančiame netoli Gomelio Baltarusijoje, naktį griaudėjo sprogimai ir buvo...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Rusijos kariai jau žino, kas nutiko Krymo bazėje, Maskva – sutrikusi

Amerikos Karinių tyrimų instituto (ISW) apžvalgoje šį kartą didžiausias dėmesys skiriamas...

Prieš ilgąjį savaitgalį – pareigūnų įspėjimas vairuotojams: dėl kasmet besikartojančių klaidų laukia griežtesnė kontrolė

Kol dauguma lietuvių jau kurpia planus, ką veiks ilgąjį Žolinių savaitgalį, Lietuvos kelių...

Poderys išskyrė dvi „Perlo Energijos“ klientų grupes: davė patarimą

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) direktorius mano, kad nukentėję elektros tiekėjo „ Perlas...

Iš Krymo bėganti rusė lieja ašaras: kaip namie gyvenom (16)

Po smūgių rusų karinei bazei Kryme Rusijos gyventoja su ašaromis akyse pasakoja niekur nenorinti...

„Naša Raša“ žvaigždė Sergejus Svetlakovas pardavė vilą Jūrmaloje: tikiuosi dar susitikti su bičiuliais ir artimaisiais

Komikas Sergejus Svetlakovas socialiniuose tinkluose paskelbė, kad Latvijos mieste Jūrmaloje...

Delfi PliusKristina Chudenko, delfi.lv

Pas šiaulietę vaistininkę sugužėjo net latvių žurnalistai: papasakojo, kas padės gydyti skrandžio opas ir vyriškas bėdas

Kur ieškoti sveikatai naudingiausių žuvų taukų? Kurį aliejų geriau naudoti masažui, o kurį...

Medininkuose aptiktas slaptas krovinys: traškučiai slėpė 1,6 mln. eurų vertės nelegalią siuntą

Medininkuose muitininkai sulaikė vilkiką, tranzitu į Kaliningradą vežantį traškučius: aptikta...