aA
„Mano vardas Aldona. Šiuo metu šis vardas visuomenei siejasi su pagyvenusia moterimi, kuri turi tik blogąsias pagyvenusio žmogaus savybes, maža to - pradėtas naudoti anekdotuose. Gal galite mane pakonsultuoti, kaip elgtis jeigu susidurčiau su neteisybe, kurią užfiksuoti labai sunku? Ar galima atrasti teisybę tokioje situacijoje?“, - laiške DELFI klausė ponia Aldona.
Mano vardas Aldona. Ar galima atrasti teisybę tokioje situacijoje?
© Shutterstock nuotr.

Moteris pasakoja, jog darbdaviais iš karto nusistato, kad jei esi Aldona, ateis pagyvenusi moteris ir nesvarbu, kad gimimo data sako kitaip.

„Bet mane labiausiai skaudina tai, kad paskutiniais metais Aldonos vardas pradėtas naudoti anekdotuose, piktuose juokuose, kurie gali įžeisti ir pažeminti žmogų (panašiai, kaip istorija su Petriuko vardu)“, - atviravo DELFI skaitytoja.

Moteris yra girdėjusi, kad pasinaudojant šiuo vardu žmogui sukuriama net pravardė.

„Negaliu visos visuomenės paduoti į teismą, kad žemina mano žmogišką orumą, kad susidaro išankstinę nuomonę dar manęs nepamatę. To negaliu padaryti. Svarsčiau apie vardo pakeitimą. Bet ar tai teisinga? Juk vardas yra gražus, jį man suteikė mylimi tėvai. Kodėl turėčiau keisti?“, - klausia Aldona.

23 066 Aldonos

Valstybinė lietuvių kalbos komisijos duomenimis, Lietuvoje registruotos 23 066 Aldonos. Vardų sąvade galima rasti informacijos, kad per pastarąjį 100 metų šio vardo populiarumas rekordines aukštumas pasiekė apie 1951-uosius. Minėtas metais Aldutėmis buvo pavadinta beveik 800 mergaičių

Aldona
Aldona
© DELFI

Tik kiek mažiau šio vardo savininkių registruota II Pasaulinio karo metais. Maždaug nuo 1961-ųjų Aldonos vardo populiarumas pradėjo slūgti ir apie 1995 metus nukrito iki minimumo.

Kaip DELFI informavo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos vyr. specialistė Aistė Pangonytė, Aldona – baltiškos kilmės vardas. Jo šaknis ald- yra lieuviškuose veiksmažodžiuose ald-ė́ti „aidėti, skambėti“, ald-óti „skardėti“.

„Tai istorinis vardas: XIV a. tokį vardą turėjo didžiojo LDK kunigaikščio Gedimino duktė, kuri ištekėjo už Lenkijos karaliaus Kazimiero, ir tai sudarė sąlygas vardui išgarsėti, jis papildė lenkų, latvių kalbų vardynus“, - komentavo A. Pangonytė.

Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Motociklininkės DJ Aldonos atsakas bendravardei

Miela Aldona! Labai malonu kreiptis i Jus tuo pačiu vardu, kokį turiu ir aš.

Esu 27-erių metų veikli, energinga, laimingai gyvenanti mergina. Kadangi bendrauju iš tiesų labai daug, suprantu Jūsų klausimą dėl vardo. Tačiau niekada nejaučiau to, ką jaučiate Jūs. Ir ne dėl to, kad nepatyriau panašaus požiūrio iš aplinkinių. Tiesiog dėl to, kad visada juo didžiavausi.

Kuomet supratau, kad mano vardas yra išskirtinis, niekada nejaučiau „nepatogumo“' jį tardama: netgi kuomet mane vadina itin švelniai - Aldute.


Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Niekada nesikremtu, kuomet aplinkiniai sureaguoja: „tai toks neįprastas/ senoviškas vardas!“' Netgi tada, kai bendraamžiai taria, kad jų močiutė ar teta irgi yra tokiu vardu. Aš atsakau, kad šis vardas man yra pats gražiausias! Taip pat niekada nesijaučiu įžeista (netgi jeigu kas nors ir nori įžeisti). Ar tai žeidžia ar ne - priklauso tik nuo mūsų pačių požiūrio, ar mes „leidžiame“' tai padaryti.

Aldonos vardą man parinko mano geriausia draugė - mylima Mama mano Močiutės garbei. Deja, Močiutė iškeliavo iš pasaulio anksčiau negu aš gimiau, tad niekada neturėjau progos į ją kreiptis jos ir mano, Aldonos, vardu. Bet jeigu galėčiau, pasakyčiau jai, kad mudviejų vardą aš nešioju kaip didžiausią man suteiktą garbę ir įsipareigojimą.

Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Aš labai stengiuosi būti jo verta. Sunku tai apibūdinti žodžiu, bet šis vardas (ir kontekstas, kuriame jį gavau) man reiškia kilnumą, orumą ir garbę - kertinius žmogaus, kaip asmenybės, pamatus.

O dėl anekdotų, miela Aldute, atsakysiu paprastai: duokime kvailiui kelią. Esu tikra, kad anekdotai apie Petriuką atsirado tikrai ne dėl to, kad žmonėms šis vardas skamba juokingai ar kad jie norėtų įžeisti visus Petro vardo savininkus (man šis vardas - vienas gražiausių). Manyčiau, tai neturi nieko bendra su vardo skambesiu ar prasme. Taip tiesiog susiklostė folkloras. Kita vertus, tai puiku - mudviejų vardas nebus užmirštas!

Aldona Juozaitytė
Aldona Juozaitytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Gyvenimas kupinas puikių, nuostabių patirčių, žavingų, gražių akimirkų - tad gaudykime ir pastebėkime jas! Tie darbdaviai, kurie žmogų vertina pagal vardą (ar amžių ir pan.) visai neverti dėmesio, jie neverti net juos apkalbėti.

Linkiu Jums (Tau) jaukiu ir įkvepiančių Kalėdų!

Aldona Juozaitytė

Dažniausi ir rečiausi vardai

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos duomenimis, vardas Aldona nėra dažnas.

Populiariausiųjų Lietuvoje vardų sąraše įsitvirtinę moteriški vardai Irena (33 166), Janina (32 716), Kristina (25 432) ir Danutė 24045.

Pats populiariausias vyriškas vardas išlieka Jonas (44 881), jį vejasi Vytautas (40 636), Antanas (34 507), Tomas (28 171), Juozas (26 707).

Rečiausi moteriški vardai – Ramanta, Linvyda, Adolė, Kornela, rečiausi vyriški vardai Dargirdas, Dirmantas, Anicis, Aušrimas, Sergius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Liūdna istorija pasidalinęs Stano įspėja sergančius vėžiu neapsigauti: šie žmonės – žudikai (3)

Baisiai skambančią diagnozę „ vėžys “ kasdien Lietuvoje išgirsta apie pusšimtį žmonių.

Skrandžio rūgštingumas vis dažnesnė bėda: gydytoja įspėja – negydomas refliuksas gali išprovokuoti vėžį

Gydytojai gastroenterologai pastebi, kad padidėjęs skrandžio rūgštingumas, kitaip refliuksas ,...

Delta atmainai keliant vis didesnį nerimą Izraelis pateikia skaičius: kiek nuo jos apsaugo „Pfizer“ vakcina (122)

Pasak Izraelio sveikatos apsaugos ministerijos, „ Pfizer Inc.“ sukurtos „Covid-19“ vakcinos...

Japonijoje dėl medalio kovosianti buriuotoja Viktorija Andrulytė papasakojo, kokiomis sąlygomis gyvena: esame visiškai uždaryti (15)

Lietuvos sportininkė, olimpietė , Lietuvos jachtų buriuotoja Viktorija Andrulytė (29) šiuo...

Pirmosios Jūros šventės dienos sulaukė tūkstančių: apie saugius atstumus pamiršta, kaukių nedėvėjo nė vienas (12)

Klaipėdoje prasidėjusios Jūros šventės pirmosios dienos laukiamiausias renginys šventinė...

Galėtų dirbti bet kur, bet pasirinko kaimą: jauni virtuvės šefai kuria kitokius skonius (12)

Kapitoniškių kaimo miškuose, netoli Rumšiškių , sukasi du talentingi jauni virtuvės šefai....

Vakarų Lietuva – vėl raudona zona: kurortuose rizika auga labai greitai (165)

Jau kelintą dieną iš eilės vis labiau raudonuoja Lietuvos koronaviruso žemėlapis. Vis daugėja...

Šimkus naujai pensijų reformai nepritaria: reikėtų skaičiuoti 30 metų į priekį, o ne iki kitų rinkimų (25)

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus kritikuoja Socialinės apsaugos ir darbo...

Mirė kadaise populiarios lietuvių grupės „NARS“ lyderis Raimundas Narsas (9)

Būdamas 56-erių mirė kadaise populiarios lietuviškos grupės „NARS“ vokalistas ir jos lyderis...

Pažėrė kritikos siūlymui trumpinti darbo savaitę: 8 valandų 5 darbo dienos nėra žmonių išnaudojimas (156)

Lietuvoje vėl kilo diskusijų dėl trumpesnės darbo savaitės . Siūloma pradėti „nacionalinį...