aA
Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas, iki penktadienio ėjęs premjero patarėjo pareigas, Lukas Savickas laidoje „Delfi diena“ papasakojo apie karantino švelninimą. Pašnekovo teigimu, kol kas nėra numatyti konkretūs ir specifiniai reikalavimai, kurie būtų būtini atskiriems verslams, tačiau svarbios yra bendros taisyklės, kurios turėtų užtikrinti darbuotojų ir klientų saugumą.

Kada grįšime į įprastą gyvenimą

Paklausus, kada į įprastą ir normalų gyvenimą turėtų grįžti biuruose dirbantys žmonės, L. Savickas pabrėžė, kad net ir karantino metu tokiems darbuotojams niekas nedraudė eiti į darbą, tiesiog buvo rekomendacija – dirbti nuotoliniu būdu.

„Pirmiausia reikia kalbėti apie tai, kas buvo ribojama ir kas nebuvo. Tiesioginio biurų veiklos apribojimo nebuvo, tačiau apeliuota, kad visi, kurie turi galimybę dirbti nuotoliniu būdu, ta galimybe pasinaudotų. Džiaugiuosi, nes matėme, kad privačios įmonės sudarė tokias sąlygas darbuotojams, todėl daugelis jų ir dirbo nuotoliniu būdu“, – sako L. Savickas.

Tačiau svarbiausia, anot jo, kad visi suvoktų esantys atsakingi ne tik už savo, bet ir už kitų žmonių sveikatą.

Lukas Savickas: darželių atidarymas yra didysis klausimas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Mes iš tikrųjų norėjome nusiųsti labai aiškią žinutę, kad karantinas nėra atšauktas, o tik pradėtas lėtas, atsargus pirmasis karantino priemonių švelninimo etapas, kuris jokiu būdu nereiškia, kad turime plūsti į prekybos vietas. Tai taip pat nereiškia, kad visi paslaugų ar prekybos vykdytojai, kurie gali atsidaryti nuo šiandienos, privalomai turi pradėti veiklą. Vyriausybė su SAM nustato labai detalius saugos ir higienos reikalavimus, kurie turi būti užtikrinti tiek darbuotojams, tiek lankytojams. Tik su visiška atsakomybe verslininkai gali priimti sprendimą atnaujinti veiklas“, – tikina pašnekovas.

Galės tikrinti žmones prie parduotuvių įėjimo

Pasiteiravus, kokie reikalavimai būtų taikomi parduotuvėse, prekiaujančiose daiktais, kuriuos reikia liesti (kosmetika, drabužiai, avalynė), L.Savickas paaiškino, kad numatyta rekomendacija tikrinti kiekvieną įeinantį žmogų. Kitaip sakant, kiekvienas būtų patikrintas, ar neturi temperatūros.

„Mes esame priėmę kelis sprendimus. Pirmasis – labai atidžiai ir akylai stebėti efektą ir tendencijas, kokių atsiras, atnaujinus veiklas, o prireikus – operatyviai reaguoti. Kol kas jūsų paminėtoms veikloms (drabužiai, avalynė, kosmetika) nėra atskirų reikalavimų, tačiau esame pasakę verslo asociacijoms, kad bus bendriniai reikalavimai ir, jei reikės, – specifiniai pagal veiklos pobūdį, o kol kas jų nesame nustatę. Tačiau galiu nuraminti, kad vienas iš reikalavimų, kuris numatytas, – tikrinti tiek klientų, tiek darbuotojų simptomus bei temperatūrą prieš patenkant į patalpas. Tai yra rekomenduotinas principas, tikimės, kad jis bus iš tikrųjų taikomas praktikoje“, – aiškino politikas.

Lukas Savickas
Lukas Savickas
© DELFI / Domantas Pipas

Kalbėdamas apie prekybą turguje, pašnekovas pabrėžė tik vieną esminį reikalavimą – saugų atstumą.

„Papildomas reikalavimas, susijęs su turgumis ir prekyba kitose viešose prekybos vietose, – laikytis dviejų metrų atstumo, kiti reikalavimai – bendrieji“, – atsakė jis.

Vienas sunkiausių uždavinių – užtikrinti, kad visi laikytųsi nurodymų, gali tekti įsikišti ir policijai.

„Mes turime apeliuoti į verslininkų ir gyventojų asmeninį suvokimą dėl situacijos rimtumo, kad mes patys esame atsakingi už savo sveikatą, o sprendimus reikia daryti pamatuotai. Rekomendacijos lieka rekomendacijomis, tačiau yra ir privalomos taisyklės, kurių laikymąsi, jeigu to prireikia, gali užtikrinti policija arba sveikatos institucijos“, – kalbėjo laidos pašnekovas.

Jeigu formuosis nauji židiniai, švelninimą lėtins

Žmonės, kurie bandys gudrauti arba nepasirūpins klientų, darbuotojų saugumu, gali sutrukdyti tolimesniam karantino priemonių švelninimo procesui.

„Turbūt reikia vertinti, kokią situaciją mes šiandien turime. O iki šiandienos tikrai matome, kad matomas didžiulis susitelkimas tiek bendrai visų piliečių, tiek verslo. Verslo ir valdžios atstovai bendradarbiauja, džiaugiuosi, kad didelių piktnaudžiavimo atvejų ar tendencijų netenka pastebėti. Žinoma, jeigu bus bandoma tai daryti, reaguosime operatyviai. Būtų gaila, jeigu dėl kelių nesąžiningų atvejų tektų atidėti numatytą sąlygų švelninimo procesą. Atsargiai ir atidžiai stebėsime, kaip seksis, jei matysime, kad formuojasi tam tikri židiniai, jeigu keisis epidemiologinė situacija ar atsiras piktnaudžiavimo atvejų, turėsime peržiūrėti tolimesnius etapus“, – sakė L.Savickas.

Kada atsidarys mokyklos?

Pasiteiravus apie mokinius ir ugdymo įstaigas, L.Savickas atsakė, kad mokyklos, darželiai greičiausiai bus atidaryti tik paskutiniuoju etapu, kuris siejamas jau su pačia karantino pabaiga.

Lukas Savickas
Lukas Savickas
© DELFI / Domantas Pipas

„Tai yra didysis klausimas. Didelė dalis dirbančiųjų negali dirbti, nes namuose rūpinasi vaikais, jų nuotoliniu mokymusi. Tai – esminis klausimas, tačiau ir kitose užsienio šalyse vyrauja tokia tendencija, kad tik tolimesniais etapais numatomos galimybės vaikams grįžti į ugdymo įstaigas, o dirbantiesiems – į darbo vietas. Šiuo metu galvojama, kad ugdymo įstaigos, mokyklos, darželiai galėtų pradėti veikti jau trečiuoju etapu, kuris būtų siejamas su karantino pabaiga“, – aiškino jis.

L. Savickas tikisi, kad ateityje ir toliau galėsime švelninti karantiną, tačiau to nebus, jeigu epidemiologinė situacija pradės sparčiai blogėti.

„Priklausys nuo daugelio aspektų, bet visuomet svarbiausias – gyventojų sveikata ir viruso plėtros tendencijos. Kasdien žiūrime įvairius rodiklius, tačiau pagrindinis – plėtros tendencijos per dešimt dienų“, – kalbėjo L. Savickas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
3.5758

Top naujienos

Šapoka – apie galimą antrą koronaviruso bangą: pilnai Lietuvos ekonomikos neuždarysime (44)

Prezidentas Gitanas Nausėda po antradienį vykusio susitikimo su ministru pirmininku Sauliumi...

Maskvos politikai nerimsta: parašė laišką Pranckiečiui (200)

Rusijos Federacijos politikai nesibodi kištis į ketvirtą nepriklausomos valstybės atkūrimo...

Kauno logistikos įmonėje – trys koronaviruso infekcijos: darbuotojai atvyko iš Uzbekijos simptomų turi ir kiti darbuotojai (52)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Ragina ruoštis blogiausiam: COVID-19 smogė JAV valstijoms, jos manė virusą jau įveikusios (103)

Pirmosios šį pavasarį koronavirusą iškentusios valstijos tikėjosi, kad blogiausia jau praeityje.

Laukia sunkios derybos dėl ES pinigų: Lietuva ruošia argumentus, kodėl turi gauti daugiau (29)

Europos Vadovų Tarybos praėjusią savaitę pristatytas naujas pasiūlymas dėl daugiametės...

„Žalgiris“ pučia raumenis po krepšiu – į Kauną keliasi Europos čempionas (82)

Kauno „Žalgirio“ sirgaliai artėjantį sezoną komandoje išvys dar vieną naujoką. Lietuvos...

Politologai įvertino LVŽS sąrašą: pagrindinis principas akivaizdus (7)

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) politologai...

Smarkiai nukentėję nuo koronaviruso italai visam pasauliui turi paprastą patarimą (91)

Ilgalaikis COVID-19 poveikis net persirgus lengva ligos forma gali būti gerokai rimtesnis, nei iš...

Byrant šeimoms šou versle, neeilinė Natalijos Bunkės patirtis: vestuves tai švenčia, o skyrybos – jau ne šventė? (45)

Skyryboms tampant vis dažnesniu reiškiniu šalyje, Vyriausybė nutarė pasekti kitų šalių...

|Maža didelių žinių kaina