Tęsiant baudžiamosios bylos nagrinėjimą, pirmadienį į teismą buvo iškviesti keli liudytojai.

Pirmasis teisme liudijo baltarusis Aleksej Suslav. Jis pasakojo į Lietuvą atvykęs 2020 m., įsiliejo į organizacijos „Dapamoga“, kuri rūpinasi iš Baltarusijos į Lietuvą atvykusiais baltarusiais, veiklą. A. Suslav teigė, kad kitiems aktyvistams padėjo rengti protesto akcijas prie Baltarusijos ambasados, prie ambasados pastato kurti memorialą – dėliojo A. Lukašenkos režimo aukų portretus, žvakes.

Baltarusio teigimu, šiose akcijose ėmė lankytis L. Ragelskis.

„Šiose akcijose dažnai dalyvaudavo kaltinamasis, jis elgėsi iššaukiančiai, provokuojančiai“, – pabrėžė liudytojas.

A. Suslav pažymėjo, kad vėliau jis su kitais aktyvistais pamatė L. Ragelskio tiesioginę transliaciją per kanalą „Youtube“, kur kaltinamasis rodė, kaip į šiukšlių maišą dėjo prie Baltarusijos ambasados pastatytų Minsko režimo aukų portretus, žvakes.

„Sužinojome, kad memorialas buvo apgadintas, vėliau taip pat sužinojome ir apie tai, kad L. Ragelskis „Youtube“ kanale visa tai transliavo, rodė, kaip jis išmeta į šiukšlių maišus žvakes, režimo aukų portretus“, – pasakojo A. Suslav.

Liudytojas, atsakinėdamas į klausimus, teigė, kad baltarusių aktyvistai piktinosi L. Ragelskio pasisakymais akcijų prie Baltarusijos ambasados metu.

„L. Ragelskis sakė, kad tarybiniais laikais Rusija ir Baltarusija gyveno geriau ir mums esą nereikėjo viską sugriauti. (...) Manau, jis laukė iš mūsų neadekvačios reakcijos. Galimai jis savo transliacijas naudojo propagandos tikslais“, – tvirtino A. Suslav.

Bylą nagrinėjantis teisėjas Miroslavas Gvozdovičius klausė liudytojo, ar memorialo įkūrimas prie Baltarusijos ambasados buvo suderintas su Vilniaus miesto savivaldybe.

„Bet kokie veiksmai ar daiktai, ką planuoja organizacija – kažką užkabinti, padėti, patiesti, pakabinti, užrišti – turi būti suderinta“, – tvirtino teisėjas.

A. Suslav tvirtino, kad „Dopomoga“ aktyvistai jam sakė, kad visi reikalingi leidimai akcijoms, memorialui yra suderinti.

Kaltinamasis L. Ragelskis klausė liudytojo, ar jis per akcijas elgėsi nekultūringai.

„Jūs kalbėjote mandagiai, kultūringai, bet sakėte, kad yra gerai, jog A. Lukašenka jus muša“, – replikavo A. Suslav.

Kitas liudytojas, baltarusis Denis Šidlovski teigė, kad Baltarusijoje jį persekiojo A. Lukašenkos režimas, jis buvo įkalintas, o 2020 m. jam pavyko atvykti į Lietuvą. Jis L. Ragelskio elgesį per akcijas prie Baltarusijos ambasados Lietuvoje pavadino psichologiniu smurtu.

„Tai buvo psichologinis smurtas, kai žmogus prieina arti ir kalba tau į veidą, žemina tave. (...) Žmogus buvo su uždengtu veidu, žmogus su vaizdo fiksavimo technika, ją kiša į veidą, bendravimas pakeltu tonu, iššaukiančiai, siekiant provokuoti“, – apie L. Ragelskį kalbėjo liudytojas.

D. Šidlovski sakė matęs vaizdo įrašą, kuriame buvo matoma, kaip galimai L. Ragelskis spardo prie Baltarusijos ambasados sudėtas Minsko režimo aukų portretus, žvakes, gėles. Vyras teigė, kad toks kaltinamojo poelgis jį labai įžeidė.

„Yra žmonės, kurie siekė tiesos ir dėl to žuvo. (...) Man mūsų sukurto memorialo prie ambasados sugriovimas buvo kaip žuvusio žmogaus kapo išniekinimas“, – komentavo jis.

Tiesa, vėliau, teisme pagarsinus D. Šidlovski teiktus paaiškinimus teisėsaugai, iškilo abejonių, ar ji vaizdo įraše matė, kad būtent L. Ragelskis niokojo memorialą prie Baltarusijos ambasados. D. Šidlovski, atsakinėdamas į klausimus patikino, kad vaizdo įraše matęs vyrą, bet tiksliai negalintis pasakyti, kad ten buvo būtent L. Regelskis.

L. Ragelskis yra kaltinamas kurstymu, tyčiojimusi iš baltarusių, žydų, viešosios pagarbos vietos išniekinimu. Prokuratūros duomenimis, 2020 m. spalį L. Ragelskis prie Baltarusijos ambasados pastato Mindaugo gatvėje, Vilniuje, filmavo save, tyčiojosi iš protestuojančių žmonių, kalbėjo apie getus, litvakus.

Kitame „Youtube“ kanale patalpintame vaizdo įraše, anot teisėsaugos, L. Ragelskis įžeidinėjo protestuojančiuosius prieš autoritarinį Baltarusijos prezidentą A. Lukašenką, tyčiojosi iš jų.

Taip pat, prokuratūros duomenimis, viename iš vaizdo įrašų L. Ragelskis fiksavo, kaip esą išniekino viešą pagarbos vietą – į šiukšlių maišą sukrovė prie Baltarusijos ambasados pastatytus nuo Minsko režimo žuvusių aktyvistų portretus, pastatytas žvakes, gėles.