Pasak diplomatės, jei Lietuvai iš tiesų rūpėtų ne tik Ukrainos, bet ir viso Europos žemyno likimas, tai ji turėtų padėti įgyvendinti Minsko susitarimus.

Lietuvos Seimo priimta rezoliucija dėl teroristinės Rusijos veiklos yra ekstremistinė, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova. Tokį vertinimą trečiadienį diplomatė išsakė radijo stoties „Sputnik“ eteryje.

„Aš tik priminsiu, jog, galbūt, pamiršo tose šalyse, kurios priima tokius – negaliu sakyti, kad dokumentus – deklaracijas, pareiškimus, žengia iš esmės tokius ekstremistinius žingsnius, nes kitaip jų nepavadinsi.

Visos šios šalys priklauso NATO. Pastaraisiais dešimtmečiais ne kartą matėme neteisėtus, agresyvius NATO veiksmus, kurie nebuvo grįsti kokiais nors teisiniais pagrindais ar realijomis žemėje. Priešingai, aljanso ar jo narių veiksmai sukeldavo naujus konfliktus. Priminkite man, prašau, kada jūsų paminėta šalis bent kartą išreiškė susirūpinimą dėl tokių aljanso, kuriam ji priklauso, veiksmų“, – radijui „Sputnik“ sakė M. Zacharova.

Pasak jos, jei Lietuvai iš tiesų rūpėtų ne tik Ukrainos, bet ir viso Europos žemyno likimas, tai ji turėtų „pakelti savo balsą už tai, kad Kijevo režimas įgyvendintų Minsko susitarimus, ir veikiausiai bent kartą per aštuonerius metus susirūpinti Donbase nužudytų žmonių likimu“.

Lietuvos valdžia paragintų nutraukti ugnį Ukrainoje ir pasmerktų ginklų pristatymus, jei jos noras išspręsti šią krizę būtų nuoširdus, pažymėjo Rusijos žinybos atstovė.

„Tačiau jie elgiasi visiškai priešingai, todėl į tai reikia žiūrėti būtent taip – kaip į provokacijos, ekstremizmo ir politinio veidmainiavimo elementą“, – apibendrino M. Zacharova.

Siūlo nutraukti bet kokius santykius

Rusijos Federacijos Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Aleksejus Čepa mano, kad Lietuvos Respublikos Seimo sprendimas pripažinti Rusiją teroristine valstybe neturi jokios reikšmės, bet Rusija, į tai reaguodama, gali nutraukti prekybinius santykius su mūsų šalimi.

Kitas Rusijos politikas – Rusijos Federacijos Tarybos tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Vladimias Džabarovas – Lietuvos parlamento rezoliuciją prilygino šizofrenijos pasireiškimui.

Po Seimo priimto sprendimo pripažinti Rusiją teroristine valstybe RF Valstybės Dūmos deputatas A. Čepa Lietuvą pavadino JAV satelitu.

„Jungtinėms Valstijoms besistengiančių įtikti Europos šalių-sateličių veiksmai ir pareiškimai niekam nepadarys jokios įtakos. Šios šalys jau ilgą laiką įvairiomis priemonėmis vykdo rusofobija paremtą, nesantaiką tarp šalių sėjančią politiką ir kaip įmanydamos kursto konfliktą Europoje. Dabartiniai įvykiai (t. y. „specialioji operacija“ – gazeta.ru) – tai priemonė, kurios teko imtis reaguojant į pastaruosius 20–25 metus tų šalių vykdytą politiką“, – pasakė A. Čepa per interviu Rusijos portalui gazeta.ru.

Remiantis jo žodžiais, Lietuva „ateityje gali netekti galimybių plėtoti prekybinių santykių“ su Rusija.

„Manau, kad esame pasirengę nutraukti visus santykius su Lietuva. Galime įšaldyti visą tiekimą per Lietuvos uostus. Galime nutraukti trąšų ir įvairiausios produkcijos, kurią šalis iki šiol iš mūsų įsigydavo, tiekimą. Lygiai taip pat galime nutraukti visus susitarimus žemės ūkio sektoriuje, atsisakyti visos jų produkcijos“, – paaiškino deputatas.

„Baltijos šalys viską kartoja viena po kitos“, todėl yra pagrindo tikėtis, kad Latvija ir Estija taip pat nutarsi pripažinti Rusiją teroristine valstybe, mano A. Čepa.

Federacijos Tarybos tarptautinių santykių komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas V. Džabarovas mano, kad Rusijos užsienio reikalų ministerija neliks nesureagavusi į Lietuvos veiksmus.
„Kaip galima reaguoti į šizofreniją? Gryniausią šizofreniją? [Esame] šalis, kuri nugalėjo tarptautinį terorizmą Sirijoje, o kiek anksčiau – Šiaurės Kaukaze, o jie mus bando pavadinti teroristine valstybe!
Vladimiras Putinas

Kuo užsiiminėjote visus šiuos metus? Bendradarbiavote su nacistais? Dalyvavote kare prieš Sovietų Sąjungą? Tai yra teroristai ir greičiausiai jūsų pirmtakai. Manau, kad [Rusijos] Užsienio reikalų ministerija įvertins šitokį sprendimą ir kad į jį reaguojant bus nutarta imtis atitinkamų veiksmų“, – aiškino V. Džabarovas, kalbėdamas su radijo stoties „Govorit Moskva“ žurnalistu.

Kremliaus režimas siekia sunaikinti ukrainiečių tautą, todėl tokie veiksmai turi būti pripažįstami genocidu, o Rusija yra terorizmą remianti ir vykdanti valstybė, antradienį paskelbė Lietuvos Seimas.

Lietuvos Seimas Rusiją pripažino teroristine valstybe

Už tokią rezoliuciją parlamentarai balsavo vienbalsiai – 128 „už“.

Rezoliucija buvo priimta po Vilniuje viešinčios Ukrainos Aukščiausiosios Rados vicepirmininkės Olenos Kondratiuk kreipimosi į Seimą. O. Kondratiuk vizitas Lietuvoje yra aukščiausio Ukrainos pareigūno vizitas Vilniuje nuo karo pradžios.

„Labai simboliška, kad šią rezoliuciją svarstysime Lietuvoje viešint aukščiausią statusą turinčiam Ukrainos žmogui, kuriam galima karo metu išvykti iš šalies, Rados vicepirmininkei. Rezoliucija ilgai brendo, bet yra tokia patarlė, kad devynis kartus atmatuok, o dešimtą jau kirpk“, – pristatydamas dokumentą sakė Seimo vicepirmininkas konservatorius Paulius Saudargas.

Rezoliucijoje Seimas konstatavo, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos ir samdiniai įvykdė masinius karo nusikaltimus Ukrainos teritorijoje, ypač Bučos, Irpinės, Mariupolio, Borodjankos, Gostomelio miestuose.

Anot dokumento, siekiama visiškai ar iš dalies sunaikinti ukrainiečių tautą, palaužti jos dvasią, žudant jos narius ištisomis šeimoms, įskaitant vaikus, grobiant juos, kankinant, prievartaujant, žaginant, tyčiojantis iš nužudytųjų ir nukankintųjų kūnų.

„Seimas pripažįsta Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų ir jos politinės bei karinės vadovybės vykdomą ginkluotą pilno masto agresiją – karą – prieš Ukrainą, prasidėjusią 2022 metų vasario 24 dieną, ukrainiečių tautos genocidu“, – teigiama rezoliucijoje.

Joje taip pat akcentuojama, kad visi kaltininkai privalo būti patraukti atsakomybėn, o tarptautinė bendruomenė turi įsteigti Specialųjį tarptautinį baudžiamąjį tribunolą Rusijos agresijos nusikaltimui prieš suverenią Ukrainą ištirti ir įvertinti.

Lietuvos Seimas ragina, kad šis tribunolas turėtų turėti galią išduoti tarptautinius arešto orderius ir nebūtų apribotas valstybės imuniteto arba valstybių ir vyriausybių vadovų bei kitų valstybės pareigūnų imuniteto.

Rusijos Federacija, kurios karinės pajėgos sąmoningai ir sistemingai renkasi bombardavimo taikiniais civilinius objektus, yra terorizmą remianti ir vykdanti valstybė“, – teigiama rezoliucijoje.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pažymėjo, kad šia rezoliucija „mes sakome ne savo nuomonę, mes sakome didelės pasaulio dalies žmonių nuomonę, kartais susiduriant su dalies pasaulio taip vadinamu politkorektiškumu arba abejingumu“.

„O juk reikia pripažinti, kad Rusijos Federacija jau nuo 1932 metų Holodomoro veiksmų demonstruoja savo norą išnaikinti ukrainiečius. Tą norą mes matome ir šiandien, kai vyksta sistemiškas civilinių žmonių ir objektų naikinimas. 181 tūkst. pagrobtų ir į okupuojančią šalį Rusiją išvežtų Ukrainos vaikų, apie 1 mln. suaugusiųjų išvežtų. Tai akivaizdūs genocido bruožai“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Apie Rusijos siekį sunaikinti ukrainiečių tautą pristatydamas rezoliuciją kalbėjo ir P. Saudargas: „Rusija nepasikeitė, nuo caro laikų ji iš esmės yra autokratinė valstybė ir V. Putinas tęsia Stalino darbus“.

„Tas genocidas prasidėjo jau tada ir V. Putino Rusija yra sovietinės stalinistinės Rusijos Sovietų sąjungos reinkarnacija“, – teigė P. Saudargas.

Už rezoliuciją kalbėjęs opozicinės Regionų frakcijos atstovas Petras Gražulis sakė, kad Lietuva galėtų „dar daugiau paraginti, kad vis tiktai šitą problemą Ukrainoje galima išspręsti tik karo priemonėmis“.

„Negalima leisti ir žiūrėti, kaip gana abejingai žiūri demokratinis pasaulis ir faktiškai netiekia tokių ginklų, kad Ukraina galėtų apsiginti. Be abejonės, dabar šiek tiek gauna ir puolamųjų ginklų, bet ženkliai yra per mažai. Mes turime suprasti: jeigu Ukraina neatsilaikys, kiti bus Lietuva ir Baltijos šalys. Todėl mes turime prisidėti ne tik rezoliucijomis, bet ir konkrečiais darbais“, – kalbėjo P. Gražulis.

Vasario pabaigoje Rusijai pradėjus invaziją Ukrainoje, nužudyta tūkstančiai civilių gyventojų, sugriauta civilinių pastatų, pranešama apie seksualinę prievartą prieš Ukrainos moteris ir vaikus, žmonių grobimus ir kitus nusikaltimus.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (22)