55 metų teisininkas iš Vilniaus Steponas Daubaris - vienintelis lietuvis, Strasbūro teisme bandęs laimėti prieš Didžiąją Britaniją. Bet ši byla taip ir nebuvo pradėta nagrinėti iš esmės. Išnagrinėjusi skundą Europos Žmogaus Teisių Teismo antroji teisėjų kolegija priėmė sprendimą dėl jo nepriimtinumo.
Tačiau per 2000-ųjų Kalėdas neįleistas į Angliją S.Daubaris nenurimo. Jis kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismo Didžiąją teisėjų kolegiją, šį sprendimą prašydamas persvarstyti. Vilnietis teigia, kad Jungtinė Karalystė pažeidė jo teisę į laisvę ir saugumą, diskriminavo, pažeidė teisę į judėjimą, atėmė asmens dokumentus, panaudojo kalinių vežimo priemones, draudė susisiekti su Lietuvos ambasados darbuotojais ir apskųsti neteisėtus veiksmus Imigracijos departamento vadovui.

Teismas numato galimybę

Laiškas su S.Daubario prašymu Strasbūro dar nėra pasiekęs.

Tačiau Europos Žmogaus Teisių Teismo teisės referentas Dovydas Vitkauskas „Lietuvos rytui" paaiškino, jog šio teismo reglamentas numato galimybę, bet ne teisę kreiptis į Didžiąją kolegiją prašyti persvarstyti jau priimtą sprendimą tik tuomet, jei byla buvo išnagrinėta iš esmės.

S.Daubario byla iš esmės nebuvo nagrinėta, o sprendimo dėl bylos nepriimtinumo negalima apskųsti, jis įsigalioja iš karto.

Rašys laiškus vieną po kito

Nors gerai žinodamas šias aplinkybes, S.Daubaris yra įsitikinęs, jog sprendimas jo byloje buvo priimtas neįsigilinus į visas skundo aplinkybes, todėl pasiryžęs siųsti į Strasbūrą laiškus vieną po kito, kol privers atkreipti dėmesį į savo problemą.

Labiausiai lietuvis trokšta su laimėtos bylos sprendimu nuvykti į Angliją ir pasieniečiams išdidžiai jį parodyti, sakydamas: „Žiūrėkite, jūs buvote neteisūs. Jūs neturėjote teisės taip su manimi elgtis per 2000-ųjų Kalėdas".

Norėjo švęsti Londone

2000 metų pabaigoje S.Daubaris savo vardadienį nutarė paminėti ypatingai. Mėgstantis keliauti laikinai nedirbantis teisininkas už 899 litus įsigijo kelionių agentūros „Novaturas" kelialapį į Londoną kelionių agentūroje „Baltic Travel Service" ir gruodžio 24-ąją, per savo vardines, jau turėjo būti Londone.

Kūčių dieną jis su 40 žmonių grupe autobusu atvyko į Doverio uostą, bet Didžiosios Britanijos pareigūnai pasiūlė grupei grįžti į Lietuvą, motyvuodami, kad Imigracijos departamentas prieš šventes dirba trumpiau.

Turistams grįžti nesutikus, pareigūnai jiems išdavė anketas ir pasiūlė jas užpildyti. Be to, pažadėję atskirai apklausti kiekvieną atvykėlį iš Lietuvos ir surasti priežastį neįsileisti į šalį.

S.Daubaris buvo mandagiai apklausiamas lietuvių kalba. Buvo teiraujamasi apie šeimą, profesiją, pajamas, paprašyta parodyti, kiek turįs pinigų.

Po apklausos jam buvo palinkėta gerų švenčių Londone. Bet netrukus vilnietis gavo lapą, kuriame buvo pažymėta, jog įvažiavimas į Angliją jam atsakytas.

Į prašymus neatsižvelgta

Varduvininkas supyko ir ėmė reikalauti surasti jį apklaususį darbuotoją, leisti susisiekti su Lietuvos ambasados darbuotojais. Tačiau į prašymus nebuvo atsižvelgta. S.Daubaris be dokumentų kartu su kitais lietuviais buvo palydėtas prie automobilių su grotomis ant langų ir nuvežtas į keltą, o paskui perduotas Prancūzijos policijai.

Prancūzijos policijos tarnautojai grąžino neįleistiems į Didžiąją Britaniją lietuviams dokumentus, užjautė ir net piktinosi Anglijos imigracijos tarnybos darbuotojų poelgiu. Į Angliją, kur Londone dviem paroms buvo užsakytas viešbutis, su „Novaturo" autobusu išvyko 8 grupės dalyviai.

Norėjo prisiteisti ir pinigų

S.Daubaris teigia patyręs didžiausią moralinę traumą, pažeminimą, bejėgiškumą dėl pažeistų teisių bei diskriminavimo ir išgyvenęs daugiau nei kiti, nes yra dirbęs prokuratūroje. Taip pat, jo manymu, buvo įžeista ir paniekinta Lietuva.

Atsigavęs po psichologinės traumos praėjusių metų vasario pradžioje lietuvis išsiuntė skundą į Strasbūro teismą. S.Daubaris paprašė nutraukti Jungtinės Karalystės imigracijos darbuotojų piktnaudžiavimą bei priteisti iš šio departamento 50 tūkst. Anglijos svarų sterlingų. „Kas mane, tiek metų sulaukusį teisininką, nemokantį anglų kalbos, būtų priėmęs dirbti Anglijoje?" - stebėjosi S.Daubaris, išgirdęs klausimą, ar tik jis neketinęs bandyti Londone ieškotis nelegalaus darbo.

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (75)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (35)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (189)

Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (129)

Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1090)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Atsiliepkite! Prašo padėti surasti pradingusį mylimąjį iš Kauno (18)

Suprantu, situacija labai juokinga. Esu suaugusi ir pati tą suprantu. Bet... Susirašinėjome su...

Žurnalas „Forbes“ lietuvius išrinko vienais įtakingiausių technologijų srityje (13)

Du lietuviai: Andrius Šutas ir Alesis Novik pateko į prestižinį verslo leidinio „ Forbes “...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (17)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

„Vytauto“ vairą perėmęs LaVaras turės visišką laisvę, Šeškus situacijos nedramatizuoja (25)

„Vytauto“ komanda dar nebuvo to patyrusi: mačo metu žaidėjai klausys ne Virginijaus Šeškaus...

Vandentiekio avarija Vilniuje dar šalinama (2)

Antradienį Vilniuje, Upės gatvėje netoli Žaliojo tilto , spėjama, dėl šalčio įvykusi...