aA
Penktadienį sušaukta Valstybės gynimo taryba (VGT) apsisprendė, su kokiu gamintoju Krašto apsaugos ministerija turėtų pradėti derybas dėl šarvuočių įsigijimo.
Lietuva pagaliau apsisprendė dėl šarvuočių pirkimo
© DELFI montažas

Lietuvai buvo pateikta 10 pasiūlymų, o po ilgų diskusijų ir nesyk atidėtų VGT posėdžių derybas KAM pradės derybas su šarvuočius „Boxer“ gaminančia Vokietijos bendrove ARTEC.

Geriausiai sąlygas atitiko „Boxer“

Lietuvai ARTEC turėtų pagaminti 84 pėstininkų kovos mašinas (PKM) ir 4 vadavietes. Pirmieji 14 šarvuočių Lietuvą galėtų pasiekti jau 2017 metais.

Planuojama, kad kiekvienas PKM bus ginkluotas Izraelio bendrovės „Elbit“ 30 mm pabūklu bei izraelietiška prieštankine sistema „Spike-LR“. Viena „Spike“ raketa gali sunaikinti bet kurį tanką iš maksimalaus 4 km atstumo.

Lietuva derybose kels sąlygą, kad šarvuočiai būtų remontuojami Lietuvoje, kurios įmonės galės, jei tik atitiks kriterijus, bendradarbiauti su ARTEC ir tiekti detales „Boxer“ šarvuočiams.

Lietuva pagaliau apsisprendė dėl šarvuočių pirkimo
© DELFI / Tomas Vinickas

Spėjama, kad galutinė kaina galėtų siekti iki 400 mln. eurų – mažiau, nei skelbta anksčiau. Kaina priklausys nuo derybų, kurias KAM pradės su ARTEC per tartautinę įsigijimų organizaciją OCCAR. Ši organizacija pasirinkta siekiant greičiau užbaigti derybas su gamintoju, išnaudoti OCCAR derybinę patirtį, užtikrinti geriausias kontrakto sąlygas ir skaidrumą.

VGT buvo pateikti KAM atrinkti keturių bendrovių pasiūlymai. DELFI šaltinių duomenimis, į galutinį sąrašą be „Boxer“ pateko Europos bendrovių General Dynamics European Land Systems šarvuočiai „Piranha V“, Prancūzijos bendrovės „Nexter“ šarvuočiai VCBI, ir Suomijos šarvuočiai „Patria“.

Šaltinių duomenimis pastarojo šarvuočio kaina buvo mažiausia, tačiau jis technologiškai vertinamas silpniausiai. Tuo tarpu „Nexter“, šaltinių duomenimis pasiūlė brangiausią variantą – šarvuočio VCBI išlaikymas esą net tris kartus brangesnis, nei „Boxer“.

Kas pateikė melagingą informaciją?

VGT sprendimą žadėjo priimti dar spalio pradžioje, tačiau tam sutrukdė įvairios priežastys – spalį dėl gripo komplikacijų į ligoninę paguldžius krašto apsaugos ministrą Juozą Oleką VGT posėdis buvo atšauktas. Gruodžio 7 d. turėjusi vykti VGT buvo atidėta dėl Premjero Algirdo Butekvičiaus peršalimo.

VGT, kaip svarbiausius šalies gynybos klausimus koordinuojanti institucija, įtvirtinta Lietuvos konstitucijoje. Tarybą sudaro Prezidentė, Ministras Pirmininkas, Seimo Pirmininkė, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas.

Vis dėlto sąmyšio dėl šarvuočių pasirinkimo buvo įnešta gerokai anksčiau. Vasarą prie 12 pasiūlymų buvo pridėtas Lietuvos geopolitinės sąjungininkės – JAV pasiūlymas. Amerikiečiai siūlė savo šarvuočius „Stryker“.

Stryker infantry fighting vehicle
Stryker infantry fighting vehicle
© General Dynamics nuotr.

Tačiau galiausiai Lietuvos netenkino nei amerikiečių siūlomas pristatymo laikas, nei tas faktas, kad nauja, geriau apsaugota „Stryker“ versija su 30 mm pabūklu dar nesukurta. O naujo šarvuočio bandymai bei kūrimas reikštų papildomas išlaidas. Anksčiausiai naujasis „Stryker“ galėtų būti pagamintas tik 2019 metais.

Vis dėlto daugiausiai nuostabos sukėlė klaidinanti informacija, kuri buvo pateikta iš KAM.

Šaltinių duomenimis iš pradžių bandyta teigti, kad „Boxer“ kaina didesnė, nei iš tikrųjų, mat pasiūlyme buvo įvardytas brangesnis „Puma“ bokštelis su 30 mm pabūklu. ARTEC patikslino, kad bendrovė gali uždėti bet kurį lietuvių norimą bokštelį. Tačiau šis pasiūlymas, anot šaltinių, „užsigulėjo KAM stalčiuose“.

KAM pateiktuose duomenyse būta netikslumų dėl „Piranha V“ mobilumo. Be to, šis šarvuotis išliaupsintas ir patikinta, kad jis gali būti pristatytas jau 2017 m. Nors patys GDELS pripažįsta, kad „Piranha V“ šarvuotis galėtų būti tiekiamas nuo 2019 metų – Lietuva pageidauja, kad dėl sudėtingos geopolitinės situacijos tai įvyktų greičiau.

Lietuva pagaliau apsisprendė dėl šarvuočių pirkimo
© Gamintojo nuotr.

Planuoja ir priešlėktuvinių sistemų įsigijimą

Šiuo metu Lietuvos kariuomenė turi kelis šimtus vikšrinių šarvuočių M113, kurie yra pasenę. Dalį jų ketinama modernizuoti ir perduoti antrajai Lietuvos kariuomenės brigadai, kuri šiuo metu yra kuriama. „Boxer“ būtų aprūpinti du vienetai – Algirdo mechanizuotasis pėstininkų batalionas ir Birutės Ulonų batalionas.

Planuojama, kad sėkmingai pasibaigus deryboms su ARTEC ir įsigijus šarvuočius „Boxer“ Lietuva galės pagalvoti ir apie vikšrinių šarvuočių pirkimą, jei leistų finansinės galimybės.

Be to, Lietuva jau pradėjo pokalbius dėl vidutinio nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemų.

Šaltinių duomenimis, kalbama apie vienas pažangiausių pasaulyje Norvegijos bendrovės „Kongsberg“ priešlėktuvines sistemas NASAMS.

Lietuva pagaliau apsisprendė dėl šarvuočių pirkimo
© wikipedia.org nuotr.

Pačias raketas AIM-120 AMRAAM teikia JAV, tad derybos vyks ir su amerikiečiais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vaidas Mikaitis | D+

Šalyje, kurioje vakar neegzistavo koronavirusas, šiandien neegzistuoja nepaskiepytieji (1)

Ne paslaptis, jog su savo broliu, Pravalturo direktoriumi Vytautu, kelionėse esame šalių rinkėjai....

Kaulinius skausmus dažnas nurašo radikulitui: iš tiesų tai gali būti pažengusi onkologinė liga (22)

„Daktare, man tikriausiai radikulitas“, – sako vyrai savo gydytojams, užklupus kaulų...

Pirmi įvartį įmušę lietuviai vėliau praleido šešis ir liko toli nuo atkrintamųjų (53)

Šeštadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusiose paskutinėse FIFA pasaulio salės...

Visą pasaulį nustebinusioje Naujojoje Zelandijoje gyvenanti lietuvė: koronaviruso valdymo strategija čia kitokia (198)

Naujojoje Zelandijoje gyvenanti Indrė Kleinaitė Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“...

Stulbinanti aprangos ateitis: sunku patikėti, kokiais drabužiais rengsimės jau netrukus – tekstilės pramonė žada revoliuciją (24)

Pagaminta iš perdirbtų, itin funkcionalių ar natūralių medžiagų tekstilė ir apranga ....

Pirmoji iš ES šalių įvedė visuotinį privalomą „Covid“ pasą: darbuotojams ir darbdaviams grės didžiulės baudos (510)

Italija reikalaus visų darbuotojų turėti galiojantį „Covid“ pasą: vyriausybė, vadovaujama...

„Zapad“ atskleidė – ne tik Rusija ir Baltarusija kariautų prieš NATO (663)

Pratybose „Zapad21“, kuriuose buvo treniruojama ir puolamoji operacija prieš NATO be Rusijos ir...

Astrauskaitės mitingas baigėsi anksčiau, nei planuota: žmonių susirinko mažai, policija sulaikė du asmenis, vieną paleido atnaujinta 18:07 val. (1015)

Maždaug 50 žmonių šeštadienį lyjant lietui susirinko į pedagogės Astros Astrauskaitės...

Paulius Jurkevičius. Nauji tualetų ir prekybcentrių žaidimai – ar darome kaip Italija? (161)

Šią savaitę pasaulis – tiek plokščias, tiek apvalus – ėmė ir vėl pasidalino. Vieni...

Poniškas savaitgalis Zyplių dvare: ką veikti, pamatyti ir paragauti (19)

Jau tiksliai nepamenu kurią dieną, grįžus namo, po darbų, Renata pasitiko su šypsena, sakydama,...