aA
Antradienį Rusija paskelbė besiruošianti didžiausioms istorijoje karinėms pratyboms „Vostok 2018“. „Rusija akivaizdžiai ruošiasi karui prieš Vakarus – ne hibridiniam, o atviram „tikram“ karui, kuriame dalyvauja tankai ir raketos“, – portalui LRT.lt sako Vilniaus politikos analizės instituto vyriausias analitikas Marius Laurinavičius.
Čečėnų batalionas "Vostok" P.Osetijoje puola gruzinų Nikozi kaimą

Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad rugsėjo 11–15 d. vykdys iki šiol neregėto masto karines pratybas „Vostok 2018“. Jose, remiantis oficialiais pranešimais, dalyvaus apie 300 tūkst. sausumos, jūrų ir oro pajėgų karių ir apie 36 tūkst. karinės technikos vienetų.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pabrėžė, kad Sibire ir šalies Tolimuosiuose Rytuose organizuojamos „Vostok 2018“ savo mastu gali nurungti net didžiausias Šaltojo karo laikų sovietų pratybas „Zapad-81“. Jose dalyvavo apie 100–150 tūkst. karių iš Sovietų Sąjungos ir Rytų bloko valstybių.

Vakarų žiniasklaida cituoja Rusijos Federacijos tarybos Gynybos ir saugumo komiteto narį Francą Klincevičių, kuris atvirai pareiškė, kad „Vostok 2018“ skirtos „ataušinti karštas galvas Jungtinėse Valstijose“.

Vilniaus politikos analizės instituto vyriausias analitikas M. Laurinavičius portalui LRT.lt sakė, kad šiaip jau karinės pratybos Rusijoje – „Vostok“, „Zapad“, „Jug“ ar kitos – nėra netikėtas įvykis, jos organizuojamos reguliariai. Tačiau „Vostok 2018“ išskirtinės dėl iki šiol neregėto dalyvaujančių pajėgų ir karių skaičiaus.

„Ne tik „Vostok 2018“ ar konkretūs puolimo scenarijai, kurie tokiose pratybose nuolat repetuojami, bet ir visa tai, kas vyksta Rusijoje, akivaizdžiai rodo, kad ji ruošiasi karui prieš Vakarus. Ne hibridiniam, o atviram „tikram“ karui, kuriame dalyvauja tankai ir raketos“, – sako M. Laurinavičius.

M. Laurinavičiaus nuomone, „Vostok 2018“ rodo, kad Rusija tokiam scenarijui ruošiasi rimtai ir intensyviai, todėl šių pratybų mastas turėtų kelti dar didesnį nerimą negu kėlė „Zapad 2017“ pratybos, nors ir vykusios Lietuvos pašonėje.

Jis pabrėžia: tai nereiškia, kad toks karas kada nors būtinai ir neišvengiamai įvyks. Bet pastebėti ir suprasti, kad Rusija nuosekliai ir labai sistemingai ruošiasi kariniam konfliktui su Vakarais, su NATO, yra būtina. Toks, pasak M. Laurinavičiaus, yra Rusijos karinės reformos tikslas, o pratybos – tik sudėtinė šios reformos ir bendro karinio pasirengimo dalis.

Eksperto nuomone, Rusijai vykdant pratybas rytuose, nebūtinai turi būti repetuojamas scenarijus veiksmams būtent tame regione. Visas Rusijos karines pratybas, kur jos bevyktų, reikėtų vertinti kaip sudėtines bendro Rusijos pasirengimo kariniam konfliktui dalis, o ne kaip „ženklą“ vienai ar kitai regiono šaliai.

Pasak jo, visos Vakarų šalys ir jų sąjungininkės yra galimas Rusijos taikinys. Rusija kelia grėsmę visiems Vakarams kaip liberalios demokratijos bastionui.

„Konfliktas svarstomas būtent su Vakarais, o repetuojama gali būti viskas, ką tiktai galima sugalvoti. Tikrai nemanau, kad tos pratybos ir sutelktas karių skaičius yra kaip nors susiję su Rusijos bandymu atremti kokią nors konkrečią grėsmę ar net planuoti puolamuosius veiksmus, tarkime, Japonijos ar kitos regiono valstybės atžvilgiu“, – svarsto M. Laurinavičius.

Panašiai, M. Laurinavičiaus nuomone, „Vostok 2018“ ar kitų reguliariai vykstančių Rusijos karinių pratybų nereikėtų sieti su konkrečiais politiniais įvykiais pasaulyje. Pratybos yra ilgalaikio proceso dalis, bet Rusija visuomet jas išnaudoja viešųjų ryšių ir propagandos tikslais.

„Vostok 2018“ – gera proga pademonstruoti, kad savo karine galia Rusija, neva, jau beveik prilygsta arba greitai prilygs JAV, nors, M. Laurinavičiaus įsitikinimu, tai ir smarkiai prasilenkia su realybe.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Svarbiausios NATO pratybos nuo Šaltojo karo laikų: scenarijus – lyg iš įtempto siužeto trilerio (19)

Desantinės operacijos metu užpuolama NATO valstybė, o 5-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties...

Siurprizas dirbantiesiems savarankiškai: mokesčiai didės (8)

Vyriausybės pateiktame „ Sodros “ biudžeto projekte – paslėptas siurprizas. Kartu su juo...

Infliacija rusus stumia į neviltį (5)

Rusijos vartotojus slegia niūrios nuotaikos, nes infliacija vis labiau pakerta jų perkamąją galią.

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (8)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (162)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks (1)

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (80)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Pribloškiantis Sabonio sezono startas: istorinis dvigubas dublis, žvėriškas dėjimas ir puiki pergalė (3)

Fantastišku pasirodymu reguliarųjį NBA sezoną pradėjo Domantas Sabonis ir Indianos...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (243)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Puikiais perdavimais išsiskyręs Valančiūnas ir „Raptors“ sezoną pradėjo pergale prieš „Cavaliers“

Sėkmingai naujajame 2018-19 metų NBA reguliariajame sezone startavo Toronto „Raptors“ (1-0)...