aA
Pirmadienį Lietuvoje sušvelnintas karantinas – vilniečiai šią žinią sutinka džiugiai, tačiau apidemiologams nerimą kelia Europoje sparčiai plintanti atmaina.
Laiko klausimas, kada pavojinga mutacija bus Lietuvoje: gali rasti kelią net pro vakcinuotus žmones
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Jau labai norisi grįžti į normalų gyvenimą“, – LNK žinioms sakė Vilniuje sutikta mergina. Deja, kol kas restoranų apyvartos – labai nukritusios ir ikipandeminio lygio esą dar toli.

„Mes pergyvename, kad ėjimas į vidų dar yra toks labai vangus. Kadangi visas jaunimas, kuris eidavo į restoranus, jie tiesiog neturi dar pasų arba jie dar neįsigalioję. Verslo viešbučiams ir toliau yra blogai, nes nėra užsieniečių ir neaišku, kada jie bus“, – sako Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Tiesa, situaciją pabloginti gali vis arčiau Lietuvos atslenkanti pavojinga viruso mutacija, kilusi Indijoje. Valdžia žada pastangas atsekti šią atmainą ir susirgusius izoliuoti.

Mokslininkai neabejoja, kad Delta vardą gavusi mutacija tikrai pasieks Lietuvą.

„Tai yra laiko klausimas“, – sako virusologas Gytis Dudas.

„Tačiau, pasiskiepijus abejomis vakcinomis, apsaugo nuo ligos aštuoniasdešimt procentų“, – tikina jis. „Turime tokią atmainą, kuri ne tik plinta efektyviau, bet kartu galbūt gali rasti savo kelią pro vakcinuotus žmones iki nevakcinuotų. Man atrodo, kad jeigu sustotume tik ties penkiasdešimčia procentų vakcinuotos populiacijos, manau, reikėtų tikėtis bėdų ir ruoštis“, – sako virusologas Gytis Dudas.

Neatmeta naujos susirgimų bangos

Tiesa, mokslininkai taip pat neatmeta ir naujos susirgimų bangos.

„Bet kurios labai pakitusios atmainos tikrai gali sukelti tas papildomas bangas“, – tikina imunologė Aurelija Žvirblienė.

„Žmonės, kurie šiaip keliauja ir per oro uostus, maišosi su kitais žmonėmis, žinoma, kad tai yra rizika. Todėl šią vasarą, kol dar pandemija yra įsisiūbavusi, turbūt nebūtų protingas pasirinkimas kažkur toli keliauti“, – sako ji.

Laiko klausimas, kada pavojinga mutacija bus Lietuvoje: gali rasti kelią net pro vakcinuotus žmones
© DELFI / Josvydas Elinskas

Pasak virusologo, Delta atmaina ir daug labiau plinta, ir dažniau guldo žmones į ligoninę, ir yra atsparesnė vakcinoms. Virusas pavojingas ir jau pesirgusiems, ir jau pasiskiepijusiems.

Pirmadienį Lietuvoje nustatyti tik 66 atvejai, o valdžia prakalbo apie karantino pabaigą.

Vyriausybė pirmadienį patvirtino naujus karantino reikalavimus: nebelieka darbo laiko ribojimų kavinėms, sušvelninti reikalavimai galimybių pasui gauti, supaprastintas švietimo įstaigų darbas.

„Situacija gerėja, tačiau karantino dar atsisakyti negalima“, – sakė pakeitimus pristačiusi sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.

Pakeitimai įsigalios nuo ketvirtadienio

Kavinėms, barams, restoranams bei kitoms viešojo maitinimo ir pasilinksminimo vietoms bus nebetaikomas darbo laiko apribojimas. Šiuo metu galiojančiuose karantino reikalavimuose jų veikla leidžiama 7–24 valandomis.

„Vienas svarbus pakeitimas, susijęs su viešojo maitinimo įstaigų darbo laiku, tiek viduje su galimybių pasu, tiek lauke – siūlome neberiboti jų darbo laiko“, – sakė Ž. Simonaitytė.
Sąlyga, jog užsakytas maistas ir gėrimai turės būti vartojami prie atvirose erdvėse esančių staliukų, o veikla vykdoma atvirose erdvėse lieka galioti.

Kaip ir iki šiol, viduje paslaugas gauti galės tik turintieji galimybių pasą – paskiepyti, persirgę ar gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą.

Taip pat patvirtintas sprendimas, kad koronavirusu persirgę žmonės bus skiepijama viena vakcinos doze. Su tuo susiję ir kai kurie pakeitimai dėl galimybių paso.

Tokie žmonės, kaip ir visiškai paskiepytieji, švelnesnėmis karantino sąlygomis su galimybių pasu galės naudotis neribotą laiką, tačiau nuo skiepo turės praeiti dvi savaitės.

Be kita ko, persirgusiems ir neskiepytiems žmonėms laisvesnės karantino sąlygos galios 210 dienų, o ne 180, kaip yra dabar.

Laiko klausimas, kada pavojinga mutacija bus Lietuvoje: gali rasti kelią net pro vakcinuotus žmones
© Shutterstock

Ministerijos siūlymu taip pat pailgintas antigeno testo galiojimo laikas nuo 24 iki 48 valandų.
Šiuo metu į Lietuvą atvykstantiems žmonėms reikia turėti ne seniau nei prieš 72 valandas atliktą testą dėl COVID-19, jiems taip pat taikoma izoliacija, išimtys numatytos persirgusiems ir paskiepytiems žmonėms.

SAM siūlymu šiek tiek sugriežtinti terminai besitestuojantiems atvykstantiems žmonėms – PGR tyrimas, kaip ir iki šiol, turės būti atliktas ne seniau nei prieš 72 valandas, o antigeno testas – ne seniau nei prieš 48 valandas.

Šiuo metu paskiepyti žmonės be papildomo testo gali atvykti praėjus savaitei po antros „Pfizer“ vakcinos dozės, praėjus dviem savaitėms po antrosios „Moderna“ dozės, 15 parų po antrosios „AstraZeneca“ dozės arba praėjus dviem savaitėms po „Johnson & Johnson“ vienos dozės.

Ministerijos siūlymu tvarka suvienodinta ir be testo bus galima atvykti praėjus dviem savaitėms po pilnos vakcinacijos schemos, taip pat persirgę ir viena doze vakcinuoti žmonės, kai nuo paskiepijimo praėjo dvi savaitės, o persirgimas patvirtintas PGR tyrimu.

Reikalavimai persirgusiems nesikeičia, jie be apribojimų įleidžiami nepraėjus 180 dienų nuo ligos patvirtinimo PGR tyrimu.

yriausybė taip pat leido neformalųjį vaikų ugdymą vykdyti kontaktiniu būdu, užsiėmimuose uždarose erdvėse vienu metu ir vaikų stovyklose vienoje grupėje galės dalyvauti ne daugiau kaip 30 vaikų.

Taip pat leidžiama kontaktiniu būdu vykdyti neformalųjį suaugusiųjų švietimą ir neformalųjį profesinį mokymąsi.

Uždarose erdvėse turės būti užtikrintas 10 kv. metrų plotas vienam asmeniui arba vienu metu gali dalyvauti ne daugiau kaip vienas asmuo. Šios taisyklės galės būti netaikomos, kai dalyvauja tik paskiepytieji žmonės.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
2.1364

Top naujienos

Vilnietis mirė nuo legioneliozės: dukra įtaria, kad tėtis užsikrėtė savo bute (4)

Vilnietė Inga vis dar nespėjo atsigauti po netekties – praėjusią savaitę, staigiai pablogėjus...

Verslas PliusArūnas Milašius

Barštys – apie padarytas klaidas, prabangą ir direktorius, nekeliančius telefono akcininkui (7)

Tautvydas Barštys vienas iš charizmatiškiausių verslininkų, siejamas ne tik su paukštynais,...

Karas Ukrainoje. Zelenskis apie naują Putino užmojį: kvaila Bidenas: Putinas nejuokauja kalbėdamas apie branduolinius ginklus

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Vakarus išlaikyti spaudimą Maskvai –...

Dėl saulės elektrinių galvas pametę lietuviai neišvengia brangios klaidos: taip pinigai gali nueiti tiesiai į balą (1)

Augančios elektros kainos, paramos priemonės ir tvarumo idėjos vis dažniau priverčia lietuvius...

Tiesioginiame eteryje – rusų propagandisto ašaros (7)

Rusijos televizijos laidų vedėjas, propagandistas Borisas Korčevnikovas laidos „Solovjov Live“...

Žinių radijas

Ar mobilizacija nuvers Putino valdžią?

Vladimiras Putinas paskelbė apie dalinę mobilizaciją Rusijoje. Gynybos ministras Sergejus Šoigu...

Pasirodė grybai – kur jų daugiausia (1)

Po lietaus prasideda grybai. Kol kas negausiai, bet miško lankytojų krepšiai vis pilnesni.

Investuoti gali kiekvienas: nemokamoje konferencijoje – svarbiausios žinios ir sugriauti mitai

Tinkamai valdyti savo finansus ir investuoti gali bet kas – tai sieks įrodyti jau antrą kartą...

Čeburinas apvertė plokštelę: galbūt mūsų klaidas lėmė neįprasta aikštė

Praėjusiame UEFA Europos Konferencijų lygos ture stebėjęsis „Basel“ (Šveicarija) atstovų...

Protu nesuvokiamas žiaurumas – per konfliktą vyras apipiltas benzinu ir padegtas

Kupiškio rajone 2 vyrai padegė savo pažįstamą, o paskui dar išmušė jam dantį.