aA
Pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje asmens dokumentų išrašymo ir išdavimo srautas yra rekordiškai padidėjęs nei įprastai. Toks padidėjimas stipriai jaučiamas ir Kėdainiuose. Vien per pirmąjį šių metų pusmetį Kėdainių rajono gyventojams pasų yra išduota tris kartus daugiau nei per praėjusių metų tą patį laikotarpį. Dėl šios priežasties sutriko ir pasų išdavimas Lietuvos Respublikos piliečiams. O norintiems juos gauti ypatingos skubos tvarka, per vieną darbo dieną, tenka nemenkas išbandymas.
Laikas keisti pasą? Pasiruoškite: laukia nemalonus siurprizas
© DELFI montažas

Per dieną – apie 20 prašymų

Asmens dokumentų išrašymo centras (ADIC) pastebi, kad dėl sutrikusių tiekimo grandinių visame pasaulyje pasų duomenų lapų tiekėjai negali operatyviai prisitaikyti prie išaugusios paklausos ir pristatyti papildomai užsakytų pasų blankų pageidaujamais terminais.

Siekiant išvengti pasų išdavimo sustabdymo, Migracijos departamentas nuo liepos 4 d. iki rugpjūčio 22 d. sumažino aptarnaujamų gyventojų srautą iki 1 600 klientų per dieną.

Pastaruoju metu per vieną darbo dieną buvo gaunama prašymų ir išrašoma apie 2,2 tūkst. pasų.

Migracijos departamento duomenimis, Kėdainių rajone per dieną pateikiama apie 20 prašymų dėl pasų išrašymo.

Per šių metų pirmąjį pusmetį Kėdainių rajono gyventojams išduotas 3 251 pasas, kai per praėjusių metų tą patį laikotarpį buvo išduota 1 050, o per visus praėjusius metus – 2 876 pasai.

Migracijos departamento teigimu, toks išaugęs pasų poreikis susijęs su karo baime bei didesniu tautiečių keliavimu pasibaigus kelionių ribojimams.

„Labiausiai Lietuvos gyventojus sukrėtė Rusijos sukeltas karas Ukrainoje. Tai paskatino atsinaujinti savo pasus.

Taip pat daug Lietuvos piliečių, atsinaujinus kelionių galimybėms po 2 metų COVID-19 pandemijos, nusprendė keliauti, bet pamatė, kad jų pasai nebegalioja, todėl suskubo juos keistis (kai nebuvo poreikio keliauti, piliečiai nepastebėdavo, kad jų dokumentai jau nebegalioja)“, – teigiama „Rinkos aikštei“ atsiųstuose atsakymuose.

Gyva eilė – tik Vilniuje

Kaip pažymi Migracijos departamentas, asmens tapatybės kortelių išdavimas taip pat išaugęs, tačiau ne taip ženkliai: „Asmens tapatybės kortelės išduodamos įprasta tvarka: tiek atėjus gyva eile (be išankstinės vizito rezervacijos) bet kuriame Migracijos departamento teritoriniame padalinyje, tiek iš anksto rezervavus apsilankymo laiką ir vietą“.

Tuo metu norint užsisakyti pasą, teks apsišarvuoti kantrybe. Kaip praneša Migracijos departamentas, gyventojai, norintys pasikeisti asmens tapatybės dokumentą (pasą) įprastine tvarka, bus aptarnaujami tik pagal išankstinę rezervaciją MIGRIS elektroninėje sistemoje (atkreipiame dėmesį, kad registruotis telefonu galimybės nėra). Tačiau jeigu žmogus nebus užsiregistravęs, aptarnautas nebus.

Gyvos eilės galimybė išlieka tik Vilniaus miesto skyriuje (Vytenio g. 18) norintiems pasą užsisakyti ypatingos skubos tvarka, tą pačią dieną.

Kaip anksčiau yra sakiusi Migracijos departamento direktoriaus pavaduotoja Lucija Voišnis, jeigu klientas nueis į Vilniaus migracijos skyrių iki 12 val., po pietų jis gaus pagamintą pasą.

Ši paslauga kainuoja 190 eurų, tačiau tai – alternatyva, jei žmogus labai skuba ir jam būtinai reikia paso.

Paklausta, kodėl ši paslauga galioja tik Vilniuje, direktoriaus pavaduotoja sakė, jog įstaiga, kuri išrašo pasus, yra Vilniuje ir tą pačią dieną pasą nuvežti į Klaipėdą, Telšius ar į kitą regioną būtų neįmanoma.

Stiprins pajėgumus

Anot Migracijos departamento, pavasarį ir vasarą dokumentų išdavimo pikas padidėja dėl gyventojų vasaros atostogų, tačiau tikimasi, kad rudeniop pikas sumažės.

Pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje asmens dokumentų išrašymo ir išdavimo srautas yra rekordiškai padidėjęs nei įprastai: šių metų gegužės mėnesį buvo užsakyti 51 967 pasai, atitinkamai pernai metais – 23 227, t. y. 2,2 kartų daugiau nei ankstesniais metais, o bendrai per šių metų šešis mėnesius jau išrašyta tiek pat pasų, kiek per visus 2021 metus.

Be to, vasaros sezono metu piliečiams pradedant aktyviai keliauti po užsienio šalis, poreikis keisti pasą padidėja.

Pasidomėjus, ar situacija su pasų blankais vis dar yra sudėtinga, ar vis dar stringa jų tiekimas ir dėl to tenka riboti jų išdavimą, Migracijos departamentas neatsakė.

Tačiau kiek anksčiau liepos mėnesį buvo skelbiama, kad šiuo metu ADIC deda visas įmanomas pastangas, kad pasų blankų poreikis būtų patenkintas.

„Su duomenų lapų tiekimo iššūkiais pastaruoju metu susiduria ne viena Europos valstybė – tai tendencija, kuri stebima ir mūsų šalyje. Esame priklausomi nuo paslaugos teikėjo, kuris gamina sertifikuotus blankus asmens dokumentams (pasams). Nepaisant susiklosčiusios situacijos, aktyviai dirbame ir siekiame, kad blankų poreikis būtų užtikrintas. Atsiprašome gyventojų už šiuos laikinus nepatogumus“, – sako ADIC direktorius Nerijus Rudaitis.

Nuo rugpjūčio 22 dienos Migracijos departamentas sustiprins klientų aptarnavimo pajėgumus tam, kad gyventojai po laikinų nepatogumų galėtų kuo greičiau pasikeisti asmens tapatybės dokumentus. Migracijos departamentas prailgins aptarnavimo laiką darbo dienomis ir dirbs savaitgaliais.

„Dėl susiklosčiusios situacijos Migracijos departamentas visomis priemonėmis išlaikys gyventojų aptarnavimą, pasų išdavimas nenutrūks.

Visi asmenys, kurie iš anksto rezervavo savo vizitus bus aptarnauti, o laikini klientų srauto ribojimai bus atkurti nedelsiant, kai tik pasų blankų rezervas vėl bus pakankamas“, – sako Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

www.rinkosaikste.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(132 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Ar Landsbergio siūlymas virs realybe: teigia, kad nuo to priklauso Lietuvos likimas (28)

Kad Lietuva išliktų, reikia visuotinio šaukimo, teigia valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Poetė, visuomenės veikėja Dalia Teišerskyte išlydima į paskutinę kelionę: iš laidojimo namų išnešta urna

Kaune atsisveikinama su anapilin iškeliavusia garsia poete, žurnaliste, keturias kadencijas Seime...

Žiniasklaida: Kadyrovui – Maskvos smūgis žemiau juostos (27)

Vladimirui Putinui ištikimybę prisiekusio Čečėnijos autokrato Ramzano Kadyrovo galybei...

Mirė signataras Saulius Pečeliūnas papildyta (9)

Eidamas 68-uosius mirė Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signataras Saulius Pečeliūnas .

Skandalinga išpažintis. Sigitas Gaidjurgis – apie legendomis apipintą kruviną gyvenimą (13)

Viena paslaptingiausių asmenybių kriminaliniame pasaulyje laikomas Klaipėdos mafijos tėvas...

„The Roop“ lyderiui Vaidotui Valiukevičiui diagnozuota Laimo liga: papasakojo, kokie simptomai jį kankino

Atlikėjas, grupės „ The Roop “ lyderis Vaidotas Valiukevičius socialiniuose tinkluose...

Vilniuje šventiškai atidaryta tarptautinė Kalėdų labdaros mugė: tarp svečių – ponia Nausėdienė

Šventiškai atidaryta tarptautinė Kalėdų labdaros mugė, kurios globėja – pirmoji šalies ponia...

Sostinės mikrorajone – konfliktai dėl automobilių statymo: to paties daugiabučio kaimynams siunčia ir keiksmus, ir grasinimus (5)

Prieš porą metų įsigijome būstą viename sostinės miegamajame rajone – su visais jam...

Kūčių stalo karalienė – silkė: Zina iš Palangos dalijasi 6 geriausiais savo receptais

Iki didžiųjų žiemos švenčių – vos keturios savaitės. Ir natūralu, kad patiekalus patys...

Karas Ukrainoje. JAV analitikai: rusai meluoja apie situaciją Avdijivkoje, norėdami nuslėpti pažangos trūkumą Zaporižės AE buvo nutrūkęs elektros tiekimas

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu bando sumažinti lūkesčius dėl Rusijos armijos...